Kaj za slovenski politični prostor pomeni okoliščina, da bo Franc Kangler 12. maja dal preoblikovati »svojo« lokalno Županovo listo v Novo ljudsko stranko Slovenije, nakar bi z njo znova stopil na slovenski politični parket? »Francozi bi splošni vtis ob tej napovedi označili kot zadrego zaradi izobilja,« odgovarja publicist in kolumnist Vlado Miheljak.

Kanglerjeva ambicija bo najbrž največ veselja povzročila na levici, saj se bo opozicijska politična ponudba še dodatno razpršila, kar se bo najbolj poznalo na volilnem izkupičku SDS. »Za oba politična pola je značilno, da je ena močna stranka premalo, več kot dve stranki pa je že preveč,« razlaga Miheljak.

»Prisiljen bo v povezovanje«

Na prihodnjih parlamentarnih volitvah Kangler skorajda nima možnosti za presunljiv rezultat, ocenjuje, saj je njegov vseslovenski politični kapital skorajda ničeln, določen del podpore si lahko obeta kvečjemu v Mariboru in njegovi ožji okolici. Prav zaradi Kanglerjeve nezmožnosti mobiliziranja širših množic Miheljak računa na to, da bo nova SLS prisiljena v povezovanje z drugimi (manjšimi) strankami.

Čeprav Kangler ne bo kandidiral za predsednika stranke – ta položaj je rezerviran za njegovega najožjega sodelavca Željka Vogrina, je jasno, da naj bi predvsem služila čiščenju lika in dela nekdanjega župana Maribora, ki naj bi po poročanju časnika Večer zasedel položaj predsednika programskega sveta. Stranka bo v političnem prostoru počela to, kar zdaj v navidezni civilnodružbeni obliki počne Odbor 2015, ki naj bi se sicer boril za človekove pravice, dejansko pa se ukvarja samo s kazenskimi postopki zoper Kanglerja.

»Težko je ubežati vtisu, da nova stranka ni režirana v dogovoru z Janezom Janšo in je del širšega konteksta: temu bi lahko rekli politična kreativna matematika, kajti trenutno nastaja še kup drugih satelitskih formacij na desnici, čemur zdaj modno pravijo poskus oživitve Demosa 2.0,« pa poudarja filozof Boris Vezjak.

»Sledi denarju!«

Ob stavi na uspeh desnega projekta Demos 2.0 gre pri Kanglerju tudi za oseben motiv politične rehabilitacije. V odprtih sodnih postopkih se bo lahko izgovarjal, da je politični preganjanec. »Kar je že zdaj njegova mantra v vseh medijskih nastopih. Ne pozabimo, kako je razsodilo ustavno sodišče v zadevi Patria: Janši je pripisalo določeno prednost pred drugimi državljani, ker je menda pomemben nosilec politične oblasti. Sicer se bo tudi v tem primeru splačalo upoštevati načelo 'sledi denarju',« opozarja Vezjak.

V Mariboru stara in nova SLS ta čas nista enakovredna tekmeca. Mariborski odbor SLS je namreč po Kanglerjevi izključitvi zaradi afere z radarji novembra 2012 povsem zamrl, saj so ga zapustili pravzaprav vsi ključni vodstveni člani. Klinično sliko mariborske SLS zgovorno razkriva njena spletna stran, ki ima še zmeraj naslovno rubriko »Župan Franc Kangler«, pod rubriko aktualno pa je zadnja objava z dne 6. junija 2013. Naslov: Govor predsednika ob 25. obletnici SLS.

»Občane Maribora v kratkem čaka prijetno presenečenje,« napoveduje predsednik SLS Marko Zidanšek. »V minulem letu in pol mojega predsednikovanja smo veliko delali na terenu in nam je uspelo pokriti vse sive lise.«

Zidanška preseneča neprimerna izbira imena za politično stranko, ki naj bi bila »nova«, sestavljajo pa jo stari obrazi z vprašljivo zgodovino, hkrati pa ga ne preseneča, da se je ta ideja porodila Kanglerju. Po njegovem mnenju gre za nesamozavesten poskus zavajanja in pridobivanja volilk in volilcev z neupravičeno uporabo imena in asociacij na dolgoletno tradicijo stranke, ki je bila 12. maja 1988 ustanovljena z imenom Slovenska kmečka zveza. »Ljudska stranka je le ena in tako bo tudi ostalo,« je prepričan Zidanšek.