Univerza v Novi Gorici se je včeraj pohvalila z odlično uvrstitvijo na lestvici primerjalnega ocenjevanja univerz z vsega sveta U-Multirank 2016 , in sicer že drugo leto zapored. Po tej lestvici, ki so jo razvili v EU s finančno podporo evropske komisije, novogoriška univerza prekaša ne le vse druge slovenske univerze, temveč tudi univerze v Gradcu, Padovi, Trstu in Zagrebu. Njena odličnost je bila prepoznana zlasti na področju raziskav, mednarodne usmerjenosti in regionalne vpetosti.

Novogoriška z največ najvišjih ocen

Omenjena lestvica je po načinu merjenja nekoliko specifična. Kakovost merijo z ocenami od A do E, ki se nanašajo na 16 izbranih parametrov na petih področjih (učenje in poučevanje, raziskave, prenos znanja, mednarodna usmeritev in regionalna vpetost). A pomeni zelo dobro, B dobro, C povprečno, D podpovprečno in E šibko. Primerjava med štirimi slovenskimi univerzami pokaže, da se novogoriška ponaša z šestimi ocenami A, ljubljanska s tremi, mariborska in primorska univerza pa s po eno. Toda novogoriška in mariborska univerza imata hkrati tudi največ najnižjih ocen (D ali E). Najmlajša slovenska univerza se je denimo podpovprečno izkazala pri številu diplomirancev (glede na število študentov, pri prihodkih od zasebnih virov, publikacijah, citiranih pri patentih...). Obe omenjeni univerzi sta se podpovprečno izkazali tudi pri pravočasnosti zaključevanja študija z diplomo. Pomenljivo je, da drugi dve univerzi tega podatka sploh nista poslali. Zanimivo je, da sta po merilu citiranosti na raziskovalnem področju najbolje ocenjeni mariborska in novogoriška univerza (z oceno B), medtem ko sta se morali ljubljanska in primorska zadovoljiti z oceno C.

Druge lestvice razvrščajo drugače

Nekatere druge lestvice slovenske univerze razvrščajo drugače. The Times Higher Education Worlds University Rankings 2015/2016 ljubljansko univerzo uvršča med 601. in 800. mesto, mariborsko, ki je uspešnejša po citiranosti in dohodkih iz industrije, pa med 501. in 600. mesto. Na šanghajsko lestvico (ARWU), najvplivnejšo in najbolj uveljavljeno svetovno lestvico, ki med drugim upošteva kazalnike na področju citiranosti raziskovalnih del SCI in število objav člankov v eminentnih revijah Nature in Science, se uvršča le ljubljanska univerza, in sicer že nekaj let med 401. in 500. mesto, na prav tako ugledni lestvici QS pa med 551. in 600. mesto. Tudi na lestvici Webometrics, ki poudarja prisotnost in vpliv visokošolskih institucij na spletnih omrežjih, se Univerza v Ljubljani uvršča daleč pred druge slovenske univerze, letos na 214. mesto. Sledijo ji Univerza v Mariboru (1107. mesto), Univerza na Primorskem (1936. mesto) in Univerza v Novi Gorici (2218. mesto). Fakulteta za uporabne družbene študije se uvršča na 15.286. mesto.