Mestna občina Ljubljana in Javni stanovanjski sklad bosta predvidoma prihodnje leto objavila prvi razpis za dodelitev neprofitnih najemnih stanovanj za mlade. S tem razpisom načrtujejo za obdobje desetih let podeliti 30 stanovanj, od katerih bo deset namenjenih samskim mladim, deset parom in deset mladim družinam. »S tem ukrepom pripravljamo sistemsko rešitev za reševanje stanovanjskih stisk mladih, ki so s tega vidika deprivilegirani in nimajo veliko možnosti za reševanje svojih življenjskih stisk,« je povedal direktor Javnega stanovanjskega sklada Sašo Rink.

Pred objavo razpisa pa mora ljubljanski mestni svet potrditi ustrezen pravilnik, ki bo določal pogoje za pridobitev stanovanja za mlade. Občina in sklad sta pripravila osnutek pravilnika, vsi zainteresirani pa lahko do 7. aprila na naslov mladina@ljubljana.si pošljejo svoje pobude ali pripombe na osnutek.

Kot je bilo pričakovati, bodo do teh stanovanj upravičeni mladi med 18. in dopolnjenim 29. letom, ki imajo v Ljubljani vsaj osem let prijavljeno stalno ali začasno prebivališče. Toda mladi bodo v trenutku prijave na razpis, morali imeti v prestolnici urejeno stalno prebivališče. Vodja občinskega urada za mladino Uroš Grilc je dodal, da z omejitvijo na Ljubljančane ne želijo diskriminirati drugih, »toda v končni fazi gre za ukrep Mestne občine Ljubljana in ljubljanski proračun. Bo pa naš pravilnik napisan tako, da ga bodo lahko tudi druge občine povsem mirno povzele in podoben program uvedle za svoje občane,« je pojasnil Grilc.

Iz osnutka pravilnika je jasno, da bodo kandidati za stanovanja za mlade morali imeti določene prihodke, da bodo lahko poravnali sicer minimalno najemnino v višini neprofitne najemnine (ta znaša od 3 do 4,5 evra na kvadratni meter). Grilc je dejal, da bodo upoštevali vse prihodke, ki jih mladi ustvarijo bodisi kot zaposleni, samozaposleni ali pa iz drugih oblik dela (študentsko, pogodbeno, projektno delo), ker se zavedajo, da mladi v današnji situaciji nimajo stabilnih oblik zaposlitve.

Prosilci bodo morali dokazati, da je njihov povprečni minimalni mesečni dohodek v zadnjem letu znašal vsaj 76 odstotkov zadnje znane minimalne neto plače v Sloveniji. Ta minimalni mesečni dohodek v letu 2016 znaša 459 evrov. Ker pa se bodo prosilci potegovali za najem stanovanja po neprofitni najemnini, ne bodo smeli presegati dohodkovnega in premoženjskega cenzusa.

Če bo upravičencev več, kot bo razpoložljivih stanovanj, o dodelitvi ne bo odločala prednostna lista, temveč žreb. »Ta razpis ne bo socialne narave, zato se nam je zdelo najbolj pravično in najbolj transparentno, da o dodelitvi stanovanj odloči sreča, žreb,« je povedal Grilc. Osnutek pravilnika predpisuje, da bo žreb javen, med upravičenci pa bo žrebal kar sam župan.

Najem stanovanja bo omejen na deset let, da bi mladi imeli dovolj časa, da se v miru osamosvojijo in postavijo na lastne noge, hkrati pa želijo, da se mladi v teh stanovanjih izmenjavajo. »V tem času bodo nekateri mladi svoj stanovanjski problem lahko rešili že sami, drugi pa bodo lažje prehajali v naš sistem neprofitnih najemnih stanovanj, ker bodo dobili dodatne točke,« je pojasnil Rink.