Na dveh koncih Slovenije so policisti v torek prestregli nezakonito tihotapljenje prebežnikov. Murskosoboški policisti za izravnalne ukrepe so na avtocestnem počivališču Grabonoš ustavili osebni avtomobil z italijanskimi registrskimi tablicami, za volanom katerega je sedel 26-letni pakistanski državljan, ki ima dovoljenje za bivanje v Italiji. V avtomobilu so poleg njega sedeli še štirje Pakistanci, ki jih je njihov rojak v Slovenijo pripeljal iz Madžarske. V državo so vstopili na nedovoljen način, pri sebi pa so imeli dokumente azilnega doma in centra za tujce na Madžarskem. Slovenski policisti bodo tujce vrnili našim vzhodnim sosedom, razen 26-letnega šoferja, ki so ga pridržali, čaka pa ga kazenska ovadba zaradi kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države.

Tihotapljenje ljudi donosen posel

Prav tako v torek so krški policisti že v dopoldanskih urah prejeli klic o sumljivem avtomobilu v bližini državne meje v okolici Šutne. Na kraju so naleteli na avtomobil 36-letnega Nizozemca, ki je prevažal pet tujcev iz Afganistana in Sirije. Kot so nam pojasnili na novomeški policijski upravi, so vsi tujci zaprosili za azil v Sloveniji in bili ustrezno nameščeni, 36-letnega Nizozemca pa so policisti pridržali in ovadili. Pozno popoldne istega dne so na prebežnike naleteli tudi brežiški policisti, ki so v naselju Jesenice na Dolenjskem ustavili štiri Afganistance, ki jih bodo vrnili na Hrvaško.

Na novomeški policijski upravi, ki pokriva del južne meje, so nam včeraj dejali, da zaradi zaostrene migrantske politike za zdaj še ne beležijo bistvenega povečanja števila ilegalnih prehodov meje. Je pa to pričakovati, se strinja dr. Branko Lobnikar s fakultete za varnostne vede. Predvsem organizirani kriminal takšne priložnosti za relativno lahek zaslužek ne bo izpustil. »Ko so se meje zaprle, je organizirani kriminal zagotovo že začel načrtovati svoje poti. To poznamo še iz časa vojn na Balkanu, ko so se kriminalne združbe začele ukvarjati tudi s tihotapljenjem ljudi, ki je zelo donosen posel,« razlaga dr. Lobnikar. Povpraševanja po teh prevozih je namreč več kot dovolj.

Ljudje kot plačilno sredstvo

Paradoksalno je tako ukrep zapiranja mej pomiril širšo javnost in na površju »naredil red«, hkrati pa tudi kriminalnemu podzemlju omogočil velik zaslužek, ki ga bodo združbe nato investirale naprej v še precej bolj problematične rabote. »Z zaslužkom od prevozov lahko kriminalne združbe nato investirajo v trgovino z belim blagom, tihotapljenje prepovedanih drog ali orožja, kjer je 'plemenitenje' denarja še večje,« meni Lobnikar, ki še posebej opozarja na verjeten porast trgovine z belim blagom, pri kateri lahko ljudje postanejo tudi plačilno sredstvo za prevoze v »boljši svet«.

Na generalni policijski upravi so nam včeraj pojasnili, da so policisti lani obravnavali 200 kaznivih dejanj prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države, za kar je zagroženih do osem let zapora, letos pa so do torka našteli 66 tovrstnih prestopkov.