Zunanji minister Karl Erjavec bo v četrtek vodil slovensko delegacijo na zaslišanju pred arbitražnim sodiščem, ki želi pridobiti dodatna pojasnila stališč Slovenije in Hrvaške o posledicah razkritij v lanski aferi s prisluhi. Hrvaških očitno ne bo dobilo, saj zunanji minister Miro Kovač pravi, da njene delegacije v Haag ne bo.

Erjavec bo po lastnih besedah pred sodiščem verjetno tudi zaslišan, je poročala STA. Obravnava, ki je bila pričakovana, je pa vest o njej v javnost prišla le tri dni pred zaslišanjem, bo potekala za zaprtimi vrati. Sodišče bo potem objavilo sporočilo za javnost s povzetki.

Hrvaški Večernji list je julija lani objavil prepise in posnetke telefonskih pogovorov od Slovenije imenovanega sodnika arbitražnega sodišča in slovenske agentke o vsebini arbitraže. Takšni stiki niso dovoljeni. Slovenija ves čas od izbruha afere trdi, da očitana dejanja ne predstavljajo resne kršitve arbitražnega sporazuma in da mora sodišče nadaljevati delo. Pričakovati je, da bo enako stališče zagovarjala na zaslišanju.

Hrvaška pa je po izbruhu afere sodišču sporočila, da je ves arbitražni postopek »okužen« in da se mora končati. Zagreb je tudi sprožil pravne korake za odstop od arbitražnega sporazuma. Teh svojih stališč pa Hrvaška pojutrišnjem v Haagu pričakovano ne bo zagovarjala, kar je za hrvaške medije v Bruslju včeraj napovedal tudi minister Kovač. Dejal je, da njegova država več ne sodeluje v arbitražnem postopku in zato nikogar ne bo poslala na obravnavo. Januarja je Hrvaška ravnala podobno, ko se ni odzvala na poziv sodišča, naj o svojih trditvah in zahtevah pošlje dodatno pisno argumentacijo. Sodišče sicer lahko opravi obravnavo in dela tudi brez sodelovanja ene strani.

Srečanje zunanjih ministrov

Kovač je napovedal, da bo čez teden dni obiskal Slovenijo in se z Erjavcem pogovarjal tudi o »iskanju nove rešitve za mejni spor«, kot je poročal Jutarnji list. Erjavec odgovarja, da mu bo povedal, da »arbitražni postopek velja in da o tem ni nobene dileme«. Slovenija namreč vztraja, da je arbitraža edina pot za rešitev mejnega vprašanja. Predsednik države Borut Pahor, pod čigar bivšo vlado sta Slovenija in Hrvaška leta 2009 podpisali arbitražni sporazum, je prejšnji mesec v pogovoru za Delo denimo dejal, da je arbitraža »edini način, da pridemo do meje po mirni poti«.

Po končani ustni obravnavi lahko sodišče presodi, da arbitražni postopek ni bil bistveno kršen in nadaljuje delo ter objavi končno razsodbo. Lahko pa presodi, da ima prav Hrvaška in se razpusti. Če bo končno razsodbo objavilo, se bo med Slovenijo in Hrvaško verjetno odvil nov pravni in politični boj o tem, ali je veljavna ali ne, podobno kot o hrvaškem odstopu od arbitražnega sporazuma, s katerim se Slovenija ne strinja.