Na nemškem ustavnem sodišču se je včeraj začelo zaslišanje v zvezi s prepovedjo delovanja radikalne desne stranke NPD, ki ji predlagatelj prepovedi, zgornji dom parlamenta, očita protiustavno delovanje. Zaslišanja bodo trajala tri dni, nastopilo pa bo približno 100 prič z obeh strani.

Proces mnoge v državi dela nervozne in za to obstaja kar nekaj dobrih razlogov. Poleg dejstva, da bodo ustavni sodniki odločali o prepovedi sredi razgretega ozračja zaradi begunske krize, da bi bila to prva prepoved kakšne stranke v Nemčiji po 60 letih in da bodo sredi marca volitve v treh zveznih državah, kjer nastopa tudi NPD, ima poskus prepovedi NPD dolgo in precej zavozlano brado. Prvi poskus prepovedi stranke, ker naj bi bila protiustavna, je namreč pred desetletjem in pol klavrno propadel. Izkazalo se je namreč, da so se predlagatelji prepovedi oziroma člani urada za zaščito ustavnosti v državi infiltrirali v izvršni organ stranke in zbirali podatke o njenem delovanju. Za sodnike je bilo slednje sporno, saj so infiltriranci na tak način lahko vplivali na delovanje stranke in tako vplivali na dokaze, ki bi jih lahko uporabili pri dokazovanju neustavnega delovanja stranke.

Stranka nasilja

Vprašanje za zgodovino je, ali jim je v zgornjem domu parlamenta tokrat uspelo zbrati dovolj čistih dokazov o tem, da NPD dejansko želi spodkopati nemško ustavo in demokratični red. Odvetnik NPD Peter Richter je pred začetkom prvega dne zaslišanj dejal, da imajo trdne dokaze o tem, da stranko še vedno nadzirajo s pomočjo infiltrirancev ter ji sledijo in prisluškujejo. Richter je prepričan še, da sledijo tudi njemu in da tako ovirajo pripravo obrambe. Ustavni sodniki so si menda prav zaradi teh obtožb vzeli več kot dve leti za začetek postopka.

Če o prepovedi povprašate Nemce, vam bodo v veliki večini pritrdili, da je stranko treba prepovedati, ker je povezana z neonacisti, ker je nasilna in sovražna v svojih nastopih in delovanju, že dolga leta še posebej proti vsem priseljencem v Nemčijo. Stranko povezujejo tudi z nekaterimi hudimi kaznivimi dejanji. Eden njenih nekdanjih vodilnih članov je trenutno na zatožni klopi zaradi suma, da je pomagal serijskemu morilcu, ki je pred časom pomoril več migrantov. Po drugi strani pa se Nemci bojijo, da bo prepoved stranke vodila v še večjo radikalizacijo njenih članov.

Vprašanje tudi je, kaj bi prepoved stranke sploh rešila. V aktualni begunski krizi z negativnimi nastopi proti migrantom in beguncem veter v jadra vse bolj piha stranki Alternativa za Nemčijo (AFD), ki ji je že uspelo krepko preseči deset odstotkov. NPD, zanimivo, z udrihanjem čez migrante in begunce k priljubljenosti med volilci ni pripomogla – vztrajno se vrti okoli petih odstotkov podpore.