Spolnost je ena naših osnovnih danosti, o kateri pa nam ni vedno lagodno govoriti. Ne nam mladostnikom ne našim staršem. Vsi se je zavedamo, vsi jo čutimo, a ostaja tabu, ki se v kultiviranem pogovoru običajno ne pojavlja. Ugotovili smo, da dijaki na I. gimnaziji v Celju, čeprav je naglas ne oznanjajo, do spolnosti načeloma gojijo ustrezen odnos, za katerega pa je ključno temeljito ozaveščanje o varni in odgovorni spolnosti.

Smo spolna bitja, pravilna vzgoja je ključna

Kdaj je primeren čas, da mladostniki spoznajo, da so spolna bitja? Po naših raziskavah sodeč se jih večina tega zave nekje med osmim in dvanajstim letom. Poleg staršev in dandanes vsemogočnega spleta pa mlade o spolnosti ozavešča tudi šola. Najprej predavanja v osnovni šoli, nato nas izobražuje še srednja šola. Na I. gimnaziji v Celju predavanja izvajajo študentje medicine – mnogi od njih so naši nekdanji dijaki – v okviru projekta Virus. Predavanj se udeležujejo predvsem dijaki 1. letnika, potekajo brez navzočnosti profesorjev, spodbujajo pa sproščeno obravnavanje varne in zdrave spolnosti. Odziv študentov predavateljev in dijakov je zelo dober. »Spolnost med mladimi mora biti odraz ljubezni, medsebojnega zaupanja, spoštovanja ter s trezno glavo, ne pa dokazovanje pred vrstniki in z glavo v 'oblaku' alkohola. Upam, da delavnice prispevajo vsaj nekaj kamenčkov v mozaik zdrave spolnosti,« pravi Jasna Marković, koordinatorica obveznih in izbirnih vsebin na I. gimnaziji v Celju.

Uradnih ur je torej več kot dovolj, ampak ali imajo želeni učinek? Vlogo naših genitalij bi slej ko prej spoznali sami, ampak ne gre samo za to. Cilj je spoznati intimnost dveh oseb kot rezultat njunega medsebojnega zaupanja, spoštovanja in razumevanja, ne le minljivega fizičnega privlaka. Odgovori naših dijakov so pokazali, da se jim zdi spolna vzgoja, ki jim jo ponujajo njihove izobraževalne ustanove, načeloma ustrezna. Edina izjema so dijaki, ki menijo, da bi morala imeti predavanja večji poudarek na gradnji odnosov, ki vodijo v spolnost, ne le na mnogih vrstah kontracepcije in neprijetnostih mladostniške nosečnosti. Navsezadnje ne smemo zanemariti psihološkega stališča situacije, saj igra ta v teh še posebno občutljivih letih nedvomno pomembno vlogo.

Občutljiva tematika

Vprašanje, kdaj je primeren čas, da začnemo svoje spolno življenje, je precej kočljivo. V večini primerov lahko rečemo, da se dijaki v spolno aktivnost spuščajo premišljeno, brez morebitnih pritiskov iz okolja, a so izjeme. So primeri, ko jih k spolnosti ne spodbudita ljubezen in zrelost, kar se kaže pri dijakih, ki se niso opredelili, da so bili v času prvega spolnega odnosa v dolgotrajni zvezi.

Vemo, da spolnost pri mladih ni vedno tematika, o kateri bi se dalo zlahka razpredati. Že od otroštva to temo ovija tanka plast skrivnostnosti. Primer tega so izvirne zgodbice o našem nastanku. Kot majhnim otrokom, neveščim živalske anatomije in etologije, nam seveda ni samoumevno, da nas malih in kričečih staršem ne dostavi štorklja. Nekako nenavadno, če pomislimo, da gre za popolnoma naravno stvar, najbolj nepogrešljivo za naš obstoj. Kljub temu pa je bilo iz odgovorov mladostnikov razvidno, da večini pogovori o spolnosti s starši ne povzročajo težav. To je vsekakor dobro, saj lahko s komunikacijo podremo marsikatere tabuje in se bolje odločamo.

Tveganja in odgovornost

Podajanje v spolnost ni majhen korak, pomeni velik preskok, prehod iz brezskrbnega otroštva v odrasli svet odgovornosti, in tako kot pri vsaki stvari tudi tukaj dobre strani prispejo v paketu s slabimi. Temeljno je nedvomno poznavanje pasti, prepoznavanje nevarnosti. Največje tveganje so vsekakor spolno prenosljive bolezni. Pretresljivo je dejstvo, da se po ugotovitvah ameriškega združenja za spolno zdravje (ASHA) več kot polovica spolno aktivnih ljudi vsaj enkrat v življenju okuži z eno od spolno prenosljivih bolezni. Problem namreč tiči v tem, da se prenašalec oziroma prenašalka kar nekaj časa niti ne zaveda, da okužbo širi naprej.

Verjetno je prav to razlog, da je spolna vzgoja v šolskih ustanovah nagnjena predvsem k prepoznavanju morebitnih prvih znakov okužbe, poučevanju o metodah, ki zmanjšajo tveganje okužbe, in če do te vseeno pride, potencialnih načinih zdravljenja. Prevladuje mnenje, da so spolne bolezni nekaj, kar se lahko zgodi vsakemu, vendar nekako v današnji družbi kljub temu povzročajo občutek nelagodja, temo, o kateri je težko govoriti ravnodušno. Vredno je poudariti, da je 14 odstotkov vprašanih odgovorilo, da bi se v bližini nekoga, ki je okužen s spolno boleznijo, počutili neprijetno. Nekateri tabuji so torej resnično trdovratni in težko premagljivi, vendar na srečo niso množično zastopani.

Kako dojemaš spolne bolezni?

anketa I. gimnazije v Celju

PODATKI

n=50

Lahko se zgodi vsakomur.

41

So nevarne in zelo nalezljive.

V bližini okuženega bi se počutil neprijetno.

7

Odvratne so in izključno posameznikova krivda.

2

Koliko si bil star, ko si imel prvič spolne odnose?

n=50

anketa I. gimnazije v Celju

PODATKI

15 let

9

16 let

6

17 let

6

18 let

7

nisem jih še imel/a

22

Za opciji 14 let ali manj in 19 let ni bilo nobenega odgovora.