Kampanja pred referendumom o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki pravno izenačuje raznospolna in istospolna partnerstva, se lahko z današnjim dnem tudi uradno začne. Koliko organizatorjev kampanje bo sodelovalo v tokratnem nagovarjanju volilcev, še ni znano, saj morajo organizatorji državni volilni komisiji svoje podatke sporočiti do 24. novembra. Zaenkrat je znano le, da bodo v kampanji sodelovale skorajda vse parlamentarne stranke, neodločeni so zgolj še v DeSUS.

Po naših informacijah zagovorniki novele zakona, ki prihajajo iz strankarskih in civilnodružbenih gibanj, pripravljajo različna presenečenja, tudi za nasprotnike predlagane ureditve; o tem, kako bodo tokrat nagovarjali volilce, naj bi bilo več znanega v ponedeljek. Spomnimo, da so se parlamentarne in zunajparlamentarne stranke ter številne civilnodružbene organizacije, ki zagovarjajo pravice istospolno usmerjenih oseb, povezale tudi pred tremi leti, ko se je odločalo o družinskem zakoniku. Tedaj je v referendumski kampanji sodelovalo kar 27 organizatorjev.

Vmešavajo se, organizirajo pa ne

Na strani nasprotnikov novele zakona bo tudi tokrat pomembno vlogo pri nagovarjanju in mobilizaciji volilcev odigrala RKC. Čeprav registrirane verske skupnosti, v kolikor gre za pravne osebe, po slovenski zakonodaji lahko sodelujejo v referendumski kampanji kot organizatorke in so v tem primeru torej dolžne upoštevati tudi pravila o volilni kampanji, pa se za ta korak v Cerkvi tako kot ob referendumu o družinskem zakoniku niso odločili. Zakon o volilni in referendumski kampanji med drugim v svojem četrtem členu določa, da predvolilni shodi niso dovoljeni v prostorih verskih skupnosti, razen kadar je verska skupnost organizator referendumske kampanje.

»Katoliška Cerkev ter njeni personalni in teritorialni sestavni deli po veljavni zakonodaji lahko sodelujejo kot organizatorji referendumske kampanje, ko referendumsko vprašanje vsebinsko zadeva področje družbenega nauka Cerkve. Kdaj, kako in v kolikšni meri se vključi v referendumsko kampanjo, je stvar njene proste presoje,« pojasnjuje generalni tajnik in tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference Tadej Strehovec. Vendar pa Slovenska škofovska konferenca kot pravni subjekt doslej ni bila še nikoli organizatorka referendumske kampanje, in to kljub dejstvu, da je poskušala na različne načine vplivati na izide preteklih referendumov. Zato smo včeraj na Strehovca naslovili dodatno vprašanje, in sicer, zakaj ni bila Cerkev organizatorka kampanje glede družinskega zakonika in zakaj ne bo v primeru tokratne novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. »Velja načelno stališče, da so k neposrednemu zavzemanju za vrednote družbenega nauka Cerkve poklicani predvsem laiki in laiške organizacije,« odgovarja Strehovec.

Kaj si bo privoščila Cerkev?

Glavni razlog, da ni Cerkev še nikoli vstopila v referendumsko kampanjo kot organizatorka, se po mnenju naših sogovornikov skriva predvsem v premisleku, da bi s takšnimi, tudi političnimi opredelitvami, lahko povzročila razdor med verniki. To priznavajo tudi v Cerkvi. Verniki namreč glede položaja istospolnih oseb niso vsi istega mnenja z vodstvom Cerkve.

»V primerjavi s kampanjo izpred treh let, ko se je RKC sramežljivo skrivala za svojimi civilnodružbenimi organizacijami, je v zadnjem času jasno razvidna njena bolj neposredna angažiranost. Samo po sebi to verjetno ne bi smelo biti posebej sporno, ključne pa so vsebinske in ideološke premise, ki usmerjajo politično angažirano cerkveno delovanje. Glede teh je nemogoče spregledati nemajhne razlike med Slovenijo in Vatikanom,« je prepričan sociolog Aleš Črnič. Po njegovem mnenju je ključni problem »kultura strahu, ki jo že dolgo proti istospolnim, zdaj pa zelo očitno spet proti muslimanom in kar vsem beguncem, izpričuje in podžiga slovenska RKC«. Ne le, da je to družbeno škodljivo in nevarno, temveč je tudi v nespregledljivem nesoglasju s temelji krščanske tradicije. »Ali ni krščanstvo v svojem bistvu predvsem brezpogojna ljubezen do sočloveka? Ne glede na njegov ali njen izvor in nagnjenja. Zato po mojem trdnem prepričanju pristno krščansko dediščino Evrope neprimerno bolj od istospolnih parov in muslimanskih beguncev ogrožajo spodbujanje strahov in sovraštva, kot si jih bo bržkone v adventno-referendumskem času spet privoščila RKC,« napoveduje Črnič.