»Ta vlada za nekaj glasuje, potem pa tega ne brani. Kakšna je sploh teža glasov njenih poslancev?« S temi besedami se je na odločitev vlade Mira Cerarja, da ne bo sodelovala v referendumski kampanji o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, odzval naš sogovornik iz ene od nevladnih organizacij, ki se zavzema za popolno izenačitev pravic raznospolnih in istospolnih partnerstev. Kot je znano, so novelo zakona o zakonski zvezi v državnem zboru podprle vse poslanske skupine z izjemo SDS in NSi.

Razloga, zakaj se vlada v tokratni kampanji ne bo izpostavila, nam v vladnem uradu za komuniciranje niso konkretno pojasnili. Sporočili so le, »da v vladni postopek ni bil vložen predlog za sodelovanje vlade v referendumski kampanji, ker se je tako odločila vladna koalicija«. Kampanja se sicer začenja 20. novembra, referendum pa bo mesec dni kasneje.

Slovenija zaostaja

»Za to vlado se zdi, kot da se noče mešati v politiko, kar je bistroumni nesmisel. Spomnimo se, da se še pred letom dni njena vodilna stranka sploh ni hotela izreči o pravicah istospolnih. To je storila šele potem, ko so jim zvili roko evropski liberalci, katerim se je tedaj priključevala,« poudarja strokovnjak za odnose z javnostmi in marketing z ljubljanske fakultete za družbene vede Dejan Verčič. Tudi nasploh se zdi, dodaja, da vlada uživa tiho podporo državnozborske opozicije, kar vrača s »tankočutnostjo«, ki diši po zakulisnem dogovarjanju.

Četudi vlada ni bila predlagateljica novele zakona, o kateri se bo odločalo na referendumu (to je bila opozicijska Združena levica), jo je podprla. Zato tudi sociolog Roman Kuhar obžaluje, da ne bo sodelovala v kampanji: »Če si prizadeva za vključujočo in strpno družbo, se zdi nenavadno, da na točkah, kjer v zadnjih letih prihaja do veliko nestrpnosti in nerazumevanja, ne zavzame jasne pozicije in izkoristi priložnosti za oblikovanje boljše družbe.« Po Verčičevem mnenju so manjšine tej vladi, tako kot ustavnemu sodišču, očitno nebodigatreba, pred katerimi je treba zaščititi večino. »V nasprotju s Kanado, ki je te dni dobila vlado dostojno razvite civilizacije 21. stoletja z enakim številom žensk in moških, z ministri iz vrst manjšin in (bivših) prebežnikov, v Sloveniji še nismo stopili v leto 2015,« poudarja Verčič.

Verniki naj odgovorno oddajo svoj glas

Da bodo sodelovali v kampanji, so nam v vladnih vrstah jasno pritrdili le Socialni demokrati. Denis Sarkić, SD, dopušča tudi možnost, da bi se povezali s sorodnimi strankami, tudi z ZL, in civilnimi pobudami v enotno koalicijo, kakršna je bila oblikovana že pred referendumom o družinskem zakoniku. »Kljub nizkemu finančnemu vložku bo naš glas slišan,« napoveduje Sarkić.

Stranka SMC se uradno še ni odločila, kako bo sodelovala v kampanji, prav tako ne stranka DeSUS, kjer se sicer zavedajo, da bi v primeru nesodelovanja v kampanji izgubili priložnost za pojavljanje v medijih, zlasti na televiziji. Od parlamentarnih strank bosta v kampanji zagotovo sodelovali še ZL in NSi, medtem ko nam SDS svoje odločitve včeraj ni sporočila. »V kampanji bomo nastopili kot samostojen organizator, s civilnimi iniciativami pa bomo sodelovali v okviru terenskih dogodkov,« pa pravijo v NSi.

V tokratno kampanjo bo spet močno vpeta Cerkev. Tudi Primčeva koalicija Za otroke gre, ki je zahtevala referendum, že dalj časa somišljenike nagovarja prek portala, ki domuje na naslovu viške župnije. »Katoliška cerkev odločno podpira vsa prizadevanja družinskih organizacij in posameznikov, ki se zavzemajo za zakonsko zvezo moža in žene ter pravico otrok do očeta in matere. V skladu s stališči papeža Frančiška naša krajevna cerkev spodbuja organiziranje okroglih miz na temo vrednote družine, materinstva in očetovstva, vzgoje otrok in zavzemanja za socialno ogrožene družine,« poudarja generalni tajnik Slovenske škofovske konference Tadej Strehovec. Verniki bodo po njegovih napovedih prek katoliških medijev in drugih družbenih omrežij seznanjeni z vabilom, da se udeležijo referenduma in odgovorno oddajo svoj glas.