Družina Lukšić (Hrvaška-Čile) 11,94 milijarde

Jasno, Lukšići niso povsem hrvaška, prej čilska družina, ki pa se svojih korenin dobro zaveda. Izvirajo z Brača, iz Sutivana, kjer se je rodil Polikarp Lukšić, ki je v začetku prejšnjega stoletja s trebuhom za kruhom odšel z otoka in se poročil z Bolivijko Eleno Abaroa. Daleč najuspešnejši v družini je bil njun sin Adronico Lukšić Abaroa (1926–2005), ki je imel z dvema ženama pet otrok. Stari Lukšić je uspel z verigo rudnikov, najbolj ga je zanimal baker, leta 2004 pa je kupil Banco de Chile. Za Hrvaško je pomembna njegova vloga pri osamosvajanju in priznanju države (bil je velik Tuđmanov prijatelj), v sodobnem času pa njegovi nasledniki vlagajo predvsem v dubrovniški in poreški turizem (Plava Laguna, Istraturist, Jadranski luksuzni hoteli…), potem ko so bili nekaj let lastniki Karlovačke pivovare. Oseba, ki jo je največkrat videti v hrvaških medijih, je Davor Lukšić Lederer.

Stanko Subotić (Srbija-Francija-Švica) 2,30 milijarde

Subotić je bil rojen v Ubu, a se je že v mladosti preselil v Francijo. Ukvarjal se je s tiskom, tekstilom, vinarstvom, kmetijstvom, marketingom in cigaretami in si nabral veliko bogastvo. Tako na zahodu kot v Srbiji, kamor se je s svojimi posli vrnil v času demokratičnih sprememb. Prišel je navzkriž z Miloševićevimi ljudmi in srbske oblasti so ga obtožile, da je skupaj s premierjem Đinđićem in črnogorskim predsednikom Milom Đukanovićem odgovoren za ilegalno trgovino s tobačnimi izdelki. Lani so vse obtožbe ovrgli. Subotić živi v Ženevi.

Slavica Radić Ecclestone (Hrvaška-Velika Britanija) 1,1 milijarde

Sloka lepotica, rojena na Reki, je okoli 30 centimetrov višja (in 28 let mlajša) od svojega bivšega moža Bernieja Ecclestona, nekoč dirkača in šefa največjega dirkaškega spektakla formula 1. Slavica in Bernie sta bila poročena od leta 1985 do 2009, potem pa je manekenka želela naprej sama. Bernie ima denar, ni dvoma, in bojda ji je ob slovesu nakazal na račun 740 milijonov funtov, kar velja za eno največjih vsot vseh časov, nakazanih pri ločitvah.

Zakonca Login (Slovenija) 617,2 milijona

Samo in Iza Login sta po izračunu revije Manager najbogatejša Slovenca. Številke, ki jih omenjajo, so visoke, a konec koncev moderne tehnologije ponujajo velike priložnosti. Samo Login je bil solastnik portala Najdi.si, ki ga je za več kot soliden denar prodal Telekomu. Žena Iza je delal pri Marantu, Nibblu, Novartisu in Microsoftu. Ustanovila sta podjetje Outfit7, ki izdeluje zabavne aplikacije, tudi megauspešnega govorečega mačka Toma (Talking Tom).

Ivica Todorić (Hrvaška) 573 milijonov

Kot smo omenili na začetku, je težko natančno določiti, koliko denarja imajo največji. Kakorkoli že, človek, ki ga imajo za najbogatejšega na Hrvaškem, naj bi imel pod palcem več kot 3 milijarde kun. Lastnik skupine Agrokor je ekonomist, ki je začel s cvetličarstvom, zdaj pa ima v rokah praktično vsa večja živilska podjetja (Belje, Ledo, PIK Vrbovec, Jamnica…), trgovine Konzum (in seveda Mercator), velike vinograde, časopisno podjetje Tisak… Todorić s svojimi posli zaposluje okoli 64.000 ljudi v regiji.

Branko Roglić (Hrvaška) 500 milijonov

Prvi človek podjetja Orbico je ena najbolj kontroverznih osebnosti na Hrvaškem. Politično je bil aktiven že v času hrvaške pomladi v sedemdesetih letih, v zadnjem času pa je s svojim denarjem podpiral hrvaške levičarske politike, tako Stipeta Mesića kot Iva Josipovića. Letni promet podjetja, ki posluje v šestnajstih državah in ima 2800 zaposlenih, je okoli 800 milijonov evrov. Njegova firma ima 31 jaht, z ženo pa še nista stopila na nobeno od njih, ker se jima zdijo preveč šminkerske. Kadar ga vprašajo, kolikšno je njegovo bogastvo, odgovori, da mu je vseeno za denar.

Behgjet Pacolli (Kosovo) 483 milijonov

Kosovski poslovnež je bil poročen z legendarno pevko Anno Oxa (1999–2002). Kratek čas (dober mesec dni leta 2011) je bil predsednik Kosova, pred tem je bil nekaj časa namestnik predsednika vlade. Pacolli sicer deluje v gradbeništvu, bil je prvi človek podjetja Mabetex, ki največ gradi na območju bivše Sovjetske zveze. Obnavljali so na stotine najpomembnejših objektov v Rusiji (Ruska opera, Duma, Kremlin…), v Italiji in Uzbekistanu, zdaj pa blesti z velikimi projekti v popularnem kazahstanskem mestu Astani.

Miroslav Mišković (Srbija) 463 milijonov

Prijatelj ljubljanskega župana in Slobodana Miloševića ter človek, ki gre v velike projekte z Izetom Rastoderjem. Lastnik podjetja Delta Group, ki se je s trgovinami skoraj naselilo v praznem delu ljubljanskih Stožic, ima sicer po nekaterih podatkih v rokah celo več denarja (leta 2008 naj bi imel več kot dve milijardi dolarjev), a analitiki pravijo, da je v zadnjih letih, tudi zaradi krize in mnogih sodnih postopkov, postal nekaj revnejši. Kakorkoli, ukvarja se z nepremičninami, trgovino in distribucijo.

Miodrag Kostič (Srbija) 420 milijonov

Menda bi moral Istrabenz za portoroški hotel Palace dobiti vsaj 50 milijonov evrov, zdaj pa se zdi, da so bili še kako zadovoljni s polovico manjšim iztržkom. Palace je kupilo podjetje MK Group (4500 zaposlenih) srbskega poslovneža Miodraga Kostića. Ekonomist in bivši nogometaš subotiškega Spartaka se je dolga leta uspešno ukvarjal s posli v kmetijstvu, predvsem s sladkorjem, leta 2006 pa se je odločil razširiti, začel je kupovati hotele in v tem smislu je razumeti tudi nakup nekoč enega najlepših hotelov v Jugoslaviji.

Sandi Češko (Slovenija) 390 milijonov

Mojster televizijske prodaje ima v zadnjem času težave in tudi zato na slovenski lestvici ni več najvišje. Direktor podjetja Studia Moderna šteje zaposlene v tisočih in je član socialdemokratov, sodeloval je pri Forumu21, Izmislil si je produkta, kot sta kozmodisk in dormeo, ki sta postala posel v mnogih državah. Bivši član državnega zbora in jugoslovanski politični funkcionar je pred časom na naših straneh izdal svoje bolj konservativno kot socialdemokratsko vodilo: »Samo paranoiki bodo preživeli.« In mi si upamo popraviti: »Celo paranoiki ne bodo preživeli.«