Uslužbenci javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice so pred časom ugotovili, da je bralka (ime hranimo v uredništvu) prekoračila čas parkiranja na javnem parkirišču, zato so mestnemu redarstvu predlagali, naj uvede prekrškovni postopek. Redarstvo ji je nato poslalo obvestilo o prekršku, v katerem so jo povabili, naj se – če seveda želi – v roku petih dni o prekršku izjasni. V obvestilu so tudi zapisali: »Če želite globo plačati, lahko to storite do prejema odločbe o prekršku, in sicer v polovičnem znesku predpisane globe v višini 20 evrov.«

Prekrškarji pogosto ne dvigujejo priporočene pošte

Bralka je plačala polovični znesek in mislila, da je postopek končan. A kljub temu je čez 13 dni v nabiralnik dobila odločbo o prekršku in z njo položnico za plačilo 40 evrov sodne takse. Ker je zamudila možnost, da vloži zahtevo za sodno varstvo in na tak način poskusi izpodbiti novo položnico, ji ni preostalo drugega, kot da plača tudi teh 40 evrov.

Na ljubljanskem mestnem redarstvu konkretnega primera niso mogli komentirati, ker niso imeli konkretne številke prekrška. Povedali pa so, da bi ta primer enostavneje in hitreje rešili, če bi se Ljubljančanka obrnila neposredno na njih.

A redarji so opozorili, da zadnje čase prekrškarji ta sistem izrabljajo in se poskušajo izogniti plačilu sodne takse. S plačilom globe odlašajo, vse dokler ne dobijo obvestila o prispelem pismu z mestnega redarstva. Takrat plačajo polovični znesek misleč, da jim sodne takse ne bo treba plačati, ker odločbe o prekršku na pošti še niso dvignili.

Zaradi tega je redarstvo začelo kot pravočasna plačila upoštevati le tista, ki so bila vplačana pred dnem izdaje odločbe o prekršku, »saj v tem primeru še niso nastali stroški postopka«, so pojasnili na redarstvu. Vsem drugim, ki so globo plačali, ko je bila odločba že izdana, a je še niso prejeli, pa redarstvo naloži še plačilo sodne takse.

»Držati bi se morali tistega, kar so napisali«

Čeprav na redarstvu trdijo, da ne gre za zavajanje, se bralka počuti zavedeno, saj je globo plačala v skladu z navodili redarstva, a so ji kljub temu naprtili še sodno takso. Nekdanji ustavni sodnik dr. Ciril Ribičič meni, da redarstvo ni ravnalo pravilno, saj je v svojem obvestilu kot rok za plačilo polovičnega zneska navedlo datum prejema in ne izdaje odločbe. »Če so obljubili neki rok, se ga morajo potem držati. Mislim, da nobeno resno sodišče ne bo reklo, da je krivda na bralkini strani, saj je upoštevala tisto, kar je pisalo v obvestilu,« je poudaril Ribičič, ki je dodal, da bralka lahko vloži tožbo na upravno sodišče.

Tudi odvetnik mag. Franci Ježek meni, da je ravnanje redarstva sporno, saj sta datum prejema in datum izdaje dve različni zadevi. Občanom, ki so se znašli v podobni situaciji, Ježek svetuje, naj vsekakor uveljavijo zahtevo za sodno varstvo, če pa so ta rok zamudili, naj preverijo, ali je možna obnova postopka.

Redarstvo predlagalo spremembo zakona o prekrških

Glede na to, da imajo zaradi trenutne ureditve težave tako redarji kot tudi prekrškarji, nas je zanimalo, ali redarstvo namerava svoje obvestilo spremeniti tako, da zlorabe postopka ne bi bile mogoče, a da bi hkrati kršitelji vedeli, do kdaj točno lahko plačajo globo brez plačila takse. A na redarstvu so pojasnili, da roka »ni mogoče natančno opredeliti, ker ga sama zakonodaja po izdanem obvestilu ne navaja«.

Zakon o prekrških osemdnevni rok za plačilo polovice globe predvideva le v postopkih, ko prekršek zazna redar, so razložili. V konkretnem primeru pa se je postopek začel na predlog uslužbenca Ljubljanskih parkirišč in tržnic. »Absolutno bi bilo najboljše in najbolj pravično za vse, če bi redarstvo tudi v obvestilu jasno določilo, v koliko dneh od prejema obvestila lahko plačajo polovico globe,« je prepričan Ježek.

Na mestnem redarstvu pa so omenili, da so državi že predlagali spremembo zakona o prekrških, ki bi poenotila postopke za istovrstne prekrške. V tem primeru bi torej osemdnevni zakonski rok za plačilo polovice globe veljal tudi v primerih, ko bi prekršek zaznali uslužbenci Ljubljanskih parkirišč in tržnic. Ob tem pa so dodali, da bi do spremembe zakonodaje lahko le ukinili možnost plačila polovičnega zneska že po prejemu obvestila o prekršku. Toda »v tem primeru bi vsi kršitelji avtomatično prejeli odločbo, ki bi poleg globe vsebovala še sodno takso v višini 40 evrov«, so poudarili na redarstvu.