V rektoratu Univerze v Mariboru še kar naprej ne ukrepajo zoper Klavdija Logožarja, dekana ekonomsko-poslovne fakultete, ki je družbi Dars kot lastno študijo o upravljanju avtocestnih prometnih podsistemov za 24.000 evrov prodal diplomsko delo svoje študentke. Svojo pasivnost utemeljujejo s tem, da mora rektor Igor Tičar najprej temeljito pregledati celotno gradivo, se pogovoriti z Logožarjem in po potrebi imenovati komisijo. Kdaj bodo izpeljali postopek, ni znano.

»To ni aktualna zadeva,« pravi Teodor Lorenčič, vršilec dolžnosti glavnega tajnika Univerze v Mariboru. »Mi se z zadevo šele seznanjamo. Starosta, kot je rektor, si ne more privoščiti nekih hitrih pobalinskih odločitev.«

Mentor nima avtorskih pravic v diplomskem delu

Po prepričanju Lorenčiča gre za civilnopravno razmerje med dekanom EPF in študentko, ker je Logožar dejanje storil kot samostojni podjetnik. Obenem v vodstvu univerze še naprej branijo Logožarjevo početje z zavajajočimi trditvami. »V tem primeru ne moremo govoriti o plagiatu, saj za to ni osnovnega pogoja,« so nam sporočili. In še: »Dejstvo je, da je Logožar mentor diplomskega dela, hkrati pa je diplomantka navedena tudi kot soavtorica študije.«

V vodstvu univerze, v katerem se sklicujejo na zakon o avtorskih in sorodnih pravicah, skušajo prezreti dejstvo, da se je Logožar predstavil kot avtor študije, čeprav je njeno vsebino v celoti prepisal iz diplomskega dela. To, da je diplomantka navedena kot soavtorica študije, na ključna dejstva nima vpliva. Kršitev moralnih avtorskih pravic je Logožar zagrešil s tem, ko je kot avtorja navedel sebe.

Poleg tega je treba poudariti, da je diplomsko delo izključno avtorsko delo študentke. Že po definiciji mora biti diplomsko delo rezultat samostojne stvaritve kandidata, avtorstvo pa je zakonsko zaščiteno kot vsako drugo objavljeno avtorsko delo. Logožar bi moral te pravice spoštovati tako kot vsak drug. Mentorstvo Logožarju ni dalo nikakršnih avtorskih pravic za prepisovanje študentskega diplomskega dela oziroma se ni imel pravice navesti kot avtor študije.

Na spoštovanje materialnih avtorskih pravic študentov opozarjajo tudi v Študentski organizaciji Slovenije: »Skoraj vsak dan se srečamo z novo obliko akademske nepoštenosti, ki je celo na meji kaznivih dejanj, zato pričakujemo sistemske rešitve v visokošolski zakonodaji.« Oškodovanim študentom, dodajajo, bodo poskušali zagotoviti ustrezno pravno pomoč.

Univerza v moralnem vakuumu

V rektoratu napovedujejo uvedbo etičnega kodeksa, ki bo namenjen usmerjanju ravnanja akademske skupnosti in zaposlenih na Univerzi v Mariboru v skladu z etičnimi in moralnimi obvezami. Ta napoved vzbuja vtis, da v akademskem prostoru obstaja vakuum na področju morale in etike, še posebej v zvezi s kršenjem avtorskih pravic.

»Za plagiatorstvo in krajo intelektualne lastnine etični kodeks ni potreben. Če je nekaj od prve do zadnje besede prepisano, z vidika etike ni treba urejati ničesar,« je prepričan filozof Friderik Klampfer, ki se na mariborski filozofski fakulteti ukvarja z vprašanji etike. »Če univerza ne bo obravnavala te kraje, bo s tem sporočila javnosti, da jo tolerira,« opozarja. »Moralo bi biti samoumevno, da je študent ali diplomant seznanjen s tem, da se je njegovo delo uporabilo na posameznem projektu. Če ima delo finančni učinek, pa mora imeti finančni učinek tudi za študenta oziroma diplomanta,« je včeraj sporočila prorektorica za študentsko dejavnost Nataša Vaupotič. »Ne glede na to, koliko dela mentor vloži v vodenje študenta, je jasno, da je tudi študent vložil v delo ogromno časa in energije ter nedvomno tudi svojih idej. Če je delo takšno, da ima pozitivne finančne posledice, se študentovega dela ne sme spregledati.«

Sindikati zahtevajo odstop, študentje molčijo

Profesorja Klavdija Logožarja in prorektorja za finance na Univerzi v Mariboru Žana Jana Oplotnika je k odstopu že pozval Visokošolski sindikat Slovenije. Če ne bosta odstopila, sindikat pričakuje, da bo zoper njiju ukrepal rektor Igor Tičar. Sankcije zoper odgovorne pričakuje tudi sindikat Sviz, ki dejanje Logožarja označuje kot brezsramno okoriščanje s tujim intelektualnim delom. Poziv sindikatov k odstopu je za zdaj osamljen. Študentski svet Univerze v Mariboru o aferi nima mnenja, zadeve noče komentirati niti Davorin Kračun, predsednik akademskega zbora ekonomsko-poslovne fakultete. Sprejel ni še niti odločitve, ali bo sklical zbor fakultete in na njem sprožil razpravo o početju njenega dekana.

Tomaž Klipšteter