Blagovne znamke propadle družbe Delo revije so pristale v rokah Bojana Požarja. Nova KBM bo tako po štirih letih, ko je revije Lady, Jana, Anja, Stop, Obrazi in še nekatere oddajala v najem družbi Salomon iz skupine Krater, 44 blagovnih znamk, tudi prireditvi Slovenka leta in Viktorji, prodala Požarjevi družbi Lanaka Media. Ta je imela lani zgolj 134.000 evrov prihodkov, posel pa naj bi bil vreden okoli štiri milijone evrov.

Številna vprašanja brez odgovorov

»To je čudna stvar. Česa takega ne morete videti nikjer na svetu. Kocke tega nakupa enostavno ne gredo skupaj,« je odziv enega od domačih založnikov na posel, ki sta ga sklenila NKBM in Požar. Od kod sredstva za nakup blagovnih znamk, kdo stoji za to zgodbo, kako bo Požarju uspelo v nekaj mesecih postaviti infrastrukturo za tiskanje in izdajanje revij, katera banka je bila pripravljena dati posojilo in pod kakšnimi pogoji, zakaj se je državna NKBM odločila za prodajo brez javnega razpisa in zakaj niso bili k postopku prodaje povabljeni tudi drugi domači založniki, so številna vprašanja, ki so se včeraj odpirala našim sogovornikom. »Podobna vprašanja smo si zastavljali v času, ko se je murskosoboško računalniško podjetje 3Lan zanimalo za nakup Večera,« je še slišati. Nekateri, ki so s Požarjem tudi v sodnih postopkih, so prepričani, da premoženja za nakup blagovnih znamk oziroma za zavarovanje in odplačevanje posojila enostavno nima, njegova podjetja pa ustvarjajo premajhen denarni tok.

Požar trdi, da bo posel financiral s posojilom ene od slovenskih bank, sam pa da bo prispeval 20 odstotkov kupnine, pri čemer bo zastavil tudi nekatere nepremičnine. Če ocena, da naj bi bil posel vreden štiri milijone evrov, drži, pomeni, da bi moral Požar iz lastnega žepa prispevati okoli 800.000 evrov, vrednost zastavljenih nepremičnin za posojilo v višini 3,2 milijona evrov pa bi morala znašati vsaj dvakratni znesek kredita. »Majhen delež posojila bom zavaroval z nepremičninami. Vendar vam več ne morem povedati,« je bil včeraj redkobeseden Požar. Kot pravi, pri iskanju posojila ni imel težav: »Podjetje Lanaka Media je že trikrat vzelo kredit za nakup nepremičnin in nikoli ni imelo težav s poplačilom. S kreditiranjem nimam nobenih slabih izkušenj.« Požar ima v lasti polovico enostanovanjske hiše s pripadajočim zemljiščem, podjetje Lanaka Media pa stanovanje v Ljubljani, stanovanjsko hišo s posestvom na Štajerskem in hišo na Krasu, ki pa ni primerna za bivanje. Premoženje je v bilancah podjetja ovrednoteno na dobrih 200.000 evrov. Po naših informacijah je Požar že nakazal varščino v višini desetih odstotkov vrednosti posla, torej okoli 400.000 evrov, ni pa mogoče preveriti, ali je NKBM že predložil dokaz, da z denarjem za kupnino razpolaga.

Krater bi še naprej izdajal revije

Požar je včeraj pojasnil, da bo od 16 blagovnih znak, ki izhajajo, neposredno zadržal šest najuspešnejših revij in obe prireditvi (Slovenka leta in Viktorji). Ostale bo dal v podnajem ali jih prodal. Blagovne znamke bo lahko prevzel najpozneje 31. avgusta oziroma 1. septembra. »Glede na to, da sem že začel postavljati vso potrebno infrastrukturo, bo 1. septembra, torej v torek, Jana že izšla v naši režiji.«

Čeprav verjame, da bo skupina Krater, ki je štiri leta najemala blagovne znamke, zelo resen ponudnik tiskarskih storitev, se odnosi že zaostrujejo. Požar naj bi urednike nekaterih edicij že povabil na sestanek v četrtek, prvi mož Kraterja Martin Odlazek pa jim je do petka postavil rok, naj se izrečejo, s kom želijo sodelovati v prihodnje. Kot je slišati, nameravajo v skupini Krater z lastno bazo naročnikov in arhivom nadaljevati z izdajanjem revij pod drugimi imeni. Med zaposlenimi v skupini Krater je sicer zakrožila informacija, da naj bi Požarju pri nakupu blagovnih znamk pomagala Franci Matoz (odvetnik Požarja, Janeza Janše in NKBM) in Borut Petek, ki še vedno velja za osebo z velikim vplivom v NKBM. Požar informacijo zanika. Požareport sicer velja za portal, naklonjen SDS.

Podjetje z enim zaposlenim

V razvidu medijev je kot izdajatelj portala Požareport navedeno podjetje Report. To nima večjega premoženja. Na zadnji dan leta 2014 je imelo 143.500 evrov sredstev. Podjetje je praktično nezadolženo, a vprašanje je, s čim bi lahko sploh zavarovalo posojilo, ki bi ga najelo pri banki. Premoženja ima malo, prav tako denarnega toka. Poslovni izid pred davki, obrestmi in amortizacijo je lani znašal 22.200 evrov, pred tem pa 26.200 evrov (v 2013) in 34.900 evrov (v 2012). Prihodki podjetja se v zadnjih letih gibljejo okrog 125.000 evrov na leto, čisti dobiček pa pada. Oglaševalci na portalu so sicer tudi večja slovenska (državna) podjetja (Pošta Slovenije, Pivovarna Laško) in Slovenian Business Club (izvršni direktor je voditelj na Pop TV Uroš Slak).

Lastništvo Reporta je Požar leta 2013 prenesel na podjetje Lanaka Media. Nekaj mesecev pred tem se je na njegov lastniški delež prek sodišča z zaznambo prepovedi razpolaganja kot upnik »usedel« Martin Senica (nekdanji odgovorni urednik Stopa). Nova lastnica Lanake Medie je Maša Požar, zastopnik pa Bojan Požar. Podjetje ima enega zaposlenega, ki je v letu 2014 skupaj prejel za dobrih 10.000 evrov plač. Glavnino sredstev predstavljajo osnovna sredstva in za okrog 355.000 evrov kratkoročnih posojil, ki jih je odobrilo neznani osebi ali več njim. Ob 445.000 evrov kapitala ima za skoraj 100.000 evrov dolgov do bank. Slabih 20.000 evrov zapade letos. Ima tudi za okrog 70.000 evrov poslovnih obveznosti. Lanaka Media beleži padec prihodkov (lani le še 134.000 evrov), prav tako skoraj polovični upad denarnega toka.