»Ocena pripravljenosti Slovenske vojske za leto 2014 je enako stroga, kot je bila za leto 2013. Ob obstoječi strukturi ter nespremenjenih nalogah in razpoložljivih virih ostaja Slovenska vojska na najnižji ravni možnosti delovanja. Razlogi za tako oceno so nezadostna višina sredstev za modernizacijo, za usposabljanje posameznikov in enot, za vzdrževanje vojaške tehnike in za popolnjenost enot,« je včeraj po tem, ko sta mu ministrica za obrambo Andreja Katič in načelnik generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman prinesla poročilo o pripravljenosti slovenske vojske, dejal predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor.

Vojakov manj in še starajo se

Njegova ocena temelji na neizpodbitnih dejstvih: stalna sestava Slovenske vojske se je v primerjavi z letom 2013 zmanjšala za pet odstotkov, povišala pa se je njena povprečna starost. Pogodbena rezerva se je zmanjšala za 16,5 odstotka. Povečala se je potreba po socialnovarstveni oskrbi pripadnikov stalne sestave. Polovica bojnih in nebojnih vozil ima pretečeno življenjsko dobo. »Poveljstva in enote niso povsem usposobljeni glede na seznam bistvenih nalog. Znižanje finančnih sredstev za vzdrževanje se je zmanjšalo v primerjavi z letom 2013 za dvanajst odstotkov. To pomeni, da je uporabne le 75 odstotkov razpoložljive tehnike, kar četrtina pa ne,« je našteval Pahor.

Tako vrhovni poveljnik kot javnost pa lani (in že prej) zagotovo nista mogla spregledati vloge vojske pri pomoči ljudem v naravnih nesrečah. »Zlasti glede pomoči ljudem v primeru naravnih nesreč Slovenski vojski ob tej priložnosti izražam pohvalo in zahvalo za njeno profesionalnost in solidarnost,« je vsaj malce polaskal Pahor, ki je prepričan, da je nastopil čas za oblikovanje političnega soglasja o zagotovitvi najpotrebnejših proračunskih sredstev za uspešno delo Slovenske vojske in varnostnega sistema nasploh.

Vojaki »ponos Slovenije«

Ministrica Andreja Katič meni, da iz poročila izhajajo posledice krize in da bo vladi predlagala rast obrambnih izdatkov skladno z rastjo BDP: »Ne samo zaradi zavez Natu, to smo primorani storiti zaradi težkega položaja, v katerem se je znašla slovenska vojska.« Ministrica je napovedala krepitev »javne diplomacije«, da v družbi ne bi več prihajalo do stalnih odporov ob napovedanih nakupih opreme in orožja. Načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Andrej Osterman pa obljublja, da bo vojska še naprej pomagala doma v sistemu zaščite in reševanja, v tujini pa varno in uspešno izvajala mednarodne operacije. »Ta trenutek 343 pripadnikov Slovenske vojske v osmih državah brezhibno opravlja svoje poslanstvo. So velik ponos Slovenije in dvigajo ugled naše države v mednarodni skupnosti,« je prepričan predsednik države. pk