Večje število pilotov nemške nizkocenovne letalske družbe Germanwings je danes, dan po nesreči njihovega letala v francoskih Alpah, zavrnilo letenje. Žalovali naj bi namreč za ponesrečenimi kolegi. Tuji mediji med tem poročajo, da bo zaradi razpršenosti razbitin pregled celotnega območja nesreče lahko trajal tudi več tednov.

Na krovu letala nemškega nizkocenovnega prevoznika Germanwings, ki je včeraj iz zdaj še neznanega vzroka strmoglavilo na odročnem delu francoskih Alp, je bilo 150 ljudi - 144 potnikov in 6 članov posadke.

16 dijakov letalsko karto dobilo z žrebom

V javnosti prihajajo informacije o potnikih. Na krovu je bilo po podatkih Germanwingsa 72 Nemcev in 51 Špancev, najmanj trije Britanci in prav toliko Kazahstancev ter vsaj dva Američana. Po nastopu v Barceloni sta se v Düsseldorf vračala operna pevca tamkajšnje operne hiše, na krovu pa je bilo tudi 16 nemških najstnikov, ki se so vračali s šolske izmenjave. Za obisk Španije so bili izžrebani na šolskih loteriji. Med žrtvami sta tudi dva dojenčka. Nekateri poročajo še o dveh zakoncih iz Bosne in Hercegovine.

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je potrdil, da so bili ostali potniki med drugim iz Argentine, Avstralije, Belgije, Kolumbije, Danske, Izraela, Japonske, Maroka, Mehike in Nizozemske. Med žrtvami so se pred tem omenjali tudi Turki, medtem ko Germanwings navaja še Iran.

Nemško letalo, ki je včeraj okoli desete ure zjutraj iz Barcelone poletelo proti Düsseldorfu, je svojo pot po slabi uri letenja tragično končalo v goratem in težko dostopnem predelu francoskih Alp. Airbus A320, ki sicer velja za eno najbolje prodajanih letal, do sedaj pa tudi za eno najvarnejših, je začel le minuto po tem, ko je dosegel primerno višino za letenje, strmo padati. Stik z letalom so izgubili nekaj minut pred enajsto dopoldne, ko je bilo letalo le še na višini 1800 metrov. Trenutno se nadaljuje preiskava nesreče, potem ko so v torek že našli eno od črnih skrinjic letala. Ta je sicer poškodovana, vendar vseeno uporabna.

Šok v šoli

Na prizorišču nesreče na višini približno 1500 metrov je včeraj proti popoldnevu uspelo pristati francoskemu helikopterju. Od tam so po besedah francoskega premierja Manuela Vallsa sporočili, da preživelih po nesreči ni.

Na krovu letala je bilo med nesrečo 144 potnikov in šest članov posadke, med žrtvami pa naj bi bila tudi dva dojenčka. Prvi mož družbe Germanwings Thomas Winkelman je na včerajšnji novinarski konferenci potrdil, da je bilo na krovu ponesrečenega letala 67 nemških državljanov, med njimi pa naj bi bilo 16 šolarjev, starih okoli petnajst let, ki so se vračali z enotedenske izmenjave v Barceloni. Nemški mediji so že včeraj poročali, da so nemško šolo, na katero so hodili otroci, sredi dneva zaprli, v njej pa postavili krizni štab.

Na letalu naj bi bilo po podatkih španskih oblasti 45 Špancev, tuji mediji pa so med tem že potrdili dva kolumbijska potnika, dva Argentinca, dva Avstralca, tri Mehičane, dva Japonca, enega Turka, enega Belgijca, enega Nizozemca, trije Britanci in prav toliko Kazahstancev. Uradnih podatkov o tem, ali je bil na krovu tudi kakšen Slovenec, včeraj še ni bilo.

Vzrok še ni znan

Winkelman je še povedal, da si je glavni pilot v desetletju delovnih izkušenj nabral že vsaj 6000 ur letenja. O morebitnih vzrokih za strmoglavljenje prvi mož družbe Germanwings še ni spregovoril, poudaril pa je, da je bilo letalo opremljeno z najsodobnejšo računalniško tehnologijo. Po navedbah vremenoslovcev naj bi bile vremenske razmere v času nesreče ugodne, čez dan pa so se poslabševale, kar je močno oviralo dostop reševalnim ekipam na že tako odročen kraj.

Nekdanji pilot in strokovnjak za letalstvo Gerard Fledzer je za francoske medije ocenil, da bi bil lahko vzrok za tragedijo požar, eksplozija ali pa morebiten trk letala s pticami. »Nekaj se je zgodilo, da je letalo tako hitro začelo izgubljati višino.« Glede na to, da so eno od dveh črnih skrinjic našli že včeraj pozno popoldne, bi morala analiza po mnenju strokovnjakov steči razmeroma hitro.

Tako nemška kanclerka Angela Merkel kot predsednik Joachim Gauck sta izrazila pretresenost ob nesreči; kanclerka je odpovedala vse svoje današnje obveznosti, Gauck pa je prekinil obisk v Južni Ameriki. Pretresen je tudi španski premier Mariano Rajoy.

Merklova, Hollande in Rajoy so se med obiskom mesteca Seyne-Les-Alpes sestali z regionalnimi politiki in predstavniki reševalnih ekip. Seznanili so se s ključnimi informacijami o poteku reševalne akcije. Zahvalili pa so se tudi vsem policistom, pripadnikom žandarmerije, vojakom, gasilcem, reševalcem in zdravstvenim delavcem.