Brezplačne kulturne prireditve v okviru festivala Dobimo se pred Škucem bodo letos potekale že deveto leto po vrsti. Kako ste program vsebinsko zasnovali tokrat?

Nadaljujemo utečeni koncept, saj smo glede na vsakoletne odzive prepričani, da smo si začrtali dober okvir. Letošnje festivalsko dogajanje zaobjema več kot 40 različnih kulturnih dogodkov, ki bodo razporejeni v štiri že uveljavljene programe: v sklopu glasbenega programa Muzika na Starem trgu se bo odvil cikel koncertov, na katerih se bodo predstavili ustvarjalci različnih glasbenih zvrsti; gledališki program Teater v galeriji bo potekal na malem odru pred Galerijo Škuc, zahtevnejše predstave pa v prostorih galerije; v okviru kulturno-izobraževalnega programa za otroke Škucove packarije in za mlade Ustvarjalno2 bodo lahko otroci, mladi in njihovi starši pod vodstvom mentorjev ustvarjali na delavnicah različnih zvrsti; literarni in filmski program bo obsegal pravljična druženja, literarne performanse in projekcije filmov, razstavni del festivala pa bo dopolnjevala Škuceva tržnica, kjer bo mogoče kupiti knjige iz naše aktualne produkcije založb ter del kreacij, predstavljenih na modnih dogodkih.

Poleg omenjenih stalnic raznolikega programa pa prireditev vsako leto začinite tudi s kakšno novostjo. Kaj se obeta letos?

Za letošnjo prireditev smo pripravili predstavitev mladih slovenskih ustvarjalcev, ki se bodo v jeseni predstavili na Bienalu mladih ustvarjalcev Evrope in Sredozemlja v Solunu, Rimu in Casablanci, ter večdnevno delavnico za mlade Fotogram, ki bo potekala v popoldanskem času. Mladi ustvarjalci se bodo predstavili na več umetniških področjih, odprtje razstave Simbioza? bosta denimo dopolnjevala še literarni performans Trpljenje mlade Hane Katje Gorečan in filmska projekcija Prvi dan v službi avtorice Urške Djukić. Sicer pa vsako leto ob programu poskrbimo tudi za zanimivo in atraktivno scenografijo malega odra pred Galerijo Škuc, kjer se odvija večina programa, in tako še dodatno prispevamo k prijetni atmosferi Starega trga. Osnovna ideja letošnje scenografije, za katero skrbi ekipa Potemkinovih vasi, bo povezana z ulico, kjer bomo v okviru zasnovane scenografije uredili tudi ulično čitalnico.

Katere pa so tematike, ki jih v okviru festivala še posebej izpostavljate?

Težko bi kakšno posebej izpostavila, ker damo vsem kulturnim vsebinam enako težo. Ključna ideja našega festivala tiči prav v tem, da damo možnost mladim ustvarjalcem in da se skozi pester program vzdržuje medgeneracijsko druženje. Tako lahko prav vsakdo najde kaj zanimivega zase. Bi pa izpostavila letošnjo razstavo DELIGHTFUL, s katero se bodo predstavili študentje naravoslovno-tehniške fakultete oziroma tamkajšnjega oddelka za oblikovanje tekstilij in oblačil; ti bodo skozi izbrana oblačila in dodatke na različne načine interpretirali temo svetlobe. Razstavo bodo dopolnjevale videoprojekcije in avtorska dela študentov, na dan odprtja pa bo razstavo pospremila tudi modna revija. In prav otvoritveni večer bo - kar se tiče festivalskega dogajanja - nekaj posebnega, saj bosta koncerta zasedbe Incurabili in kantavtorja Atile na vrtu Škuca in ne na uličnem odru, kot to velja za preostale nastopajoče glasbene izvajalce.

Iz katerih vzgibov pa se je prireditev sploh porodila?

Namen festivala je s kakovostnimi kulturnimi dogodki raznovrstnih umetniških zvrsti dopolniti in popestriti poletno dogajanje v starem mestnem jedru Ljubljane. S tem razlogom tudi vsako leto z javnim povabilom povabimo k sodelovanju tako priznane mlade slovenske ustvarjalce kot tudi še neuveljavljene, a nadarjene in perspektivne talente, ki se nato - nekateri tudi prvič - predstavijo na festivalu, vključimo pa tudi nekaj lastne produkcije.

Kako so se skozi leta razvijale programske vsebine festivala?

V devetdesetih letih, ko se v Ljubljani julija res ni prav nič dogajalo, smo začeli z glasbenimi dogodki, nato pa smo program postopoma širili. Zdaj je tovrstnih dogodkov več, tako naključni mimoidoči kot tudi domači in tuji obiskovalci lahko izbirajo med pestro kulturno ponudbo. Vse prireditve na našem festivalu pa bodo tudi letos v celoti brezplačne in še naprej dostopne tudi vsem, ki si kulturne dogodke zaradi finančnih razlogov težje privoščijo. Opažamo pa, da imamo vsako leto vedno več obiskovalcev, tako da bi si želeli v prihodnje dodati še kakšen dan programa več, a to trenutno ni mogoče - zaradi pomanjkanja finančnih sredstev in pa nekaterih organizacijskih značilnosti festivala, saj moramo vsak dan znova postavljati oder in podobno.