Čeprav je ljubljanski župan Zoran Janković konec lanskega leta upal, da bo ljubljanska upravna enota že januarja ali februarja letos izdala gradbeno dovoljenje za gradnjo glavnih objektov v sklopu Regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO) na Barju, javno podjetje Snaga dovoljenja še nima. V tem času je Snaga sicer že pridobila okoljevarstveno soglasje, ki je pogoj za pridobitev gradbenega dovoljenja in začetek gradnje.

Gradnja zamuja štiri mesece

A potem, ko je Snaga pridobila soglasje agencije za okolje, je aprila naletela na dve novi oviri na poti do gradbenega dovoljenja. Najprej so morali pridobiti soglasja sosedov, ki so jih po zagotovilih Snage do danes že pridobili. Nato so morali počakati, da Mestna občina Ljubljana z državo sklene pogodbo za stavbno pravico za brv čez potok Curnovec. Pri Snagi so zagotovili, da so pogodbo že podpisali in da so pred dnevi na upravno enoto poslali še zadnje dokazilo. Upajo, da bodo gradbeno dovoljenje, ki bo omogočilo nadaljevanje projekta, pridobili še maja.

Glede na to, da bi Strabag po terminskem načrtu moral glavne objekte začeti graditi januarja letos, je zdaj že jasno, da gradnja ljubljanskega regijskega centra zamuja. Dokončan bi moral biti do konca leta 2015, že maja prihodnje leto pa bi center moral začeti poskusno obratovati. Ti datumi so izjemnega pomena, saj je od njih odvisno, ali bo ljubljanska občina pridobila kar 77,5 milijona evrov kohezijskih sredstev za ta 112 milijonov evrov vredni projekt. »Projekt še vedno vodimo s ciljem, da bodo objekti začeli poskusno obratovati leta 2015,« so povedali pri Snagi.

V resnici že pripravljajo scenarij B

Je pa že jasno, da Snaga in služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko iščeta načine, kako bi za RCERO počrpali ves evropski denar, tudi če ne bo pravočasno dokončan. Ideja je, da bi izgradnjo regijskega centra razdelili v dve fazi, pri čemer bi Snaga za prvo fazo evropski denar črpala iz iztekajoče se finančne perspektive, za drugo fazo pa bi sredstva pridobila iz prihodnje perspektive.

V službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko so povedali, da s predstavniki evropske komisije neformalno usklajujejo predlog razdelitve projekta, ker bo ravno komisija morala dati blagoslov končnemu predlogu. Slovenija mora uradni predlog za razdelitev projekta posredovati do predvidoma jeseni letos.