Spletna stran časnika Demokracija je včeraj popoldne poleg anonimke o teoriji zarote obelodanila tudi, da se je predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša znašel v finančni preiskavi specializiranega državnega tožilstva. Objavili so skenirano odredbo, iz katere je razvidno, da se finančna preiskava nanaša tako na nekdanjega premierja kot tudi njegovega pokojnega soobtoženega iz afere Patria Jožeta Zagožna ter z njima povezane osebe. Preiskovalci naj bi tako vzeli pod drobnogled Zagožnovega sina in ženo, brata nekdanjega predsednika vlade Rajka Janšo, ženo Urško Bačovnik Janša in Natašo Pajenk, ki je kot bančnica skrbela za premoženje zakoncev Janša.

Kršitev tajnosti

Da naj bi bil objavljeni dokument bolj kot ne pristen, so nam neuradno potrdili tudi nekateri viri blizu tožilstva. Gre sicer za dokument, ki je po naših informacijah označen s stopnjo tajnosti in naj bi bil v tej fazi poslan le na naslove organov, ki sodelujejo v preiskavi (poleg tožilstva so to še policija, Durs in urad za preprečevanje pranja denarja). Zato so bili na tožilstvu po naših informacijah izjemno razočarani, da je tajni dokument prišel v javnost. Kdor je dokument (gre za nepopoln dokument brez glave, izbrisani so tudi naslovniki in nekateri osebni podatki preiskovancev) posredoval v javnost, ga čaka kazenski pregon, saj gre za kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.

Pod odredbo, ki je zašla na spletno stran Demokracije, je podpisan specializirani tožilec Stanislav Pintar, javnosti znan predvsem po uspešnem pregonu padle gradbene baronice Hilde Tovšak. Vsebina odredbe finančne preiskave ne razkriva veliko novega in je v dobršni meri pričakovana, saj je že protikorupcijska komisija pri Janši odkrila za okoli 210.000 evrov premoženja, za katero predsednik SDS komisiji ni znal pojasniti, kako je do njega prišel. Znane so tudi zgodbe o razpolaganju z velikimi količinami gotovine, sumljivim preprodajanjem nepremičnin, »osebno bančnico« Natašo Pajenk in spornimi posli brata Rajka.

Ugotovitve KPK in urada za preprečevanje pranja denarja

Prav poročilo protikorupcijske komisije (KPK) je v veliki meri pripomoglo, da je specializirano tožilstvo uvedlo finančno preiskavo. Janša je namreč obdolženec oziroma nepravnomočno obsojen zaradi korupcijskega kaznivega dejanja, tovrstna kazniva dejanja pa so ena izmed »kataloških kaznivih dejanj« po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, zaradi katerih lahko steče finančna preiskava. Drugi pogoj, da ima osumljenec najmanj 50.000 evrov sumljivega premoženja, Janša na podlagi poročila KPK prav tako izpolnjuje. Podobno je s pokojnim Jožetom Zagožnom, ki je bil prav tako osumljen korupcijskega kaznivega dejanja, po podatkih urada za preprečevanje pranja denarja pa ima na avstrijskih bankah sumljivih 271.000 evrov.

Čeprav je Zagožen zbolel in umrl pred odločitvijo o njegovi morebitni krivdi v zadevi Patria, je bil utemeljeno osumljen sodelovanja pri podkupovanju, kar je dovolj za začetek finančne preiskave. Zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora hkrati omogoča širitev preiskave na tako imenovane povezane osebe obdolženih, s čimer so zakonodajalci želeli preprečiti, da bi bil nezakonito pridobljen denar varen v rokah njihovih sorodnikov, prijateljev in poslovnih partnerjev.

Finančna preiskava bo pri obeh akterjih zajela obdobje od leta 2000 do izdaje odredbe oktobra letos, v gradivu, objavljenem na spletnih straneh Demokracije, pa je zapisano, da tožilstvo v prvi fazi zanima zapuščina pokojnega Zagožna in skrivnostnih 271.000 evrov v tujini ter za nekaj več kot 640.000 evrov premoženja (nepremičnine in avtomobil), povezanega s predsednikom SDS.