"Bilo bi veliko presenečenje, če bi se danes zgodilo drugače," je dejal Miheljak. "S tem, ko so poslanci glasovali za njeno postavitev, so pravzaprav glasovali tudi za podaljšanje svojega poslanskega mandata. Nič niso izgubili s tem, ko so jo potrdili. Vsaka druga možnost bi bile neposredno predčasne volitve," je pojasnil.

Odgovor na vprašanje, ali bo lahko sestavila vlado, pa je odvisen od tega, kako se bo lotila sestavljanja, meni. "Če se bodo tam nagnetli predsedniki strank, ne strokovnjaki, javnost temu ne bo naklonjena in bo imela slabo startno osnovo. Če pa jih ne bo upoštevala, ne bo dobila podpore. Tako da je zanjo precej zapleten položaj," je dejal.

V kakšnih drugih razmerah bi se po njegovi oceni lahko izkazala kot uspešna predsednica vlade. "Tokrat pa štejejo drugi parametri. Gre za aritmetiko parlamentarne moči," je opozoril.

Če bi kot potencialna predsednica vlade nastopila takoj po zadnjih predčasnih parlamentarnih volitvah, bi bile njene možnosti po Miheljakovih besedah bistveno večje kot zdaj. "Zdaj pa bo kar težko. Možnosti so nekje pol pol. Pol, da uspe, in pol, da ne," je ocenil.

Bratuškova po Makarovičevem mnenju s pomanjkanjem politične vizije

Iz današnjega nastopa Alenke Bratušek v DZ je razvidno precejšnje pomanjkanje politične vizije in idej za konkretne ukrepe, "to pa glede na situacijo ni ravno spodbuden znak", je za STA ocenil politični analitik Matej Makarovič, sicer dekan Fakultete za uporabne družbene študije v Novi Gorici.

Makarovič ocenjuje izvolitev Bratuškove za mandatarko predvsem kot "trenutno razmerje sil, ki je odraz kombinacije želje po odstranitvi Janeza Janše, boja za politično obvladovanje ostankov državnega premoženja in strahu pred predčasnimi volitvami".

Makarovič na vprašanje, ali bo glede na programsko neenotnost potencialnih koalicijskih partneric lahko sestavila novo vlado, odgovarja, da bo "zmagal strah nastajajoče koalicije in posameznih poslancev pred predčasnimi volitvami". Vlada bo zato sestavljena kljub razlikam med strankami, je prepričan.

Damijan in Lahovnik skeptična glede prihodnosti nove vlade

Ekonomista Jože P. Damijan in Matej Lahovnik sta ob današnji izvolitvi Alenke Bratušek za novo mandatarko skeptična glede prihodnosti nove vlade, predvsem zaradi nasprotnih stališč morebitnih koalicijskih partneric glede ekonomske politike. Prepričana sta, da se nova vlada zaradi notranjih nesoglasij ne bo obdržala več kot leto dni.

Jože P. Damijan od nove levosredinske vlade, ki bi jo sestavljale PS, SD, Desus in DL, ne pričakuje nič dobrega. Kot je pojasnil za STA, ne verjame, da bo nova vlada zdržala več kot šest mesecev, saj so notranja nesoglasja in programska razhajanja med strankami prevelika.

"Programsko so stranke nove nenačelne koalicije tako nasprotne, da je možnost za dosego velikega skupnega imenovalca na področju reform minimalna," je ocenil.

Damijan zato pričakuje, da bo nova vlada zaustavila projekt sanacije bank prek slabe banke in celo reformo trga dela. "Zaradi politične negotovosti in reformnega omahovanja pa je treba pričakovati tudi negativen odziv finančnih trgov in povečanje stroškov zadolževanja," je dodal.