"Katerakoli alternativa bi bila boljša od poti, kamor gremo sedaj"

Soros trdi, da bi članice evroobmočja morale zasledovati 5-odstotno ciljno gospodarsko rast, začasno pa bi morali opustiti varčevalne ukrepe, ki jih vsiljuje Nemčija, in se sprijazniti z višjo inflacijo. Nemčija bi morala postati bolj "dobronamerna" vodilna država ali pa bi morala zapustiti evroobmočje. "Katerakoli alternativa bi bila boljša od poti, po kateri gremo sedaj," je še dejal.

Nemško ustavno sodišče bo v sredo končno odločalo o legalnosti stalnega mehanizma za zaščito evra (ESM). O mehanizmu, vrednem 700 milijard evrov, naj bi sodišče odločalo že julija, vendar je bilo sojenje odloženo, piše BBC. Kritiki ESM trdijo, da bo mehanizem omogočil neposredno financiranje tujih vlad s strani nemških davkoplačevalcev, kar pa je v nasprotju z nemško ustavo.

Bo načrt ECB države razdelil na upnike in dolžnike?

Finančni mogotec pravi, da bo načrt Evropske centralne banke (ECB) sicer zmanjšal pritisk na zadolžene države, vendar pa bo obenem povečal razlike znotraj evroobmočja. "Načrt nakupovanja obveznic bo morda rešil evro, vendar pa bo države razdelil na upnike in dolžnike," je še povedal.

Po njegoven mnenju Evropa dveh hitrosti ne prinaša nič dobrega. "Tako stanje bo na dolgi rok privedlo do razpada ne samo evroobmočja ampak celotne Evropske unije," meni Soros in dodaja: "Zadolžene države se bodo morale podvreči kontroli EU, ECB in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), medtem ko nezadolženim državam tega ne bo potrebno storiti. Prišlo bo do močnih razhajanj na področju gospodarske uspešnosti," še opozarja.