Avkcija bo potekala 20. junija v New Orleansu, ameriška vlada pa računa, da bodo lahko od tem potegnili na plano najmanj milijardo sodov nafte in 113 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina, ki se nahaja v globinah do 3,5 kilometra na površini do 370 kilometrov od obal Alabame, Louisiane in Mississippija.

Obama je pred delavci podjetja UPS dejal, da gre za dodaten ukrep v smeri zmanjševanja odvisnosti ZDA od tuje nafte in plina, s čimer odgovarja na kritike republikancev, ki pravijo, da fosilna goriva zanemarja v korist alternativnih virov energije. Obama je pred kratkim zavrnil dovoljenje za gradnjo naftovoda od Kanade do Teksasa, za kar si je prislužil veliko kritik.

Vendar pa tudi pohval okoljevarstvenih organizacij, ki z zadnjim ukrepom niso zadovoljne. Organizacija Svet za obrambo naravnih virov je sporočila, da bo vložila tožbo proti Obamovi razprodaji pravic za raziskave in izkoriščanje nafte ter plina, če zvezna vlada ne bo zagotovila dovolj okoljskih varovalk.

Notranji minister Ken Salazar sicer zagotavlja, da bo za to poskrbljeno. Pravice za izkoriščanje bodo lahko kupila le tista podjetja, ki bodo v pogodbi zagotovila ustrezno zaščito bioloških virov in zaščitenih živalskih vrst. Okoljevarstveniki vztrajajo, da zvezna vlada ni naredila dovolj za izboljšanje varnosti po razlitju nafte BP aprila 2010 v Mehiškem zalivu in Obamovi kritiki menijo, da gre tudi za predvolilno potezo.

Obama se je v zadnjem govoru o položaju v državi v torek zavzel za razvoj vseh energetskih virov v ZDA, kar je pri republikancih sprožilo posmeh, na katere sedaj odgovarja z odprtjem Mehiškega zaliva naftarjem. Danes je v Las Vegasu ponovil poudarke iz torkovega govora.