Vodja poslanske skupine Liste Virant Rihard Braniselj je v imenu predlagateljev novele pojasnil, da za reorganizacijo obstajajo tehtni razlogi. Po njegovih besedah bodo z novelo vladne strukture prilagoditi tako, da bodo zmanjšani stroški, državna uprava mora državljanom nuditi kakovostne storitve za normalno ceno.

Združitve ministrstev v prvi fazi sicer ne bodo prinesle velikega prihranka, je poudaril, to naj bi se zgodilo šele v prihodnje. Ob tem je poudaril, da mora biti novela sprejeta še pred oblikovanjem nove vlade.

Novela, ki so jo sicer vložili poslanci levosredinskih strank še pred glasovanjem o predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću kot mandatarskem kandidatu, je predvidevala 12 ministrstev. Predstavniki koalicijskih partneric SDS, Liste Virant, DeSUS, SLS in NSi so jo na današnji seji odbora z dopolnili prilagodili, tako da jih šteje enajst. Predsednica odbora Maša Kociper (Pozitivna Slovenija) je med poročanjem o odločitvi odbora na seji DZ dodala, da dopolnila besedilo novele bistveno spreminjajo.

Precej časa so člani odbora na današnji seji namenili dvema členoma. V prvem primeru gre za člen o prenosu tožilstva v okvir notranjega ministrstva, v drugem primeru pa za združevanje resorja za kulturo z resorji izobraževanja, znanosti in športa. Braniselj je v zvezi s tem pojasnil, da je bil h koalicijski pogodbi že sprejet protokol, po katerem bo tožilstvo pod okvirom pravosodja in ne notranjih zadev.

Predsednik Liste Virant Gregor Virant pa je ob robu seje pojasnil, da tožilstvo za zdaj ostaja pod okriljem ministrstva za notranje zadeve, kot je predvideval na odboru potrjen zakon. Kot je dejal, pa prihaja do določenih pomislekov v strokovnih krogih in pri članih sveta stranke, zato napoveduje, da bodo v koaliciji to še enkrat preučili in se nato dokončno odločili.

V Listi Virant so sicer v prvotnih pogajanjih s predstavniki levosredinskih strank vztrajali, da stranki, katere predsednik je v postopku, ne bi smela pripadati ministrstvo za pravosodje in ministrstvo za notranje zadeve. Ob sestavljanju desnosredinske vlade pa so se v javnosti že pojavili neuradni razrezi ministrskih mest in po enem od teh razrezov bi notranje ministrstvo pripadlo SDS.

Virant je danes pojasnil, da je razrez resorjev še odprt in da obstaja možnost, da njihova stranka prevzame oba resorja. Vendar bodo morali še pretehtati, kateri resorji "so strateško najpomembnejši".

Pet koalicijskih partneric namerava ohraniti ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ministrstvo za zdravje, ministrstvo za obrambo in ministrstvo za zunanje zadeve. Preostala dosedanja ministrstva pa naj bi se združila ali preoblikovala, tako da bi imeli še ministrstvo za finance, ministrstvo za notranje zadeve, ministrstvo za pravosodje in javno upravo, ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ministrstvo za infrastrukturo in prostor, ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Poleg 11 ministrstev naj bi imeli tudi ministra brez listnice za Slovence po svetu.