"Če bi on bil pripravljen prevzeti mesto direktorja, bi z veseljem odstopil," je dodal Dernič. Za komentar smo zaprosili tudi ministra za zdravje, ki besede Derniča razume kot priznanje svojemu delu, vendar se še ni odločil o tem, kaj bo počel po koncu mandata.

"Sem matematik in zdravnik, tako mi vedno ostane bela halja, ki me tudi najbolj osrečuje. Počakajmo, kako se bo odvijala zgodba z volitvami in novo sestavo vlade. Trenutno se v okviru svojih pristojnosti, skozi podzakonske akte, posvečam najbolj pereči temi v zdravstvu - zniževanju stroškov zdravstvenega sistema," pravi minister Marušič.

Poslovanje izolske bolnišnice bo izboljšano, izgube iz preteklosti pa ne bodo odpravljene

Direktor izolske bolnišnice Jani Dernič se je včeraj odzval na napovedane ukrepe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki napoveduje zmanjšanje prilivov izvajalcem javnih zdravstvenih storitev, med katerimi je tudi Splošna bolnišnica Izola (SBI).

"Zdravstvo je občutljivo območje, ki se je do zdaj uspešno izogibalo kriznim trenutkom, prihajamo pa do spoznanja, da zdravstvo toliko denarja, kot ga je bilo, ne bo več imelo," meni Dernič. Že tako slabo finančno sliko izolske bolnišnice - ta ima po besedah Derniča 1,3 milijona evrov izgube in 5,3 milijona evrov zapadlih obveznosti do dobaviteljev - bodo še poslabšala napovedana zmanjšanja akontacije, ki jo plačuje ZZZS. Ta naj bi bila po napovedih Derniča 70.000 evrov na mesec, torej 840.000 evrov na leto, in naj bi se začela izvajati že z letošnjim decembrskim nakazilom.

Izolska bolnišnica že danes prejema 56.000 evrov manj izplačane akontacije glede na pogodbeni znesek za leto 2010, je pripomnil Dernič. Na zavodu za zdravstveno zavarovanje so nam pojasnili, da "odločitev glede višine morebitnega znižanja akontacij SB Izola v mesecu decembru 2011 še ni bila sprejeta, saj bo prilagojena decembrski plačilni sposobnosti ZZZS". Direktor izolske bolnišnice, ki je že vrsto let v kroničnih finančnih težavah, kljub temu zagotavlja, da bo ustanova pripravila ukrepe finančne racionalizacije, predvsem v procesu dela in obravnave bolnikov, vendar ne v takšni meri, da bi odpravili izgubo iz preteklosti, glede sanacije izolske bolnišnice pravi Dernič.

Med ukrepi, ki se že uvajajo v izolski bolnišnici, naj bi bili zmanjšanje stroškov dela, predvsem z zmanjšanjem nadurnega dela ali gostujočih delavcev, ter materiala in zdravstvenih storitev, zlasti tistih, ki se izvajajo izven bolnišnice. Te storitve ne bodo ukinjene, vendar bodo v veliki meri zmanjšana naročanja laboratorijskih preiskav, ki ne bodo imele pomembne vrednosti za bolnika, deloma pa bodo določene preiskave izvedene znotraj izolske bolnišnice. Letni strošek za zdravila izolske bolnišnice je 2,5 milijona evrov, Dernič pa zagotavlja, da njihova dobava ni ogrožena, kot se je ugibalo v zadnjih dnevih.

Energijska sanacija bolnišnice naj bi bila končana do septembra 2012

Eden pomembnejših stroškovnih dejavnikov, ki naj bi bil po vrsti let kmalu rešen, je energijska sanacija najbolj potratne bolnišnice v državi. Čeprav se objava razpisa za izbiro izvajalca energijske sanacije obljublja že več mesecev, naj bi jo zdaj objavili v nekaj dneh. Dernič zagotavlja, da je že urejen tudi stroškovni vidik investicije v skupni vrednosti 8,4 milijona evrov. Izolska bolnišnica bo morala zagotoviti 10 odstotkov investicijskih sredstev ter davek na dodano vrednost in delež neupravičenih stroškov, kar znaša skupno 3 milijone evrov, ki jih bodo pridobili z zadolževanjem.

Preostali del sredstev naj bi se zagotovil s sredstvi evropskih kohezijskih skladov. Investicija naj bi bila zaključena do septembra 2012, prihranek, ki naj bi ga zagotovila energijska sanacija, pa naj bi bil kljub izplačevanju posojila približno 200.000 evrov letno.

Kljub peticiji plačljivi parkirni prostori predvidoma od decembra

Kljub peticiji proti uvedbi plačljivih parkirnih prostorov ob izolski bolnišnici, ki jo je že podpisalo nekaj sto podpisnikov, Dernič napoveduje, da bo ukrep izveden. S tem naj bi dokončno uredili dostop za bolnike in zaposlene, ki je v času študijskega leta izjemno težaven zaradi velikega števila študentov z avtomobili v fakulteti za zdravstvo, ki ima prostore znotraj izolske bolnišnice. "To so ukrepi, ki zahtevajo vire, ki jih bomo povrnili z ustreznim in ne dobičkonosnim zaračunavanjem parkirnine," napoveduje Dernič, ki natančnega datuma uvedbe novega parkirnega režima ni navedel, vendar naj bi se začel do konca leta.