"Najraje bi videl, če bi v krmi našli nekaj, kar povzroča težave konjem, potem bi vsaj vedeli, kako ukrepati. Tako pa nihče ne ve, kaj povzroča tako neznačilen potek bolezni, kakršen ni opisan v nobeni literaturi. Ne gre namreč za klasične kolike, ki so pri konjih pogoste," je razložil Rus. Lipica je že marca letos ostala brez štirih konj, a je vzrok njihovega pogina še vedno neznanka. Rus poudarja, da so rezultati patomorfoloških analiz konj, ki sta poginila v torek zgodaj zjutraj, domala enaki kot pri tistih, ki so poginili spomladi. Na biotehniški fakulteti so ta teden že opravili botanično preiskavo krme, ki jo uporabljajo v Lipici, vendar prvi rezultati kažejo, da v njej ni bilo rastlin, ki bi lahko škodovale konjem. Na izsledke analiz krme na morebitno prisotnost plesni pa še čakajo.

"O vzrokih obolenj konj nočem špekulirati. Vse možnosti so še odprte, upam pa, da bodo pristojni dokazali, ali neka učinkovina povzroča takšen bolezenski sindrom," je dodal Rus. Mnogi zaposleni v Lipici pa so prepričani, da je za množična obolenja konj kriva krma oziroma njeno neustrezno skladiščenje, saj je glavna senica ob straneh odprta, seno je izpostavljeno dežju in vetru, ki ga na Krasu ne manjka, bale sena pa naj bi celo ležale na tleh.

Predsednik sveta Kobilarne Lipica je bil do lanskega poletja zasebni rejec lipicancev Igor Trebec, a je s položaja protestno odstopil. "Pri tem, kar počne politika v kobilarni, nočem biti zraven," je takrat pojasnil. Trebca je zamenjala krajinska arhitektka Maja Simoneti, ki priznava, da jo razmere v Lipici te dni zelo skrbijo, zato je včeraj kot predsednica sveta, ki je najvišji organ te državne kobilarne, prosila, da preverijo možnost za izvedbo izredne seje sveta.

"Kaj je krivo za pogine, v trenutnih razmerah ne želim in ne morem soditi. Podobno kot marca si lahko predvsem pustim stvari razložiti s strani pristojnih. Razmere v kobilarni niso preproste. Ves čas me tudi sicer dosegajo zelo različne govorice, bolj ali manj utemeljene, nanje pa se odzivam v okviru možnosti in funkcije. Vodstvo meni in svetu ob takih priložnostih daje vedeti, da so razmere obvladane," nam je pojasnila Simonetijeva in dodala, da vodstvo kobilarne s svetom in njo kot predsednico korektno sodeluje. Na vprašanje, ali je Kobilarna Lipica v zadnjem obdobju zaposlila kakšno dodatno delovno moč, pa je odgovorila, da strokovni vodja svetu do zdaj ni poročal o kadrovskih zadregah.

Spomnimo, strokovnjaki so ocenili, da bi kobilarna za delo v konjereji in konjeništvu potrebovala dodatnih 37 zaposlenih, a vlada novih zaposlitev ni odobrila, v načrtu upravljanja Kobilarne Lipica, ki ga je sprejela pred letom dni, pa je med drugim zapisala: "Rejski program bo treba primerno prilagoditi razpoložljivim finančnim sredstvom in številu kadrov. Navedeno pomeni, da bodo v okviru rejskega programa potrebni zmanjšanje števila konj po posameznih linijah in rodovih, spremenjen način dela, znižanje standardov namestitve in povečanje števila konj na enega oskrbnika."

Je lahko tudi kadrovska podhranjenost del odgovora na vprašanje, zakaj ima Lipica tako pogoste težave z zdravjem konj?!