Glavni koordinator plesanja ulične četvorke, ki poteka v okviru projekta EQDF (European Quadrille Dance Festival), Rudi Kocbek namreč želi, da bi maturantom ta dogodek ostal v lepem spominu.

"Želimo, da maturantje druženja in plesnega dogodka ne bi izkoristili za opijanje. Zato smo veseli aktivne podpore dogodka ministrstva za zdravje, policije, Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, inšpekcijskih služb, nevladnih organizacij in lokalne skupnosti," je poudaril.

Kot je dejal, so lokalni organizatorji v 22 slovenskih mestih, kjer bo potekala prireditev pod okriljem Plesne zveze Slovenije, podpisali dogovor, da bo dogodek izpeljan dostojno in v ponos vsem, predvsem pa brez tako imenovanih "after partyjev", ki bi lahko imeli za posledico prekomerno uživanje alkohola in prepovedanih drog.

Organizatorji pričakujejo letos najmanj 30.000 plesalcev. Najbolj množična udeležba v Sloveniji bo v Mariboru, kjer jih bo plesalo približno 2500.

Vodja sektorja za krepitev zdravja in zdrav življenjski slog na ministrstvu za zdravje Vesna Kerstin Petrič je opozorila, da je vloga ministrstva predvsem v tem, da čim bolj zagotovi, da ta dogodek ne izzveni kot eksces, povezan z alkoholom med mladimi.

"Zato smo že lani sprejeli nabor ukrepov, s katerimi bi to škodljivo pitje kolikor se da omejili. V tem ne bi uspeli, če ne bi pri tem sodelovali sami organizatorji, predvsem pa s Plesno zvezo Slovenije," je dejala.

Dodala je, da je se bodo na ta dan zganili tudi inšpektorji (zdravstveni, tržni), vključila se bo tudi policija, da že s svojo prisotnostjo zagotovijo, da se upošteva zakonodaja oziroma, da mladim pod 18. letom ne prodajajo alkoholnih pijač in podobno.

Z nevladnimi organizacijami, kot so DrogArt, Utrip in Fundacije ZGNZ (z glavo na zabavo) so se po njenih besedah tudi dogovorili za spodbujanje mladih, da se udeležujejo prireditev brez alkohola, enako so se dogovorili tudi s šolami.

Predsednik programskega sveta Fundacije ZGNZ Saš Kravos je menil, da na večini zabav vlada "filozofija šanka" in uživanje prepovedanih substanc. Zato pozivajo vse pristojne, da spoznajo, da je problematika alkohola izredno velika in, da se lahko mladi zabavajo tudi brez alkohola in drog.

"Tudi mi se pridružujemo apelu, da je letošnja četvorka v znamenju NE alkoholu," pa je pritrdil direktor urada za mladino Peter Debeljak, ki je predstavil izsledke najnovejše raziskave Mladina 2010 v povezavi z uporabo tobaka, alkohola in drog. Uporaba tobaka in tobačnih izdelkov upada, medtem ko uporaba mehkih drog raste, so glavne ugotovitve.

V Ljubljani "maturantsko parado 2011" organizira plesna šola Urška.