Zahtevali provizijo od javnih sredstev

Navedbe v anonimnem pismu smo preverili pri nekaterih lokalnih medijih, kjer so nam potrdili, da so v začetku lanskega leta prejeli dopis, iz katerega je razvidno, da je bilo podjetje Omnimodo zelo dobro seznanjeno s podrobnostmi samega razpisa. Stranke so namreč dopis prejele ravno na dan, ko je kulturno ministrstvo objavilo razpis. "V letošnjem letu je razpisna dokumentacija močno spremenjena in obsežnejša. Spremembe gredo predvsem v smeri še večje formalizacije, dodatnih obveznih prilog, spremenjenega načina sistema upravičenih stroškov in materialnih dokazil," piše v dopisu, ki ga hranimo v uredništvu. Glede na to, da bi moralo ljubljansko podjetje opraviti evalvacijo lanskega razpisa, je še toliko bolj sporna navedba v dopisu, ki govori o proviziji sodelovanja med Omnimodom in zainteresiranimi strankami, ki bi bila odvisna od višine dodeljenih sredstev.

Dodajmo, da je računsko sodišče na nenavadne evalvacije razpisov na kulturnem ministrstvu opozorilo že v začetku leta 2009, ko je revidiralo smotrnost državnega sofinanciranja medijev. Revizija se je sicer nanašala na obdobje med letoma 2006 in 2008, ko je ministrstvo vodil Vasko Simoniti. Zunanji izvajalec evalvacije za leto 2006 je na primer zbiral podatke že dva meseca pred samim podpisom pogodbe o izvedbi projekta, medtem ko naslednje leto zunanji izvajalec kljub izplačanemu honorarju ni v celoti izvedel pogodbenega naročila, saj v evalvacijskem poročilu ni navedel bistvenih ugotovitev raziskave.

Za direktorja Omnimoda krivo pristransko poročanje

"Svetovanje pri izpolnjevanju razpisne dokumentacije je ena glavnih dejavnosti našega podjetja na mnogih področjih. Naše sodelovanje pri evalvaciji v nobenem primeru ne more biti sporno, saj gre za dve popolnoma ločeni dejavnosti. Svetovanje podjetja je namreč usmerjeno le v pomoč pri formalni popolnosti prijave in ne pri vsebinah, evalvacija pa ugotavlja skladnost učinkov razpisa z zastavljenimi cilji, torej, ali so prijavitelji izpolnili vsebinske pogoje, ki so jih navedli v prijavi," nam je v sredo sporočil direktor podjetja Omnimodo Peter Sotošek Štular, ki pa nas je včeraj presenetil z odločitvijo, da Omnimodo odstopa od pogodbe s kulturnim ministrstvom. "Razlog za odstop od pogodbe je izrazito pristransko in zmanipulirano medijsko poročanje, kot kaže, sproženo s strani osebe, ki bojda celo predava o medijski vzgoji in objektivnem novinarstvu. Zaradi vsega navedenega nam že nastaja gospodarska škoda, mi pa se želimo čim bolj predano posvetiti drugim poslom," pravi direktor Omnimoda. Dodajmo, da je Sotošek Štular sodeloval že pri pripravi v letu 2006 sprejetega zakona o medijih, ki je uvedel zdajšnje rešitve na področju državnega sofinanciranja medijskih vsebin. Kot nam je še uspelo izvedeti, je kulturno ministrstvo od leta 2008 do leta 2010 s podjetjem Omnimodo sodelovalo pri pripravi besedila zakona o ureditvi statusa Filmskega sklada,  javnega sklada, in ustanovitvenega akta o Slovenskem filmskem  centru, javni agenciji, ter mu naročilo raziskavi Institucionalizacija  sodobnega plesa in upravljalske strukture  v  javnih zavodih  na  področju glasbe in uprizoritvene umetnosti.

Kot smo v torek poročali v Dnevniku, je ministrstvo za kulturo konec lanskega leta na razpisu za izvedbo evalvacije medijskega razpisa izbralo podjetje Omnimodo, ki se ukvarja z javnimi razpisi in naročili, medtem ko je bila predavateljica na ljubljanski fakulteti za družbene vede dr. Karmen Erjavec, ki je opravila že lansko evalvacijo, zavrnjena, ker je bila cena njene ponudbe previsoka.