Če do 18. novembra tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij ne bo izplačana, bo 14 Posedijevih sindikatov 19. novembra vložilo predlog za razrešitev spornega razmerja pred arbitražo, je za STA po sestanku s predstavniki sindikatov pojasnil Grubar.

Po njegovih besedah je namreč v osmem in desetem členu kolektivne pogodbe za javni sektor z arbitražnim sporazumom določeno, da bodo vlada in sindikati reševali sporna razmerja glede kolektivne pogodbe z arbitražo in ne na sodišču.

"Če vlada kot velik politični uspeh jemlje arbitražni sporazum s Hrvaško, sedaj tej državi pošilja nenavadno sporočilo, ko se sama ne drži sporazuma s sindikati, vlaga tožbo na sodišče in zadeve ne poskuša reševati preko arbitraže," je prepričan pravni zastopnik skupine Posedijevih sindikatov. Ob tem se glede na trditve vlade, da nima sredstev za izplačilo tretje četrtine plač, sprašuje, od kod bo potem vzela sredstva za stroške arbitraže s Hrvaško.

Če pa 18. novembra ne bo izplačana tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij, bodo omenjeni sindikati 19. novembra vložili tudi že napovedano kazensko ovadbo zoper ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs. Osnovni element tega kaznivega dejanja je po besedah Grubarja povzročena škoda, če delavci tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij ne bodo dobili izplačane.

V tem delu sindikatov namreč opozarjajo, da je ta četrtina zaposlenim v javnem sektorju po veljavni kolektivni pogodbi s 1. oktobrom že pripadla. Njeno izplačilo zato pričakujejo novembra.

Vlada pa vztraja, da zaradi zaostrenih razmer denarja za odpravo plačnih nesorazmerij ni in želi izplačilo tako tretje kot četrte četrtine odprave plačnih nesorazmerij prestaviti v čas, ko bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka.

Ker se z reprezentativnimi sindikati, vsaj ne z zadostnim številom, o tem ni uspela dogovoriti, je najprej na sodišče vložila zahtevo za razvezo 50. člena kolektivne pogodbe za javni sektor, nato pa je kolektivne pogodbe za javni sektor, tudi splošno, še odpovedala.

Skupina sindikatov iz pogajalske skupine, ki jo vodi Posedi, bo v ponedeljek na ustavno sodišče vložila tudi predlog za presojo ustavnosti novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, in sicer zaradi kvoruma za veljavnost aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor.

Pavlinič Krebsova je sindikate za 15. uro sicer povabila k podpisu kolektivne pogodbe, a sestanek na ministrstvu še poteka.

Aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovora o ukrepih na področju plač v prihodnjih dveh letih pa danes ne namerava podpisati niti pet sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, ki so bili sicer poleti in nato tudi še oktobra pripravljeni na podpis, je povedal njihov vodja Branimir Štrukelj.

Sindikati KSJS aneksa danes ne bodo podpisali, od vlade pričakujejo pojasnila

Aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovora o ukrepih na področju plač v prihodnjih dveh letih danes ne namerava podpisati niti pet sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), ki so bili sicer poleti in nato tudi še oktobra pripravljeni na podpis.

Prej namreč želijo od vlade dobiti jasne odgovore na vprašanja, ki jih begajo, je po današnji seji predsedstva konfederacije za STA povedal njen predsednik Branimir Štrukelj.

Vprašanja so po njegovih besedah vezana na napoved o novem plačnem sistemu in tudi na dejstvo, da je vlada odpovedala kolektivne pogodbe za javni sektor, sindikati pa so v podpis dobili nove. V konfederaciji si med drugim želijo pojasnil še glede napovedi ministrice za javno upravo, da naj bi se o konkretnih plačah pogajali po resorjih.

Vprašanja so vladi že poslali in predpostavljajo, da jih bo obravnavala na četrtkovi seji. Vseeno pa bodo ob 15. uri, za katero je ministrica povabila sindikate k podpisu, na ministrstvo za javno upravo prišli na pogovor.

Poleg petih sindikatov konfederacije je bil poleti in tudi še oktobra na podpis pripravljen le še eden od sindikatov iz pogajalske skupine pod vodstvom Janeza Posedija. Preostali sindikati te pogajalske skupine so aneksu in dogovoru že doslej odrekali podporo.

Sestanek med vlado in policisti naj bi bil še ta teden

Policijski sindikat in vlada naj bi se sestala še ta teden, je za STA povedal predsednik sindikata Branko Prah. Poudaril pa je, da ne gre za uradni dogovor, temveč jim je "nekdo z vlade" to neformalno sporočil. V četrtek bo sicer vlada razpravljala, ali je njihova pogajalska skupina s sindikatom še potrebna.

Po Prahovih besedah bo torej sestanek s predsednikom vlade Borutom Pahorjem v kratkem. Kot je znano, je največji kamen spotike določanje plač policistov. Prejšnjo sredo sta se strani dogovorili, da se bodo plače urejale v posebni vladni uredbi, a je ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs le dan zatem dejala, da parcialno urejanje vprašanja plač za posamezne poklicne skupine ni ustrezno.

Ministrica meni, da treba sistemsko, na sodoben način urediti sistem plač v javnem sektorju, in sicer za vse skupine enako.

V sindikatu zato stavke niso prekinili, v torek so odločili, da je še ne bodo zaostrili, ampak da bodo počakali na konec tedna, če bo prišlo do sestanka z vlado, in na rezultate sestanka. Če bo sestanek zanje neuspešen, bodo začeli ostreje ukrepati, kako, pa niso želeli pojasniti.

Je pa Prah še isti dan članom sindikata, ostalim zaposlenim na policiji in zaposlenim na ministrstvu za notranje zadeve poslal dopis, v katerem je zapisal, naj se naloge opravljajo v skladu z navodili in ukazi, vendar naj se vanje ne vnaša samoiniciativnosti, svojih idej, interesa in želje po uspehu.

Naj policiste ne zavede karierni ali kakšen drug interes, je zapisal Prah, saj da vlada ni mislila nanj, ko jim je ukinila napredovanja in delovno uspešnost.

Že prejšnji teden pa so z generalnega sekretariata vlade sporočili, da bo vlada na četrtkovi seji razpravljala o tem, ali je pogajalska skupina s Policijskim sindikatom Slovenije še vedno potrebna. Istočasno so se v medijih pojavile informacije, da generalna sekretarka vlade Helena Kamnar odstopa od pogajanj s policisti.