Velike noči si ni mogoče zamisliti brez pirhov ali vsaj ne brez kuhanih jajc, medtem ko je šunka druga kulinarična posebnost bližajočih se praznikov. Seveda ne smemo pozabiti tudi na potico in hren.

Na kaj moramo biti še posebej pozorni, če hočemo ustvariti pravo velikonočno razpoloženje? Ob pripravljanju tradicionalne hrane in barvanju jajc pomladno okrasimo tudi svoj dom. Za okrasitev ne potrebujemo drugega kot nekaj pomladnega cvetja. Odpravimo se na sprehod in v naravi poiščimo vejice okrasnega pomladnega grmovja, iz katerih pravkar poganjajo mladi listki, odlomimo lahko morda ne prav razcvetelo forzicijo, jo postavimo v vazo kakšen dan prej, po možnosti poleg radiatorja, da se bo šopek prav za praznike razcvetel.

Seveda ne smemo pozabiti na lepo pogrnjeno mizo, na kateri ne sme manjkati tudi zanimiva košarica z raznobarvnimi pirhi. Če nam prti z motivi piščančkov in zajčkov niso pri srcu, pogrnemo enobarvni prt, morda imate ročno vezenega, na mizo postavimo vazo s cvetjem in pred vsak krožnik pisano jajce, ki smo ga namenili določenemu družinskemu članu. Nanje lahko napišemo tudi ime družinskega člana, skratka, nekaj bo samo zanj. Najmlajše še dodatno razveselite s kakšnim čokoladnim zajčkom.

Če bo za družinsko mizo še prijazno razpoloženje, potem nam bo velikonočna nedelja ostala v lepem spominu.

Pisana jajca iz domače delavnice

Barvanje jajc je običajno največja zabava vsega praznika. Nadvse veselo bo, če bo to počela družba odraslih in otrok. Najrazličnejše domislice prinašajo tudi zanimive rešitve in nenavadne pirhe, zato otrokom, samo zaradi packanja, ki je pri barvanju jajc seveda neizbežno, nikar ne vzemite tega veselja. Oblecite otroka v kakšno staro majico in delovno površino obilno prekrijte s papirjem.

Večina nas pozna predvsem pirhe, pobarvane z barvo, ki jo dobimo v trgovinah. Potem so tu običajno še jajca, kuhana v čebulnih olupkih in značilne belokranjske pisanice.

Tokrat pa poglejmo še nekaj drugih tehnik barvanja. Otroci lahko kuhana jajca barvajo tudi z vodenkami ali tempera barvicami. Roke si lahko namažejo z želeno barvo in potem nežno gnetejo jajce. Da bi bila jajca bolj pisana, jih lahko gnetejo z rokami, namazanimi z različnimi barvami. Res je packanja veliko, vendar bo veselje nepopisno.

Bolj izkušeni lahko pokažejo vse svoje spretnosti. Lahko se odločijo za jajca z ornamenti. Jajčka lahko krasijo tudi z lepljenjem papirčkov in trakov.

Poigrajte se z voskom

Če boste jajca pokapljali z voskom, preden jih boste dali v barvo, se barva na tistih mestih ne bo prijela. Jajce lahko pokapljate z voskom sveče, ga zavijete v najlonsko nogavico in spustite v barvo. Na mestih, kjer ste nakapljali vosek, bo nastal fantazijski vzorec.

Zakaj ne bi bili vaši letošnji pirhi nekaj posebnega, drugačni?