Kandidatka za ustavno sodnico bo, če jo bo potrdil tudi državni zbor, nasledila ustavnega sodnika Cirila Ribičiča, ki se mu devetletni mandat izteče 18. decembra. Predsednik Türk je sicer junija objavil poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov, na katerega so prejeli tri predloge za novega ustavnega sodnika. Kandidati so bili predsednica Državne revizijske komisije Vesna Cukrov, višji sodnik na upravnem sodišču Damjan Gantar in odvetnik Bojan Kukec. A se predsednik ni odločil za nobenega od teh kandidatov, pač pa državnemu zboru predlagal Sovdatovo.

Svetovalec predsednika republike Erik Kerševan je na današnji seji MVK pojasnil, da je Türk kandidatko predlagal po pogovoru z vodji poslanskih skupin, po skrbnem premisleku in na podlagi njenih strokovnih referenc. Po Kerševanovih besedah je Sovdatova priznana strokovnjakinja s tega področja in lahko s svojim delom na ustavnem sodišču že danes potrdi, da mu daje potrebno energijo in zagon.

Predlog je po njegovih besedah usmerjen k temu, da ustavno sodišče dobro nadaljuje s svojim delom, da skrbi za pravno državo ter ustavnost in zakonitost delovanja njenih organov. Gre tudi za jasno sporočilo, da je postopek, ki temelji na strokovnosti in ne izvira iz političnih ali kakršnih koli drugačnih vrednostnih opredelitev, lahko uspešen, je še poudaril predsednikov svetovalec.

Türk je sicer opravil pogovore z vodji poslanskih skupin, med katerimi so vsi, ki so se odzvali njegovemu vabilu na pogovor, podprli njegov predlog. Vabilu se ni odzval le vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, ki pa je danes pojasnil, da so v poslanski skupini opravili pogovor s kandidatko in ocenili, da je primerna.

Člani komisije so nato s 15 glasovi za in nobenim proti predlog podprli in državnemu zboru predlagali, naj Sovdatovo imenuje za novo ustavno sodnico. Ustavnega sodnika oz. sodnico sicer državni zbor izvoli s tajnim glasovanjem z večino glasov vseh poslancev.

Jadranka Sovdat, rojena leta 1960, je leta 1982 diplomirala na ljubljanski Pravni fakulteti, po diplomi pa se je zaposlila na ministrstvu za pravosodje. Leta 1994 je bila imenovana za svetovalko ustavnega sodišča, leta 1998 pa je z magisterijem zaključila podiplomski študij ustavnega prava. Za generalno sekretarko ustavnega sodišča je bila imenovana leta 1999 in to funkcijo opravlja še danes. Objavila je skoraj 30 znanstvenih in strokovnih člankov in je tudi soavtorica komentarja ustave.