Premier Pahor je danes v nagovoru na zasedanju vrha zveze Nato med drugim poudaril, da Slovenija podpira politiko odprtih vrat tudi vnaprej, po vstopu Hrvaške in Albanije v zavezništvo. Ob tem je predsednik vlade danes ob robu vrha opozoril, da je prav, da tako EU kot Nato ohranjata sporočilo o nameri za širitev.

"Ne samo kriza, ampak tudi druge okoliščine bi lahko privedle do tega, da bi prišlo do neke tihe strateške odločitve, da se po nekem času širitve obe zvezi znotraj konsolidirata in odložita nadaljnjo širitev. To bi pomenilo, da bi po pričakovanem vstopu Hrvaške v Nato in EU preostali del Zahodnega Balkana ostal izven obeh širitev. Mislim, da bi bilo to zelo slabo sporočilo," je pojasnil premier.

Sporočilo, da vrata Nata in EU ostanejo odprta, je po njegovih besedah potrebno za podporo reformam, ki so nujne ne samo za ohranitev miru, ampak tudi za dosego potrebne politične in gospodarske stabilnosti, ter da za preprečitev krepitev nekatere napetosti, ki ne koristijo nikomur, ne državam v tej regiji ne mednarodni skupnosti kot celoti.

"Obe asociaciji bosta morali biti zelo previdni pri napovedih glede njunih nadaljnjih širitev," je poudaril premier. Razlog za notranjo konsolidacijo po njegovih besedah ne sme biti ovira za nadaljnja sporočila glede širitve in možnosti držav, da si prizadevajo za potrebne reforme v luči širitve.

Slovenija je z odločitvami glede nadaljnjih širitev, ki jih je danes sprejel vrh Nata, zadovoljna, sploh z delom, ki se nanaša na Črno goro. Danes sprejeta izjava "daje spodbudo tudi tej balkanski državi, da lahko v kratkem pričakuje napredek v procesu svojega včlanjevanja", je menil Pahor. "Prezgodaj je kar koli napovedovati, je pa deklaracija dobra osnova za optimizem, da se bo zveza Nato širila," je še dodal.

Črna gora je Nato že zaprosila za akcijski načrt za članstvo, ki velja za nekakšen status kandidatke. Slovenija si prizadeva, da bi lahko država ta korak storila čim prej. Vrh Nata je danes pozdravil dosedanje dosežke Črne gore in jih ocenil kot spodbudne. Nato dejavno spremlja napredek Črne gore in se bo kmalu odzval na prošnjo za sodelovanje v akcijskem načrtu za članstvo na podlagi izpolnjevanja pogojev, izhaja iz danes sprejete izjave.

Prav tako je Nato ponovil zavezo z lanskega vrha v Bukarešti, da bo Makedonija povabilo v zavezništvo dobila, ko bo dosežena vzajemno sprejemljiva rešitev za spor glede imena z Grčijo v okviru ZN, ter pozval k okrepljenim prizadevanjem za dosego tega cilja.

"Ostajamo zavezani Balkanu, ki je strateško pomembna regija, kjer Evroatlantska integracija, ki temelji na demokratičnih vrednotah in regionalnem sodelovanju, ostaja nujna za doseganje trajnega miru in stabilnosti," je vrh Nata zapisal v danes sprejeti izjavi.