Po mnenju SDS bi morala mediacija obravnavati vse sporne točke na meji, upoštevati stanje na dan osamosvojitve in načelo pravičnosti. Druga možnost za SDS je, da slovenska stran Hrvaški predlaga, naj pristane na presojo pred Meddržavnim sodiščem v Haagu ob upoštevanju omenjenih načel. Predlagati bi morala tudi, da parlamenta obeh držav vnaprej ratificirata zakon o priznavanju rezultata mediacije ali presoje Meddržavnega sodišča, piše v spomenici SDS.

SDS tudi predlaga, naj Slovenija odpravi blokado pristopnih pogajanj Hrvaške z EU, Zagreb pa naj pri Evropski komisiji deponira izjavo, da noben predložen dokument v pogajanjih ne prejudicira meje ter da bo do zaprtja poglavij umaknila sporne dokumente. Pogajanja bi tako lahko stekla, odnosi bi se vsaj deloma razbremenili, diplomaciji obeh držav pa bi se v tem času podrobneje dogovorili o tem, kateri dokumenti so sporni in kako jih umakniti iz procesa, so prepričani v SDS.

SDS sicer v spomenici v 57 točkah poudarja, da ima Slovenija v odnosih s Hrvaško dva strateška cilja - urediti vprašanje meje tako, da bo imela dostop do odprtega morja in status pomorske države, ter urediti odnose s sosednjo državo tako, da bo možno vsestransko gospodarsko in politično sodelovanje med državama bilateralno ter v okviru različnih mednarodnih organizacij, med njimi tudi v okviru EU in zveze Nato.