"Premoženje dolžnika, sestavljeno iz nepremičnin, premičnin (osnovna sredstva), zalog in terjatev je bilo prodano za bagatelne vrednosti ter je bila s tem ustvarjena izguba več kot treh milijonov evrov, kar presega znesek kapitala dolžnika v obdobju pred začetkom razprodaje premoženja. Nepremičnine so se sicer prodajale z zavezo kupca, da bo poravnal vzpostavljene hipoteke na nepremičninah, vendar tega ni storil in vsi upniki so svoje terjatve prijavili v stečaju," je v izredno poročilo, ki ga je predložil sodišču, zapisal Gorše.

Tako so bile nepremičnine, v knjigah podjetja vrednotene na 1,7 milijona evrov, prodane za zgolj 340.000 evrov, večji del terjatve do enega kupca (slab milijon evrov) pa je bil prodan z znatnim popustom. "Ker gre za povezane osebe, sta podana tako objektivni kot subjektivni element izpodbojnosti," je navedel Gorše.

Gorše je zaradi tega na celjsko okrožno sodišče že vložil štiri izpodbojne tožbe. V primeru, da odgovorni v Bohorju ne bi plačali še razlike do celotne škode, ki jo bo Gorše od njih terjal z odškodninskimi tožbami, pa jim je zagrozil celo s kazensko ovadbo.

Čeprav ni izrecno navajal imen tistih, ki naj bi oškodovali stečajno maso in upnike, ki so prijavili več kot tri milijone evrov terjatev, pa so v upravi Bohorja v "spornem" obdobju sedeli Bojan Karner, Robert Halužan in Hinko Amon. Posli so se na drugi strani sklepali s podjetjema Energoles Bohor (to je bil ustanovljeno takrat, ko so se nanj prenašale nepremičnine, vodil pa ga je Halužan) ter T5 (v lasti Karnerja), pri čemer je bila vrsta poslov sklenjena tudi pred začetkom obdobja izpodbojnosti.

"Prvič slišim za izpodbojne tožbe," nam je na kratko povedal Karner, še do maja prvi mož Bohorja. Čeprav je v uradnih evidencah še vedno naveden kot največji, skoraj polovični lastnik podjetja, pa on trdi drugače: "Svoj delež sem prodal Elektro Prodaji (v lasti Hinka Amona, op.p.)." Uspelo nam je priklicati tudi direktorja Energolesa Bohor Miho Amona, ki pa je ta položaj zasedel šele februarja letos, torej slabo leto dni po kupčijah z nepremičninami. "Skoraj gotovo niso bile prodane pod ceno," se je odzval na očitke in pojasnil, da je Energoles Bohor prevzel tudi hipoteke, ki jih poravnava.

Gorše je sodišče opozoril tudi, da je "nekdanje vodstvo z izredno težavo, zamudo in pomanjkljivo izročalo dokumentacijo stečajnega dolžnika, tako da lahko z gotovostjo trdim, da ne razpolagam z vso poslovno dokumentacijo dolžnika, ki se je ustvarila od dneva začetka stečajnega postopka".

tomaz.modic@dnevnik.si