Nadzorniki, ki so preverjali ravnanje zavoda Pinard ob porodih na domu, so opozorili na prepozne in nestrokovno izvedene premestitve pri zapletih. Naleteli so tudi na neustrezno obveščanje drugih izvajalcev zdravljenj – pri porodih gre običajno za bližnjo bolnišnico in službo nujne pomoči – o takšnem porodu. Ob pregledu dokumentacije so ugotovili, da pri štirih rojstvih novorojenci niso bili deležni preventivnih ukrepov, ki so predvideni zanje. Pri porodih na domu pa je omenjeni zavod sodeloval tudi ob povečanem tveganju zapletov, je razvidno iz ugotovitev nadzora Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije.

Komisija je ocenila, da pri zavodu Pinard niso bili upoštevani predpisani standardi pri obravnavi porodnic. Za zagotavljanje kakovostne, strokovne in varne zdravstvene obravnave pri porodih na domu je bila v tem primeru odgovorna Tejča Moškrič, zakonita zastopnica in direktorica zavoda Pinard, so ugotavljali. Izsledki o ravnanju zavoda Pinard so razvidni iz poročila o lanskih nadzorih zbornice, celovite ugotovitve pa zaenkrat niso bile objavljene. Nadzorni postopki še niso zaključeni, pojasnjujejo v zbornici.

Več prijav

Kot smo poročali, je ministrstvo za zdravje zavodu Pinard začasno odvzelo dovoljenje za opravljanje dejavnosti. Zbornica zdravstvene in babiške nege se je odločila za enoletni odvzem licence. Na Dnevnikova vprašanja Tejča Moškrič – nekoč se je imenovala Teja Škodič Zakšek – ni želela odgovarjati. Pred časom je sicer tudi sama sodelovala pri pripravi strokovnih usmeritev za načrtovani porod na domu; ministrstvo za zdravje jih je objavilo leta 2018.

Na ministrstvu so spomnili, da je zbornica zdravstvene in babiške nege prejela več prijav na račun dela babice iz zavoda Pinard. Izpostavili so tudi, da je po mnenju stroke porod v porodnišnici najbolj varna možnost tako za mater kot za novorojenca. Ker si želijo nekatere nosečnice kljub temu rojevati zunaj bolnišnice, so konec februarja imenovali skupino za posodobitev strokovnih usmeritev za porod na domu (sestankovala je ravno ta teden, op. p.).

Dvakrat pomagali
pri hujših krvavitvah

V UKC Ljubljana so v zadnjem letu pomagali po treh porodih na domu. V dveh primerih je šlo za hujšo krvavitev po porodu, je pojasnil predstojnik tamkajšnje porodnišnice Gorazd Kavšek, v enem pa za zastoj poroda. Ker ta ni ustrezno napredoval, je bila potrebna premestitev v bolnišnico. Po enem od porodov na domu so se v UKC Ljubljana s prijavo obrnili na zdravstveni inšpektorat, saj po njihovi oceni niso bile upoštevane strokovne usmeritve. Mesto poroda je bilo preveč oddaljeno od najbližje porodnišnice, so pojasnili, manjkalo je ustrezno vnaprejšnje obveščanje, neustrezna je bila tudi sama premestitev. »Načeloma porod doma odsvetujemo,« je še pojasnil Kavšek. V primerih, ko nosečnica vztraja pri rojevanju doma, svetujejo upoštevanje strokovnih usmeritev in protokola za takšne porode.

Varnost porodov na domu je bila pod drobnogledom tudi lani, ko je po neuradnih informacijah umrl otrok. Na policiji so nam pojasnili, da v okviru predkazenskega postopka še zbirajo obvestila. Več podatkov zaradi interesa preiskave ne morejo posredovati, so sporočili. 

Priporočamo