V obalnem centru MC Medicor so začeli ta teden odpovedovati operacije na odprtem srcu. Doslej se je to zgodilo pri 12 operacijah, so nam sporočili iz omenjenega centra. Medicor, pri katerem so zdravstveni inšpektorji naleteli na vrsto kršitev, je posebej hudo udaril ukrep zoper dva perfuzionista (tehnika za izventelesni krvni obtok). Ker ne smeta samostojno delati, so bili v tem tednu v Medicorju prisiljeni prekiniti operativni program operacij na odprtem srcu.

Kadrovsko stisko si skušajo lajšati z zunanjimi sodelavci. Po informacijah Dnevnika tudi skušajo zaposliti perfuzioniste UKC Ljubljana. »Zaradi nadaljevanja programa moramo zaposliti nekaj dodatnih sodelavcev, predvsem na področju, ki ga izvajata strokovnjaka za izventelesni krvni obtok,« je s tem v zvezi povedala predsednica uprave Metka Zorc. »Vesela in hvaležna sem, da so številni kolegi iz evropskih klinik ponudili pomoč.«

Zdravstveni inšpektorat je lani zganil srčni kirurg Tomislav Klokočovnik. V prepričanju, da se mu godi krivica – ministrstvo mu ni podelilo dovoljenja za izvajanje programa srčne kirurgije v celjski bolnišnici – je sprožil nadzor v zasebnem centru za kardiovaskularne bolezni Medicor. Svoji tekmici Metki Zorc, ki je tudi ustanoviteljica MC Medicor, je Klokočovnik očital, da ima več zdravstvenih delavcev iz nekdanjih jugoslovanskih republik, ki bi morali imeti potrdilo o odličnem znanju slovenskega jezika. Vendar teh potrdil nimajo, je javno zatrjeval Klokočovnik. Osem mesecev kasneje je jasno, da so bili nekateri očitki primorskega kardiokirurga utemeljeni.

Zaskrbljujoče razsežnosti
nereda v zdravstvu

Zdravstveni inšpektorat je v Medicorju odkril več kršitev določb zakona o zdravstveni dejavnosti. Najmanj deset zaposlenih ni opravilo zakonsko predpisanega izpita o znanju slovenskega jezika. Metka Zorc je potožila, da jih je ukrepanje inšpektorata prizadelo, »ker si tega nikakor nismo zaslužili«.

Ugotovitve zdravstvenega inšpektorata o (ne)spoštovanju zakona o zdravstveni dejavnosti kažejo, da Medicor ni osamljen primer. Nered je dokaj razširjen. Ko so preverjali izpolnjevanje pogojev za samostojno opravljanje dela v zdravstveni dejavnosti, so ugotovili neskladnosti v 12,5 odstotka, je razvidno iz poročila za lansko leto, objavljenega med gradivom v vladni obravnavi. Največkrat ni bil izpolnjen pogoj vpisa v register (v kar 21 odstotkih), sledijo neizpolnjevanje pogojev glede strokovnega izpita, strokovne usposobljenosti in licence. Na področju zakona o zdravstveni dejavnosti, ki sicer zajema tudi druge vidike, je bilo lani 1497 inšpekcijskih pregledov. Za upravne ukrepe so se na inšpektoratu odločili 116-krat, med njimi je bilo 12 odločb o prepovedi. Prekrškovnih sankcij je bilo 99. Prevladovala so opozorila, globe so izrekli enajstkrat, plačilna naloga sta bila dva. Na pojasnila, katerim javnim zdravstvenim zavodom in zasebnikom so naložili takšne sankcije, še čakamo.

V enem od nedavnih nadzorov so naleteli na medicinsko sestro, ki ni bila vpisana v register in ni imela licence, je povedala predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman. Ob nadzorih lahko v takih okoliščinah dajo zgolj priporočila, kot so jih tudi v primeru Medicorja, je dodala, sredstva za nadzore pa so omejena in ne zadoščajo za pokrivanje vseh stroškov. Zbornica je imela pri izvajanju teh javnih pooblastil dve leti zapored primanjkljaj, je potrdila njena predsednica, težava pa je tudi v zakonski podlagi, ki ne omogoča ostrejšega sankcioniranja. Nespoštovanje pogojev glede vpisa v register in licenc sicer ni nedolžen pojav, je poudarila. Pri zdravstvenih delavcih, ki teh pogojev ne izpolnjujejo, na primer ni znano, ali so bili deležni stalnega izobraževanja. Pri posameznikih iz tujine se zastavlja tudi vprašanje, ali je bilo njihovo izobraževanje primerljivo s slovenskim. »Te stvari je treba urediti. Gre za varnost pacientov,« je poudarila Monika Ažman. V primeru Medicorja so na zbornici predlagali sistemski nadzor, a jim je ministrstvo naložilo izvedbo izrednega strokovnega nadzora; na ministrstvu se nameravajo medtem lotiti upravnega nadzora.

Namesto da bi operiral,
barva barko

Klokočovnik kot formalni naznanitelj nepravilnosti v Medicorju doslej ni dobil povratnih informacij inšpektorata. Razplet ga ne preseneča. »Na koncu več nikomur ne verjameš,« je razočaran. »Mene je sistem zaustavil, drugi lahko delajo naprej mimo zakona. V tem času bi lahko v Celju operiral 300 pacientov. Namesto tega zdaj barvam barko.«

Za razkritje sporne kadrovske prakse v največji zasebni kliniki v Sloveniji ni zadoščalo Klokočovnikovo toženje. Inšpekcijsko vrtanje je poglobila prijava hčerk septembra lani preminule 80-letne pacientke. O tem primeru sta poročala Delo in 24 ur. Med drugim sta očitali Medicorju, da so njuno mamo obravnavali zaposleni brez ustreznih dovoljenj. V Zbornici zdravstvene in babiške nege so potrdili, da perfuzionista, medicinska sestra in anestezijski tehnik, ki so sodelovali pri zdravljenju pacientke, niso vpisani v register izvajalcev zdravstvene nege.

Zdravstveni inšpektorat je pozval Medicor k predložitvi seznama vseh zaposlenih zdravstvenih delavcev in sodelavcev v Ljubljani in Izoli. Obenem je pridobil še seznam zaposlenih iz registrov, ki ga vodita Nacionalni inštitut za javno zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Osebje brez ustreznih
licenc dela že sedem let

»V nadaljevanju so bili na pristojnih zbornicah preverjeni vpisi v registre in obstoji licenc pri posameznih zaposlenih. Na podlagi ugotovitev smo zavezanca pozivali k posredovanju pogodb o zaposlitvi in dodatnih pojasnil. Za različna strokovna stališča smo prosili zbornico zdravstvene nege in ministrstvo za zdravje,« je Dnevniku pojasnila zdravstvena inšpektorica Andreja Mojškrc.

Kot smo uvodoma že omenili, je inšpektorat ugotovil, da v Medicorju dela najmanj deset zdravstvenih tehnikov in medicinskih sester, ki niso opravili zakonsko predpisanega izpita iz znanja slovenskega jezika. Zato jim je do nadaljnjega prepovedal samostojno delo. Inšpektorat bo še izdal ureditveno odločbo, s katero bo terjal odpravo ugotovljenih nepravilnosti. Od napovedanega nadzora si predsednica uprave Medicorja obeta potrdila, da delajo dobro in da so rezultati zdravljenja v njihovi ustanovi izjemni.

To ni bil prvi zdrs omenjenega centra za kardiovaskularne bolezni. Nadzor zbornice za zdravstveno in babiško nego je že leta 2017 razkril pet zaposlenih medicinskih sester oziroma tehnikov v operacijskih dvoranah, ki niso bili vpisani v register zbornice oziroma niso imeli ustreznih licenc. Med njimi sta bila perfuzionist in medicinska sestra s srednješolsko izobrazbo. Zdravstveni inšpektorat je na podlagi teh ugotovitev leta 2019 izdal Medicorju ureditveno odločbo, da mora vzpostaviti zakonito stanje. Ker tega ni storil, je inšpektorat leta 2020 sprožil postopek upravne izvršbe, v okviru katere je bilo izvajalcu doslej izrečeno plačilo denarne kazni v skupni višini 2500 evrov. Kršitve, kot že rečeno, Medicor še vedno ni odpravil. Zakaj ne?»Razlogi, da nismo izvršili ureditvene odločbe, so bili zahtevni izpiti iz slovenskega jezika na nivoju C1, ki jih sodelavci – kljub raznim tečajem in individualnim uram – še vedno niso pozitivno opravili,« je odgovorila profesorica Zorc. Vendar tega pogoja sodelavci niso izpolnili tudi po novembru 2022, ko je zahtevana raven znanja padla na stopnjo B2. Izpit naj bi ponovno opravljali 14. junija.

Priporočamo