Eden izmed ključnih poudarkov projekta Innowave je iskanje trajnostnih rešitev, ki ne zahtevajo velikih finančnih vložkov, a imajo pomemben učinek na delovno okolje in učinkovitost. Tako so na primer z namestitvijo verige na stroj 200 za lažje premikanje košar zaposlenim omogočili delo brez fizičnega napora, kar je pomembno vplivalo na izboljšanje ergonomije in zmanjšanje tveganja poškodb. Prav tako so z minimalnimi naložbami premestili opremo in uvedli preproge proti utrujenosti, kar je pripomoglo k večjemu udobju in varnosti na delovnem mestu.

Vključevanje zaposlenih: ključ do inovacij

Za uspeh projekta Innowave je bila ključna vključitev zaposlenih, predvsem proizvodnih delavcev, ki najbolje poznajo svoje delovno okolje in vsakodnevne izzive. »Delavci imajo pogosto predloge za izboljšanje delovnih procesov, vendar so vodje težko našli čas za njihovo uresničitev,« pojasnjujejo v Atlanticu Drogi Kolinski. Zato so ustvarili program, ki omogoča zaposlenim, da kadar koli predlagajo ideje, vedoč, da bo nekdo resno prisluhnil njihovim predlogom.

Atlantic Grupa Zlata praksa

Zaposleni so neposredno vključeni v iskanje rešitev za izboljšanje varnosti in zdravja na delovnem mestu, kar je omogočil prav Innowave. Foto: arhiv Skupina Atlantic

Atlantic droga

Za uspeh projekta Innowave je bila ključna vključitev zaposlenih, predvsem proizvodnih delavcev, ki najbolje poznajo svoje delovno okolje in vsakodnevne izzive. F arhiv Skupina Atlantic

V okviru programa so izvedli številne fokusne skupine z zaposlenimi, kar je pripeljalo do skoraj 30 konkretnih predlogov za izboljšanje delovnih procesov v samo 30 dneh. Eden od najodmevnejših predlogov je bilo izboljšanje prezračevanja v skladišču, kar je zelo povečalo udobje v poletnih mesecih.

Dosedanji prejemniki priznanj zlata praksa

Lek, d. d., platforma za talente ScienceBEAT(2023)

BE terna, d. o. o., Onboarding program za junior sodelavce (2023)

Jasna Chalet resort, d. o. o., projekt Mladi talenti Jasne (2022)

Lek, d. d., Young Advisory Board ali svetovalni odbor mladih (2021)

Pivovarna Laško Union, d. o. o., Smo ambasadorji varnosti, zdravja in odgovornega pitja (2019)

Iskratel, d. o. o., poVEZovalne
kulture VEZ: Vodenje. Energija. Zaupanje (2018)

Optiweb, d. o. o., razvoj organizacijske kulture: Optikultura (2017)

Lek, d. d., vrnitev možganov v Slovenijo: Bio karierni zajtrk (2016)

Bisnode, d. o. o., sistem razvoja zavzetosti zaposlenih in Bisnode zaveza (2015)

Eltec Petrol, d. o. o., sistematično odkrivanje in razvoj mladih
upov (2014)

Lek, d. d., član skupine Sandoz, forum regijski BioCamp (2013)

Aviat, d. o. o., povezovanje in združevanje znanja (2012)

Krka, d. d., stabilnost rastočega zaposlovalca (2011)

Xlab, d. o. o., oblikovanje inovativne organizacijske kulture (2010)

Si.mobil, d. d., najbolj inovativen in družbeno odgovoren odnos do zaposlenih in širšega okolja (2008)

Trimo, d. d., najbolj inovativno podjetje med najboljšimi slovenskimi zaposlovalci (2007)

Elektronček, gazela med najboljšimi slovenskimi zaposlovalci (2007)

Vodenje in transparentnost: ključ do zaupanja

Pri projektu Innowave se je izkazala tudi pomembnost transparentnosti in vključujočega odločanja. Vodstvo je omogočilo zaposlenim, da predlagajo konkretne izboljšave, komisija, sestavljena iz strokovnjakov z različnih področij, pa je ocenjevala in izbrala predloge, ki so bili najprimernejši za izvedbo. Zaposleni so imeli ves čas jasno sliko o tem, kateri predlogi so bili izbrani, kar je pripomoglo k večji motivaciji in angažiranosti. »Največji izziv je bilo najti ravnotežje med hitrostjo in vključenostjo. Želeli smo hitro videti učinek izobraževanja zaposlenih in uresničevanje njihovih predlogov ter smiselno vključevanje vseh udeležencev,« so pojasnili v Atlanticu Drogi Kolinski.

Vključitev vseh treh stebrov ESG

Izziv Innowave v tovarni Argeta v Izoli je, tako kot večina drugih Atlanticovih projektov, zasnovan tako, da v svojo izvedbo vključuje vse tri stebre ESG.

okolje (E): Spodbujali so predloge zaposlenih, ki izboljšujejo funkcionalnost delovnega mesta, hkrati pa so trajnostni. Številne rešitve so zmanjšale porabo virov in optimizirale delovne procese – brez večjih investicij.

družba (S): Jedro pobude je bilo aktivirati proizvodne delavce in jim zagotoviti resnično priložnost, da sami oblikujejo svoje delovno okolje. Digitalne ovire so premagali z vključitvijo študentov, ki so zbirali predloge prek tablic neposredno na lokaciji.

vodenje (G): Postopek odločanja je bil transparenten in vključujoč v smislu, da so imeli zaposleni možnost predlagati konkretne izboljšave, medtem ko je izbirna komisija, sestavljena iz strokovnjakov s področja proizvodnje, varnosti in zdravja pri delu ter tehničnega vzdrževanja, ki dnevno delajo na lokaciji v Izoli, ocenjevala in izbirala predloge za izvedbo.

Poslovni učinek in zadovoljstvo zaposlenih

Innowave ni le izboljšal delovnega okolja, temveč tudi ustvaril konkretne poslovne rezultate. »Danes Innowave živi kot standardiziran proces v SPP Delikatesni namazi, zaposlenim, katerih ideje so prinesle približno 80.000 evrov poslovnega učinka, pa smo doslej izplačali že več kot 4500 evrov neto nagrad, kar dodatno potrjuje vrednost njihove angažiranosti in prispevka,« so še povedali v podjetju.

Poleg tega je raziskava o zavzetosti zaposlenih, ki so sodelovali v programu, pokazala višjo stopnjo lojalnosti podjetju in večje zadovoljstvo z delovnim mestom. Zaposleni so izrazili večje razumevanje organizacijske strategije in večjo pripravljenost za sodelovanje v prihodnjih inovacijah.

Trajnost in zdravo delovno okolje

V podjetju se zavedajo pomembnosti zdravega delovnega okolja in redno spremljajo kazalnike, kot so število prijavljenih incidentov, ergonomske ocene delovnih mest in rezultati anket zaposlenih. »Zaposleni so lahko neposredno vključeni v iskanje rešitev za izboljšanje varnosti in zdravja na delovnem mestu, kar je omogočil prav Innowave,« dodajajo v Atlanticu Drogi Kolinski.

Z uporabo notranjih orodij za spremljanje in zunanjo presojo podjetje zagotavlja, da delovno okolje ustreza visokim standardom varnosti in zdravja pri delu, ob tem pa redno vključuje zaposlene v proces odločanja o novih zaščitnih ukrepih.

Sklep: trajnostna prihodnost v industriji

Innowave je več kot le projekt za izboljšanje delovnega okolja – je celosten pristop, ki povezuje trajnostne rešitve, vključujoče vodenje in aktivno participacijo zaposlenih. S tem podjetje dokazuje, da so lahko spremembe na bolje dosežene z majhnimi koraki, ko zaposleni postanejo aktivni soustvarjalci svojega okolja. Trajnost ne zahteva vedno velikih investicij – včasih je dovolj že dobra ideja, ki je dobro izvedena. 

Obrazložitev komisije

Iniciativa Innowave izziv je nastala kot izpeljanka klasičnega sistema zbiranja inovacij. Fokusne skupine, izvedene v 16 proizvodnih obratih Skupine Atlantic, so pokazale, da imajo zaposleni veliko koristnih idej, a ne dovolj priložnosti, da bi z njihovo uresničitvijo vplivali na poslovanje.

Zasnovana je na treh ključnih dimenzijah sodobnega ESG-voditeljstva. V družbenem pogledu krepi vključenost, zlasti v proizvodnji, kjer glas zaposlenih pogosto ostaja preslišan. V Izoli se je v izziv vključilo več kot 80 odstotkov zaposlenih.

Okoljsko je pobuda prispevala k izboljšanju ergonomije, varnosti in trajnostne rabe virov. Realizirani predlogi niso zahtevali velikih investicij – toda učinek na kakovost dela je bil merljiv. Z vidika upravljanja pa iniciativa dosega, da zaposleni niso le izvajalci, temveč soodločevalci pri izboljšanju funkcionalnosti in varnosti lastnega delovnega okolja.

Innowave izziv, ki presega okvir predlogov in vzpostavlja infrastrukturo za vsakdanjo kulturo sodelovanja, je komisija prepoznala za zlato prakso v letu 2024.

Priporočamo