Tenis je šport, ki z izjemo lanskega Wimbledona, od začetka vojne v Ukrajini, nobenemu ruskemu in beloruskemu igralcu in igralki ni preprečil nastopanja na turnirjih. Še o Wimbledonu je bilo veliko govora, saj so bile proti odločitvi organizatorjev vse mednarodne teniške organizacije, zato turnir ni štel za svetovno lestvico. Uspešnih zgodb ruskih in beloruskih igralcev in igralk je bilo v zadnjem letu veliko, blestijo pa tudi na letošnjem Rolandu Garrosu. Pariška publika športnike podpira na vsakem koraku, najbolj pa tiste, ki prihajajo iz Ukrajine. Letos je v Parizu posebno zgodbo spisala Lesia Curenko, ki je v prvih treh krogih izgubila vsega enajst iger.

Rojaki navdihujejo Ukrajinko

Štiriintridesetletna Ukrajinka je navdušila predvsem v soboto, ko je Kanadčanki Bianci Andreescu oddala le dve igri. »Po ruski invaziji na mojo državo sem razmišljala, da bi končala s športno potjo. Toda kmalu sem dobila neverjeten navdih, da bi zbrala čimveč sredstev ter jih poslala vsem, ki so ostali v Ukrajini,« je po uvrstitvi med najboljših 32 igralk povedala Lesia Curenko, ki je po uvrstitvi v tretji krog lanskega Wimbledona svoji državi donirala deset odstotkov zaslužka. Kot pravi, jo je za takšno potezo navdušil nekdanji ukrajinski igralec Alex Dolgopolov, ki je oblekel vojaško uniformo ter odšel na bojišče. »Vsak dan, ki ga ne preživim v Ukrajini, se počutim krivo, da ne pomagam rojakom od blizu. Veliko ljudi mi reče, da je moje poslanstvo drugod, kjer lahko opozarjam na grozote vojne, kar delam na vsakem koraku,« je pojasnjevala 66. igralka sveta.

Lesii Curenko žreb osmine finala ni bil naklonjen, saj se bo danes pomerila proti prvi igralki sveta ter dvakratni zmagovalki Rolanda Garrosa Igi Šwiatek. Poljakinja je na dosedanjih treh dvoboj izgubila vsega osem iger, v tretjem krogu pa Kitajka Wang Xinyu ni dobila niti igre. »Na vsakem dvoboju skušam biti maksimalno osredotočena na svojo igro ter dokončati svoje delo čimmanj stresno. To mi letos v Parizu odlično uspeva. Zavedam se, da bo pot proti cilju vse bolj strma, da bom morala pokazati odličnost v izenačenih trenutkih. Na to sem pripravljena,« odgovarja Iga Šwiatek. Poljakinja in Ukrajinka sta se pomerili pred slabimi tremi tedni v Rimu, Iga Šwiatek pa je tekmici oddala le dve igri.

Večerna klasika Zverevu

Za izjemno teniško večerno klasiko sta v tretjem krogu v noči iz sobote na nedeljo poskrbela Francis Tiafoe in Alexander Zverev. Slednji je drugi dvoboj zapored igral na osrednjem igrišču, ki ga je lani zapustil v bolečinah in solzah, ko se je v polfinalu proti Rafaelu Nadalu poškodoval ter bil več mesecev odsoten s teniških igrišč. Zdi se, da je Zverev po enem letu znova našel pravo formo. Proti Tiafoeju se je v slabih štirih urah večkrat rešil iz težkega položaja ter bil najboljši v dveh podaljšanih igrah za zmago s 3:1 v nizih. »Ko sem prvič stopil na igrišče Philippa Chatrierja, mi ni bilo najlažje. Naj sem si še toliko dopovedoval, naj odmislim lansko zgodbo, sem jo podoživel, ko sem prišel na igrišče proti Alexu Moltznu. S tega stališča mi ni bilo najlažje, a to je druga zgodba. Najpomembnejše je, da igram dober tenis, kar je moje delo in se od mene tudi pričakuje. Vsakokrat je lepo, ko se na turnirju za grand slam uvrstiš v drugi teden dvobojev. Proti Francisu sem pričakoval težak dvoboj, na svoje delo pa sem ponosen,« je svoje občutke opisal Alexander Zverev, ki bo danes igral še en večerni dvoboj. Pomeril se bo namreč z Bolgarom Grigorjem Dimitrovom, ki v prvih treh krogih še ni izgubil niza.

Po 55. uvrstitvi v četrtfinale turnirja največje četverice je bil včeraj navdušen Novak Đoković. Srb je v slabih dveh urah odpravil s Perujcem Juanom Pablom Varillasom. »To je bil nedvomno moj najboljši dvoboj letos v Parizu. Proti specialistu za peščeno podlago sem pokazal odličen tenis, narekoval ritem in imel ves čas stvari pod kontrolo. Lahko priznam, da sem fizično in psihološko pripravljen celo bolje, kot sem pričakoval in si nadejal. Vse to me pred nadaljevanjem navdaja z optimizmom. Zavedam se, da me čakajo vse težji dvoboji, da bom moral pokazati še boljši tenis. Hkrati moram paziti, da ne razmišljam preveč vnaprej, temveč se osredotočam na vsak trenutek. Zelo veliko mi tudi pomeni, da me v Parizu spremlja družina. Kdo ve, morda pa bom v prihodnosti tudi jaz kakšnega od otrok spremljal s tribun,« je bil zadovoljen Novak Đoković, ki se bo v četrtfinalu pomeril z Rusom Karemom Hačanovom.

Priporočamo