Holger Rune je v najstniških letih veljal za enega največjih upov svetovnega tenisa. Že pred tremi leti je namreč osvojil masters v Parizu. Na naslednjo lovoriko je čakal precej dlje, kot si je želel. Osvojil jo je konec minulega tedna v Barceloni, kjer je pripravil eno največjih presenečenj. Porazi Carlosa Alcaraza na pesku so namreč redki. Španec je letos osvojil turnir v Monte Carlu, v Kataloniji pa se je po pričakovanju uvrstil v finale, v katerem je naletel na previsoko oviro. Na teniškem kompleksu Rafaela Nadala ga je namreč s 7:6 (8), 6:2 premagal bojeviti Danec.
»Če ga je premagal Novak v finalu olimpijskega turnirja v Parizu, zakaj ga ne bi v Barceloni jaz?« je svoje misli pred finalom po dvigu pokala zaupal Holger Rune. Da je Novak Đoković navdih številnim igralcem in generacijam, je znano. Zmaga Srba poleti v Parizu pa dobiva nove razsežnosti. »Proti Alcarazu sem igral z Đokovićevo taktiko. Carlosa sem silil v daljše izmenjave. Vem, da se sliši preprosto. Hkrati moraš proti tako vrhunskemu igralcu izkoristiti vsako priložnost in ostati zbran v ključnih trenutkih. Vse to mi je uspelo in sem zelo ponosen,« je bil navdušen Rune.
Z zmago v Münchnu do prvega nosilca v Madridu
Drugi junak minulega tedna je bil Alexander Zverev. Nemec je na svoj 28. rojstni dan tretjič zapored osvojil turnir v Münchnu. V zadnjem dvoboju je bil boljši od Bena Sheltona. Američan se je prebil v finale po tem, ko je v uvodnem krogu rešil dve zaključni žogici Hrvatu Borni Goju, na robu poraza pa je bil tudi v polfinalu proti Argentincu Franciscu Cerundolu. Zverev se je z lovoriko na svetovni lestvici prebil na drugo mesto, kjer je zamenjal Carlosa Alcaraza, medtem ko prvi igralec sveta ostaja trenutno suspendirani Italijan Jannik Sinner. Zato je Zverev tudi prvi nosilec na drugem letošnjem peščenem mastersu v Madridu, kjer so ta teden zbrani vsi najboljši igralci na svetu. Vključno z Novakom Đokovićem, ki še išče formo na pesku.
Medtem ko Zverev blesti na teniških igriščih, davek uspehov plačuje z vzkliki gledalcev. Nemec ima namreč burno preteklost v zasebnem življenju, kjer sta ga nekdanji partnerici obtožili nasilnega vedenja. Mediji so veliko poročali o nekdanji spremljevalki Olji Šaripovi, ki je vložila tožbo leta 2020, in Brendi Patea, ki ga je predlani obtožila nasilja v družini. Spomnimo, da 15-mesečna preiskava ni našla »zadostnih dokazov«, ki bi utemeljevale trditev Olje Šaripove, zato Zverev ni bil kazensko odgovoren. Pred letom in pol pa je nemško sodišče Zverevu izreklo kazen in denarno kazen zoper obtožb nekdanje partnerice, ki mu je rodila tudi hčerko. Zverev je trditve zanikal ter vložil ugovor, ki se je končal s poravnavo, zato ni bil ne kriv ne nedolžen.
V Münchnu je Zverev med četrtfinalnim dvobojem glavnega sodnika prosil, če lahko s tribun odstrani gledalca, ki je zavpil: »Gremo, pretepač žene.« Sramotno se je počutil tudi po porazu na prvem letošnjem turnirju največje četverice, kjer ga je v finalu premagal Jannik Sinner. Ko je prejel pokal, je eden od gledalcev zavpil, da Avstralije verjame Olji in Brendi.
Jelena Ostapenko kot v starih časih Rolanda Garrosa
Pri ženskah je bila junakinja prejšnjega tedna Jelena Ostapenko. Latvijka je bila v finalu v Stuttgartu prepričljivo boljša od prve igralke sveta Arine Sabalenka, še večje presenečenje pa je pripravila v četrtfinalu, kjer je premagala najboljšo igralko na pesku Igo Šwiatek. Zanimivo je, da Jelena Ostapenko ni bila med nosilkami v Nemčiji, njena zmagovita pot pa je spominjala na Roland Garros, ki ga je osvojila leta 2017. Tedaj je dva dneva po tem, ko je dopolnila 20 let, kot nepostavljena igralka v finalu premagala favorizirano Simono Halep ter dosegla svoj največji uspeh. Jelena Ostapenko se je z uspehom v Stuttgartu znova prebila med najboljših 20 igralk na svetu, saj zaseda 18. mesto.
Prejšnji teden se je 18. turnirske zmage v karieri veselila Jelena Svitolina. Ukrajinka je bila v finalu Ruena boljša od Srbkinje Olge Danilović. Jelena Svitolina je zadnjo turnirsko zmago prav tako dosegla pred skoraj dvema letoma v Franciji, ko je bila najboljša v Strasbourgu. Tudi Olgi Danilović bo uspeh v Normandiji ostal v lepem spominu, saj je na svetovni lestvici napredovala na 34. mesto, kar je najvišja uvrstitev v karieri izbranke slovenskega nogometnega vratarja Jana Oblaka.