Na tekmovanjih evropske elite je Slovenija osvojila že 55 kolajn – 45 v ženski konkurenci in deset v moški, z osmimi pa je rekorderka Lucija Polavder (nad 78 kilogramov). Na lanskem EP v Zagrebu sta na stopničkah stali Kaja Kajzer (srebro do 57 kg) in Andreja Leški (bron do 63 kg), letošnja peterica, v kateri so Kajzer (do 63 kg, Bežigrad), Kaja Schuster (do 70 kg, Bežigrad), Metka Lobnik (do 78 kg, Apolon Maribor-Hoče), David Štarkel (do 60 kg, Impol) in Nace Herkovič (do 81 kg, Slovenj Gradec), pa želi osvojiti novo odličje. »Naši cilji so visoki. O čem drugem kot o kolajni se ne pogovarjamo. Želja je, da jo v Črni gori tudi osvojimo. A če kolajne ne bo, to ne bo katastrofa,« pravi športni direktor reprezentance Gregor Brod.
»Ekipa je malce manjša od načrtov, pri čemer gre za splet različnih okoliščin. Soočamo se z menjavo generacije, tekem je veliko in potrebno je delati pametno. Ni potrebe, da gremo s sestavljanjem ekipe vselej na glavo. Tisti, ki so na EP, so pripravljeni,« je še dodal Brod. Glavna slovenska favoritinja za odličje je Metka Lobnik, ki si je marca v Tbilisiju priborila prvo zmago na grand slamu in tretje mesto na veliki nagradi v Linzu. »Začetek sezone je bil vrhunski. O visokih ciljih na evropskem prvenstvu ne razmišljam in miselnost ostaja takšna, kot je bila že doslej: pokazati dober judo in vse, kar znam, potem pa bo dober dosežek že prišel. Imam pa dodatno samozavest, ker sem spoznala, da lahko,« ocenjuje 24-letna Metka Lobnik.
Najprej diploma, nato še poroka
Med 432 tekmovalci in tekmovalkami iz 47 držav, ki bodo nastopili v športnem centru Morača v Podgorici, zelo visoko kotira tudi Kaja Kajzer. Lani je bila v Zagrebu srebrna (srebro ima tudi iz Lizbone 2021), nato pa je prešla v višjo kategorijo do 63 kilogramov. »Bila sem med najlažjimi v kategoriji, zdaj pa imam več tekmic, tudi fantov, s katerimi lahko treniram. Imam več energije in več je nasmeha,« ocenjuje Kaja Kajzer, ki je prejšnji mesec zmagala v Linzu, po menjavi kategorije pa lahko v klubu trenira tudi z olimpijsko zmagovalko Andrejo Leški. »Moja forma po igrah v Parizu ni zelo padla. Je pa res, da je doslej manjkal del elite, ki si je vzela premor. Moja želja ostaja kolajna, predvsem pa želim uživati v judu. Po menjavi kategorije gre za prehodno leto in videla bom, kam me bo ta sprememba pripeljala. Potem si bo tudi lažje postaviti cilje za naslednje leto,« se zaveda Kajzer, ki je že začela pisati tudi diplomsko nalogo s področja fizioterapije, naslednje leto pa jo čaka še poroka.
Kaja Schuster je bila bronasta na lanskem mladinskem SP v Tadžikistanu, v svoji prvi članski sezoni pa tretja na VN v Linzu. »Sezono sem odlično začela, a rezultatskih ciljev na tekmovanjih si ne postavljam. Pomembno je, da se dobro borim, da sem samozavestna in da ne popuščam. Pripravljenost? Zelo dobra,« priznava 21-letna Kaja Schuster. Na začetku aprila sta na tekmovanju v Dubrovniku na stopničkah stala tudi David Štarkel in Nace Herkovič. »Takšen uspeh te dvigne in Dubrovnik je dobra popotnica za EP. Ko se že odločaš o tem, ali bi šel na trening ali tekmo, si rečeš, da je potrebno vztrajati,« razkriva 28-letni David Štarkel, ki je pred časom razmišljal o koncu kariere. Nacetu Herkoviču pri treningih pomaga tudi Mihael Žgank, ki se je po osmih letih v Turčiji vrnil v domovino: »Mihael je prinesel veliko izkušenj, nov način dela, profesionalnejši odnos in drugačno miselnost. Lani sem dobil prvo priložnost v reprezentanci, letos pa se želim že dokazovati.«