Naši severni sosedje so v svetovnem pokalu dominirali, skupno pa so kar 46-krat stopili na oder za zmagovalce. V pokalu narodov so zbrali rekordnih 8343 točk. Pot do uspeha in tudi ovire na njej nam je v pogovoru zaupal kapitan avstrijske skakalne ladje, glavni trener Andreas Widhölzl. Danes 48-letni Tirolec je bil sam odličen skakalec, saj se lahko pohvali s tremi kolajnami z olimpijskih iger in svetovnih prvenstev, v svetovnem pokalu pa je dosegel 18 posamičnih zmag. Vse svoje izkušnje izvrstnega tekmovalca je prenesel v vlogo trenerja, v kateri skrbi za odlično vzdušje v ekipi s številnimi zvezdniki in različnimi karakterji.

Kakšen je vaš pogled na rekordno sezono 2024/25?

Za nami je res odlična sezona, uspel nam je neverjeten ekipni rezultat. Odlični smo bili od začetka do konca sezone in imeli številne vrhunce. Zelo smo veseli, da je konec, saj smo prav vsi že zelo utrujeni. To pa ne pomeni, da bomo sedaj zgolj počivali. Konec sezone hkrati pomeni tudi začetek nove, ki je olimpijska in še toliko bolj pomembna.

Kljub vsem uspehom ste morali sprejeti tudi težke odločitve. Kako težko je bilo denimo iz ekipe pred začetkom novoletne turneje umakniti Manuela Fettnerja, ki je bil do tistega trenutka celo enajsti v skupnem seštevku svetovnega pokala, a hkrati najslabši Avstrijec?

Zelo težka odločitev, saj sem se tudi sam zavedal, da Manuel skače odlično. Skozi leta smo že videli, da pride do težav, če se ekipa zapre. Moja filozofija je, da tekmovalec, ki si zasluži dodatno mesto v svetovnem pokalu prek tekem v celinskem pokalu, mora dobiti priložnost. Tako je Markus Müller zasluženo dobil priložnost.

Kako so to sprejeli tekmovalci?

Mislim, da smo celotno sezono izpeljali zelo korektno in pošteno za vse, zato ni bilo veliko slabe volje. Ključ je v komunikaciji. Ko imaš toliko vrhunskih tekmovalcev, hitro pride do slabe volje, zato je zelo pomemben pogovor in predvidevanje stvari vnaprej. Tako smo se že v poletnem delu sezone dogovorili, da bo zadnje mesto v svetovnem pokalu zasedal vedno tisti, ki si to zasluži s tekmami celinskega pokala. Sicer si tudi sam nisem predstavljal, da bom moral iz ekipe izločiti enajstega tekmovalca na svetu, a dogovora sem se držal. Včasih v našem poslu ne moreš sprejeti preprostih odločitev.

Skoki so navsezadnje individualni šport in zagotovo si vsak želi zmagati. Tega se zavedajo tudi moji fantje in jaz sam. Da vse deluje tekoče, je moja naloga predvsem to, da med tekmovalci ne delam razlik. Vsak od mene in od drugih članov ekipe dobiva enako pozornost, ni razlike med zmagovalcem in tistim, ki mu ne gre.

Kako težavno pa je bilo voditi tekmovalce, ki so bili interne boje za velike lovorike?

Naša ekipa deluje izjemno homogeno in še sam občudujem fante, ki delujejo kot pravi prijatelji. Že veliko časa so oziroma smo skupaj in ključ do uspehov je le dobro vzdušje v ekipi, saj lahko le tako toliko časa vztrajaš na tako visoki ravni, s tolikšnimi skupnimi potovanji in dnevi, preživetimi skupaj. Prostora in časa za prepir in zamere praktično ni.

Vseeno. Predvsem po izjemnem boju na novoletni turneji je bilo videti en izjemno vesel obraz in dva precej razočarana. Kaj ste naredili, da so se v Planici zopet vsi trije skupaj smejali?

Skoki so navsezadnje individualni šport in zagotovo si vsak želi zmagati. Tega se zavedajo tudi moji fantje in jaz sam. Da vse deluje tekoče, je moja naloga predvsem to, da med tekmovalci ne delam razlik. Vsak od mene in od drugih članov ekipe dobi enako pozornost, ni razlike med zmagovalcem in tistim, ki mu ne gre. Vsi se zavedamo, da imamo v ekipi Stefana Krafta, ki je v karieri osvojil praktično vse, imamo pa tudi mlade, ki si ga želijo preseči. Vsi imajo enake pravice. V ekipi smo to sprejeli, vsi sledimo istim ciljem. Četudi je po koncu tekmovanja eden razočaran, to izgine po nekaj trenutkih. Že nekaj trenutkov po tekmi, ko smo skupaj v kabini ali hotelu, se uspeha najboljšega poveselimo skupaj. Tako je bilo tudi na novoletni turneji, svetovnem prvenstvu in tudi sedaj ob koncu sezone.

Vam je afera v Trondheimu vzela kaj volje do proslavljanja?

Kot sem že rekel, za nami je izjemna sezona s številnimi vrhunci. Dogajanje na svetovnem prvenstvu pa ni v naših rokah. Je velik črn madež za šport, a to ni naša stvar. Na potezi je Mednarodna smučarska zveza, da stvari spravi pod nadzor. Vsi v svetu smučarskih skokov si želimo poštenosti. Želimo si pravil, ki bodo enaka za vse in bodo bolje razumljiva. Vse to je sedaj v rokah Mednarodne smučarske zveze, mi pa imamo več kot dovolj razlogov, da se veselimo odlične sezone, ki je za nami.

8343

točk je novi rekord reprezentance Avstrije v točkovanju za pokal narodov v eni sezoni smučarskih skokov. Lasten rekord iz lanske sezone so popravili za 194 točk.

46

uvrstitev na zmagovalni oder so zbrali avstrijski smučarski skakalci v letošnji sezoni svetovnega pokala. Največkrat je na stopničke stopil zmagovalec svetovnega pokala Daniel Tschofenig, ki je bil petnajstkrat med najboljšimi tremi, Jan Hörl je bil na stopničkah zgolj enkrat manj kot Tschofenig, osemkrat pa je podvig uspel Stefanu Kraftu, trikrat ​Michaelu Hayböcku in dvakrat Maximilianu Ortnerju. Štirikrat so na oder stopili kot ekipa.

4

trojne zmage so slavili avstrijski tekmovalci v letošnji sezoni. Povsem so tekmece potolkli v Engelbergu in kar trikrat na novoletni turneji, kjer so prva tri mesta zasedli v Oberstdorfu, Innsbrucku in Bischofshofnu.

6

kolajn z velikih tekmovanj ima kot tekmovalec Andreas Widhölzl, saj je na oder za zmagovalce trikrat stopil na olimpijskih igrah in svetovnem prvenstvu. Sedaj je kolajne začel zbirati še kot trener, zgolj letos je v Trondheimu zbral štiri, saj je bil Jan Hörl drugi in tretji na posamičnih preizkušnjah, kolajno pa sta osvojili tudi moška ter mešana ekipa.

Priporočamo