Slovenska reprezentanca v smučarskih skokih že 16 let ni tako slabo začela novoletne turneje, kot je letošnjo v Oberstdorfu, ko je bil najboljši Anže Lanišek šele na 15. mestu, čeprav strokovnjaki trdijo, da njegova skoka nista bila slaba. »Niti sami točno ne vemo, kaj je narobe. Nismo tako slabi, a so drugi boljši,« sta stavka, s katerim je Timi Zajc povzel razmišljanje in stanje duha v slovenski reprezentanci.

Poljaki in Japonci so slaba uteha za Slovence

Slovenci so bili pred sezono po prikazanem na treningih prepričani, da so odlično pripravljeni, a tega nato niso pokazali na tekmah. Podobno so zatrjevali pred odhodom na novoletno turnejo, ko so odkrito govorili o lovu na zlatega orla, a so znova ostali brez možnosti že po prvi izmed štirih tekem. Trenutno dajejo vtis, da so zgolj dobri skakalci na treningu, a slabi tekmovalci na tekmi, a ista zasedba je v preteklosti osvajala kolajne na največjih tekmovanjih in zmagovala na tekmah svetovnega pokala, kar pomeni, da imajo šampionsko znanje in sposobnosti za lovorike. Zdaj je na potezi strokovno vodstvo, da dvigne ekipo. Prava kakovost trenerjev se pokaže šele, ko so ekipa ali tekmovalci v krizi. Selektor Robert Hrgota v karieri še ni doživel takšnega razočaranja, kot v nedeljo v Oberstdorfu, saj mu je postavil veliko vprašanj, na katere nima odgovora. Skakalnica pod Senčno goro je za Slovence nerešljiva uganka, saj v 73-letni zgodovini tekmovanj še nimajo zmage, čeprav na njej opravijo veliko treningov in delajo temeljite analize, da bi poleteli v dno skakalnice. Očitno je, da se ekipi pozna odhod Petra Prevca, ki ni bil le kapetan tekmovalcev, ampak deloma tudi strokovnega štaba.

8 od devetih možnih stopničk na zadnjih treh tekmah svetovnega pokala so osvojili Avstrijci.

Hrgota verjame, da bo Slovenija že v Garmisch-Partenkirhnu, kjer bodo danes ob 13.30 kvalifikacije, jutri ob 14. uri pa najbolj prestižna tekma svetovnega pokala, v pravi podobi. Zanašajo se na tradicijo, saj je bil Lanišek lani v Oberstdorfu šele 17., v Garmischu, kjer mu profil skakalnice zelo ustreza, pa je zmagal, predlani pa je bil drugi. A realnost je takšna, da je Slovenija (668 točk po 13 tekmah) v pokalu narodov padla na peto mesto, saj jo je prehitela še Švica (683 točk), potem ko so bile že prej veliko pred njo Avstrija (3085), Nemčija (2014) in Norveška (1429). Slovencem je slaba uteha, da se slabše godi še dvema skakalnima velesilama Poljski (622) in Japonski (534). Branilec zlatega orla Rjoju Kobajaši je bil v Oberstdorfu šele 18.

​Kraft v Gramich-Partenkirchnu le enkrat na stopničkah

Avstrijci na turneji letijo v svojem razredu. Potem ko Avstrija že deset let ni osvojila zlatega orla, se tokrat za prestižno lovoriko obeta interni troboj Stefana Krafta, Jana Hὅrla in Daniela Tschofeniga. Tudi vodilni v svetovnem pokalu, Nemec Pius Paschke, ki je zmagal na petih tekmah pred novoletno turnejo, bo le v vlogi lovca, saj na četrtem mestu za vodilnim Kraftom zaostaja 13,8 točke. Prav Kraft, ki je pri 21 letih kot zadnji Avstrijec leta 2015 domov odnesel zlatega orla, je najbolj udarno začel letošnjo turnejo.

»Popolna predstava v sijajnem vzdušju. Dva najboljša skoka sem si prihranil za vrhunec sezone. Vsak zmaga je posebna, a ta je malo bolj čustvena, saj sem leta 2014 prav v Oberstdorfu dosegel prvo zmago v karieri. V trojni zmagi moramo uživati. V skupno zmago na turneji verjamemo kot ekipa. Upam, da bo enemu uspelo,« je povedal 31-letni Stefan Kraft. »Ko vse poveže, je Krafta težko premagati. Vedno točno ve, kaj mora storiti,« je o reprezentančnem kolegu dejal Jan Hörl. Če je Oberstdorf za Krafta ena najljubših skakalnic, je Garmisch zanj nočna mora. Na olimpijski napravi je bil na stopničkah le enkrat, tretji leta 2017. Med letoma 2018 in 2023 se nikoli ni uvrstil med prvih deset, leta 2022 je celo obtičal v kvalifikacijah. Ob uspehih Avstrijcev se vsi sprašujejo, v čem je skrivnost prevlade. Veliko je teorij zarote. Ena izmed njih je, da drese po uporabi razrežejo in zažgejo, da ne bi prišli v tuje roke, medtem ko jih v Sloveniji skakalci podarijo otrokom. 

Priporočamo