Letošnje tekmovanje v Planici bo s strani smučarskih skakalcev posebno tudi zaradi dejstva, da sta odprta še oba dvoboja za kristalna globusa. Ker je letalnica bratov Gorišek po tradiciji na sporedu ob koncu sezone, je navadno bitka za veliki kristalni globus že odločena. To leto temu ni tako, saj Jan Hörl iz Avstrije še vedno računa na veliko presenečenje in si želi sklatiti rumeno majico rojaku Daniel Tschofenigu, ki ima dve tekmi pred koncem svetovnega pokala 114 točk prednosti. »Jan Hörl ima težavo, da ima v konkurenci tri slovenske tekmovalce, ki bodo, vsaj želim si tako, pobrali tiste najbolj številčne točke na prvih mestih posamičnih tekem,« velikih možnosti za preobrat v seštevku svetovnega pokala Janu Hörlu pred začetkom dogajanja v Planici ne prepisuje glavni trener slovenske ekipe ​Robert Hrgota. Večjo dramo razpletu prepušča prvi mož slovenske ekipe ta trenutek ​Anže Lanišek: »Dokler številke dopuščajo preobrat, še ničesar ni odločenega,« pravi najbolje uvrščeni slovenski smučarski skakalec v svetovnem pokalu.

Timi Zajc prepušča vlogo favoritu Domnu Prevcu

Če je navadno, da je bitka za veliki kristalni globus pred zaključnim dogajanjem v Planici že odločena, je povsem drugače v bitki za mali kristalni globus v razvrstitvi najboljših letalcev na svetu. Vsako leto se ta bitka odloča ravno v Planici in nič drugače ni niti letos. Teoretično so v igri še enajst letalcev na smučeh, a je jasno, da imajo realno možnosti le še trije. Z najboljšo popotnico v dolino pod Poncami prihaja Domen Prevc, ki ima 83 točk prednosti pred Timijem Zajcem, realno pa je v igri za zmago še Andreas Wellinger iz Nemčije, ki zaostaja 95 točk. »Ne smemo pozabiti na Wellingerja, ki je še povsem v igri, a realno je, da sta v vlogi Timi in Domen. Prepričan sem, da se bo globusa ob normalnih scenarijih razveselil eden izmed njiju, prednost pa ima zagotovo tisti, ki ima več točk pred tekmami v Planici,« je v slovensko zmago prepričan Robert Hrgota.

Jan Hörl ima težavo, da ima v konkurenci tri slovenske tekmovalce, ki bodo, vsaj želim si tako, pobrali tiste najbolj številčne točke na prvih mestih posamičnih tekem.

Robert Hrgota, glavni trener slovenske reprezentance A

Timi Zajc ima v svoji karieri že izkušnje z bitkami za mali kristalni globus s slovenskim tekmecem, saj ga je pred tremi leti v zadnjem trenutku premagal Žiga Jelar. »Mali kristalni globus se mi je že dvakrat ali celo trikrat izmuznil. Tokrat v Planico potujem predvsem z mislijo leteti čim dlje in bomo počakali na tekmovanja, ki se začnejo v petek. Realnost je takšna, da, če bo Domen nadaljeval v formi, v kakršni je, možnosti za globus ni več,« prednost v boju za mali kristalni globus ​Timi Zajc ​prepušča Domnu Prevcu. Da ni bojazni za odlično vzdušje v ekipi tudi zaradi internega boja, je na podlagi svojih izkušenj razložil ​Žiga Jelar​, ki je bil leta 2022 boljši ravno od Zajca. »Normalno je, da si vsak posameznik želi zmage. Zadnje čase nisem tako veliko v stiku s fanti iz A ekipe, a takrat, ko sva se s Timijem borila za globus, sva se še v nedeljo zjutraj pred tekmo hecala iz tega. Smo tekmeci, a hkrati tudi prijatelji,« se zanimivega boja spominja Jelar, ki bo danes po novoletni turneji zopet nastopal na tekmah svetovnega pokala.

Najdlje Avstijec Louis Obersteiner

234 ​​metrov ​je na preizkusu letalnice najdlje poletel Avstrijec Louis Obersteiner. Najdaljši Slovenec je bil Rok Tarman z 229 metri, ki je v preteklih letih po tradiciji otvoril planiško lepotico.

7 ​malih kristalnih globusov v poletih so do zdaj osvojili slovenskih smučarski letalci na smučeh. Trikrat je bil najboljši Peter Prevc, dvakrat Robert Kranjec, po enkrat pa sta slavila zmagi Žiga Jelar in Primož Peterka.

Letalnica v Planici je letos pripravljena odlično. Organizatorji zatrjujejo, da je realna možnost tudi svetovnega rekorda, ki ga trenutno s 253,5 metri drži Stefan Kraft iz Vikersunda. Da je letalnica bratov Gorišek v odličnem stanju, so v sredo na uradnem preizkusu letalnice potrdili tudi predskakalci. Z razliko s tradicijo preteklih let, ko so preizkusni letalci na svoj prvi skok na vrhu naleta morali čakati tudi uro ali več, se je tokrat Lojze Petek iz zaletne rampe spustil v točno določenem času, ob 10. uri. »Malce me je bilo strah, a sem letos na željo Roka Tarmana prevzel številko ena, saj si je moj prijatelj želel poleteti osebni rekord, kar za voljo slabše smučine s številko ena ni mogoče. Vseeno je letalnica pripravljena odlično,« je po prvem skoku na letalnici letos povedal Lojze Petek, ki je tudi fizioterapevt slovenske reprezentance A.

Rok Tarman se je na odlično pripravljeni letalnici držal dogovora in v svojem prvem poletu (od dveh) poletel 229 metrov, kar je bila najdaljša daljava dneva vse do zadnjega letalca na sredinega dne v Planici. Na vrhu naleta je bil le še Avstrijec Louis Obersteiner, ki je na koncu z 234 metri postavil daljavo dneva. »S svojim poletom sem zelo zadovoljen. Na koncu je malce grenkega priokusa, ker me je Avstrijec premagal, a moj polet je bil zelo dober,« je dan povzel najdaljši slovenski predskakalec dneva ​Rok Tarman.

Bogata nagrada za zmagovalca Planice 7

Tudi letos bo v dolini pod Poncami potekalo posebno tekmovanje, imenovano Planica 7. Najboljši smučarski letalci na svetu se bodo potegovali za bogato nagrado – zmagovalec bo namreč prejel kar 20.000 švicarskih frankov (okoli 20.950 evrov). Dobil jih bo tisti, ki bo skupno zbral največ točk v sedmih uradnih serijah v Planici: četrtkovih kvalifikacijah ter petkovi, sobotni in nedeljski prvi in finalni seriji. Vsak letalec, ki bo v skupnem vodstvu po koncu vsakega tekmovalnega dneva, bo prejel tudi nagrado v obliki darila. Skupni zmagovalec Planice 7 bo uradno razglašen po finalnem dnevu v nedeljo, 30. marca. Na dosedanjih šestih izvedbah Planice 7 je bilo šest različnih zmagovalcev iz petih držav: Poljak Kamil Stoch (2018), Japonec Rjoju Kobajaši (2019), Nemec Karl Geiger (2021), Slovenec Timi Zajc (2022), Avstrijec Stefan Kraft (2023) in njegov rojak Daniel Huber (2024).

Priporočamo