Pred dvobojem na Dunaju, ki je neposredno odločal o končnem četrtem mestu v skupini II, sta se reprezentanci na velikih tekmovanjih pomerili štirikrat, izid v zmagah pa je bil 2:2. Edini obračun na SP je na Hrvaškem 2003 dobila Slovenija (29:28), na EP pa je vsaka zmagala po enkrat – Slovenke na Danskem 2002 (30:26), Nemke pa na Švedskem 2006 (31:30). A največjo blamažo so si slovenske rokometašice privoščile letos: po porazu na kvalifikacijskem turnirju v Ulmu za nastop na OI (25:31) so julija v skupinskem delu v Parizu izgubile s kar 19 goli razlike (22:41). Od 14 igralk iz Francije je manj kot štiri mesece in pol kasneje v reprezentanci za Euro ostalo le šest igralk: Tjaša Stanko, Maja Vojnovič, Maja Svetik (trenutno poškodovana), Nataša Ljepoja ter sestri Ema in Ana Abina, pri čemer se je slednja proti Nemkam v Parizu edina med šesterico vpisala med strelke z enim golom.

Računica ekipe selektorja Dragana Adžića pred tekmo z reprezentanco, ki je na velikih tekmovanjih osvojila pet kolajn (po eno zlato na SP 1993 in srebrno na EP 1994, tri bronaste na SP 1965, 1997 in 2007, kar je tudi zadnje odličje Nemčije), je bila jasna. Zmaga bi prinesla četrto mesto v skupini na Dunaju in končno sedmo na letošnjem Euru, remi osmo, poraz pa – odvisno od višine – deveto ali deseto mesto. Obe reprezentanci sta v zadnjo tekmo na EP 2024 vstopili z enakim razmerjem zmag in porazov v Avstriji (3:3), razlika pa je bila le v številu nastopov med evropsko elito: Slovenija je letos nastopila devetič, Nemčija pa je med štirimi reprezentancami (poleg nje še Norveška, Danska in Madžarska), ki so igrale na vseh 16 tekmovanjih stare celine.

Le tri obrambe v prvem polčasu

Že začetek tekme je pripadel izbrankam 50-letnega Markusa Gaugischa (3:0, 1:6), ki je selektor postal leta 2022 in ki po študiju nemščine in športa na univerzi v Tübingenu že dvajset let poučuje na gimnaziji v Dusslingenu. Kljub visoki prednost sogostiteljice SP 2025 – skupaj z Nizozemsko – niso popuščale, razlika pa je bila ves čas štiri ali pet golov. Slovenke na sedmi tekmi na EP prikazale svoj najslabši polčas tako v obrambi kot v napadu, nasprotnice pa so jim postavile globoko obrambo, ki jim ni ustrezala. Za nameček sta slovenski vratarki v 30 minutah skupaj zbrali le tri obrambe (Maja Vojnovič dve, Dijana Džajić eno) ob zgolj 15-odstotni uspešnosti, prav ob koncu prvega polčasa pa so si Nemke priigrale rekordno prednost šestih golov (17:11) ob kar 81-odstotni uspešnosti pri strelih na gol.

Tekma proti Nemčiji je bila še precej težja, kot smo pričakovale. Pokazalo se je, da moramo še trdo delati, če se želimo enakovredno kosati z najboljšimi.

Tjaša Stanko, reprezentantka

Tudi začetek drugega polčasa je bil po scenariju iz prvega, Nemke pa so po treh zaporednih golih v manj kot štirih minutah povedle z 20:11. Le nekaj minut kasneje je bilo prvič plus deset (23:13), dobrih deset minut pred zadnjim znakom sirene pa premiernih plus petnajst (29:14). Igra Slovenk je iz minute v minuto bolj razpadala, Adžićeva četa pa je verjetno komaj čakala na konec mučenja na Dunaju. Na nasprotni strani je Nemčija, kljub temu, da je bil zmagovalec že zdavnaj odločen, neusmiljeno polnila slovensko mrežo, njena vratarka Katharina Filter, 25-letna članica francoskega Bresta, pa je zbrala kar 15 obramb, pri čemer je ustavila kar polovico slovenskih strelov na svoja vrata.

Tretji najvišji poraz Slovenije

V 56. minuti je zaostanek Slovenije znašal že 16 golov (16:31), a Nemčija vseeno ni popuščala. V končnici je naredila delni izid 4:0 in na koncu slavila z 19 goli razlike, s čimer je izenačila končno prednost z olimpijskega turnirja v Parizu. Slovenske rokometašice so v drugem polčasu zgolj petkrat zadele v polno in na svoji 40. tekmi v zgodovini EP doživele tretji najvišji poraz. Pred tem so proti Norveški dvakrat izgubile za 23 golov (18:41 na Madžarskem 2004 in 20:43 na Švedskem 2006), po obračunu z Nemkami pa je njihovo razmerje zmag in porazov med evropsko elito 12:28.

Kapetanka Tjaša Stanko je dosegla samo tri gole (dva s črte sedmih metrov, še dve sedemmetrovki pa je zapravila), a vseeno s skupno 48 zadetki spet skočila na prvo mesto med strelkami na letošnjem Euru, tik za njo pa sta Črnogorka Đurđina Jauković (47) in Madžarka Katrin Klujber (46). »Tekma proti Nemčiji je bila še precej težja, kot smo pričakovale. Pokazalo se je, da moramo še trdo delati, če se želimo enakovredno kosati z najboljšimi. Za nami je težko tekmovanje, na katerega smo prišli v pomlajeni, oslabljeni in neizkušeni igralski zasedbi. Prav tako je bilo težko igrati kar sedem tekem skorajda brez pravih menjav. A ne glede na vse sem ponosna tako na soigralke in kot na celotno ekipo,« je po zadnji tekmi Slovenije na EP 2024 dejala Tjaša Stanko.

Slovenija – Nemčija 16:35 (11:17)

Mestna dvorana D na Dunaju, gledalcev: 1836, sodnika: Carmaux in Mursch (oba Francija).

Slovenija: Vojnovič (2 obrambi), Džajić (6 obramb), Jurič 1, Novak, E. Abina, A. Abina 3, Stanko 3 (2), Fegic 2 (1), Ljepoja 2 (1), Bajc 1, Kogovšek, Barukčić, Čopi 1, Puncer, Pogorelc, Marković 3.

Nemčija: Filter (15 obramb), Wachter (0 obramb), Grijseels 1, Engel 5, Antl 4, Thomaier, Smits 2, Bölk 4, Lott 6, Maidhof 4, Döll, Behrend 2, Hauf 2, Huhnstock, Leuchter 3, Behnke 2.

Sedemmetrovke: Slovenija 7 (4), Nemčija 0. Izključitve: Slovenija 6 minut, Nemčija 10 minut.

Igralka tekme: Katharina Filter (Nem).

Priporočamo