Tako Slovenke kot Srbkinje se borijo za deveto uvrstitev na SP, na prejšnjih osmih pa so bile različno uspešne. Slovenija, ki lovi peto zaporedno uvrstitev med svetovno elito, si je najboljšo uvrstitev priigrala na Hrvaškem 2003, ko je bila osma, zadnje prvenstvo na Danskem, Norveškem in Švedskem 2023 pa je končala na 11. mestu. Srbija je največji uspeh dosegla na domačem SP 2013, ko je po finalnem porazu proti Braziliji z 20:22 pred 19.500 gledalci v beograjski Areni osvojila srebrno kolajno.

Poleg tega ima še eno odličje – bron iz Italije 2001, ki ga je pod imenom Jugoslavija osvojila na tekmi za tretje mesto v Meranu, ko je po podaljških premagala Dansko z 42:40. Srbkinje želijo že sedmič zapored na tekmovanje najboljših na svetu, zadnjega pred dvema letoma pa so pod vodstvom selektorja Uroša Bregarja končale šele na 21. mestu, potem ko so na šestih tekmah petkrat izgubile in premagale le »avtsajderja« Čile.

Pri Srbkinjah izstopala Andrea Lekić

V legendarni dvorani Golovec so se predstavniki Rokometne zveze Slovenije s slikami in rožami poslovili od petih nekdanjih vrhunskih igralk, ki so se po lanskih olimpijskih igrah v Parizu odločile za reprezentančno »upokojitev«: Ane Gros, Barbare Lazović, Tamare Mavsar, Amre Pandžić in Alje Varagić. Prav tako pet rokometašic, ki so nekoč nosile dres Krima, pa je bilo v Celju v reprezentanci Srbije: Andrea Lekić, Dragana Cvijić, Katarina Krpež Šlezak, Sanja Radosavljević in Jovana Risović. V Golovcu so gostiteljice povedle z 1:0 in 2:1, a so nato tekmice v štirih minutah dosegle štiri gole zapored za vodstvo s 5:2.

Predvsem po zaslugi 37-letne Andree Lekić, članice madžarskega Ferencvaroša, ki je do odhoda na veliki odmor dosegla šest golov ob le enem zgrešenem strelu, je Srbija držala majhno prednost. A po njenem vodstvu z 10:8 je ekipa selektorja Dragana Adžića v dobrih treh minutah naredila delni izid 4:0 za prvo vodstvo z dvema goloma prednosti (12:10). Za preobrat sta bili najzaslužnejši vratarka Maja Vojnovič (8 obramb v prvem polčasu) in Tjaša Stanko (5 golov), po petih izenačenjih v prvih 30 minutah pa je za končni izid tega dela igre poskrbela deset sekund pred znakom sirene poskrbela Ema Abina.

Gostje zdržale z dvema igralkama manj

V uvodnih 15 minutah drugega polčasa si nobena reprezentanca ni uspela priigrati več kot gola prednosti (večinoma je imela minimalen naskok Slovenija), v tem delu igre za je kar pet golov dosegla Tjaša Stanko, ki po koncu sezone zapušča Krim Mercator in odhaja k aktualnemu evropskemu prvaka Györu na Madžarsko. Po devetih zaporednih izenačenjih v tem delu igre si je dva gola plusa prva priigrala Srbija pri izidu 24:22 v 46. minuti, nato pa še dvakrat plus tri (26:23, 27:24).

Toda v končnici so Slovenke spretno izkoristile dve zaporedni izključitvi pri nasprotnicah in v predzadnji minuti je Tjaša Stanko s svojim že 14. golom svoji ekipi priigrala minimalno vodstvo z 29:28. Na začetku zadnje minute je Anđela Janjušević (v drugem polčasu je dosegla pet golov, prav toliko pa tudi Jovana Jovović) izenačila na 29:29 in tako postavila končni izid tekme v Celju.

Slovenija – Srbija 29:29 (14:13)

Dvorana Golovec, gledalcev: 1300, sodnici: Lovin in Stancu (obe Romunija).

Slovenija: Vojnovič (13 obramb), Kuralt (0 obramb), Jurič 2, Novak, E. Abina 2, A. Abina 3, Stanko 14 (1), Hrvatin 2 (2), Fegic 2 (1), Ljepoja 3, Zulić, Barukčić, Jeras, Čopi, Puncer, Marković 1.

Srbija: Risović (1 obramba), Tomašević (2 obrambi), Radosavljević 2, Krpež Šlezak 3, Lazić 1, Lekić 7, Laništanin, Janjušević 5 (1), Kocić, Jovović 6, Stanić, Lovrić 1, Bojičić 1, Veličković, Cvijić 3, Petrović.

Sedemmetrovke: Slovenija 6 (4), Srbija 2 (1).

Izključitve: Slovenija 6 minut, Srbija 12 minut.

Igralka tekme: Tjaša Stanko (Slovenija).

Več sledi...

Priporočamo