Po 11. mestu na letošnjih OI v Parizu je peterica starejših in izkušenejših igralk (ne)pričakovano napovedala reprezentančno »upokojitev« (Ana Gros, Tamara Mavsar, Amra Pandžić, Alja Varagić in Barbara Lazović, ki je tudi končala kariero), Nina Spreitzer si je vzela rokometni premor, vse pa so članice Krima Mercatorja. Pred ponedeljkovim začetkom priprav v Ljubljani je selektor Adžić od igralk dobil še pet »košaric«, za katere so iz takšnih ali drugačnih razlogov poskrbele Elizabeth Omoregie, Ema Hrvatin, Nena Črnigoj, Valentina Klemenčič in Nina Zulić. Ema Hrvatin si je zlomila prst na roki, Nena Černigoj okreva po zlomu in operaciji roke, Elizabeth Omoregie ima kronične težave s kolenoma, Nina Zulić še ni povsem nared po porodu, Valentina Klemenčič pa je sodelovanje odpovedala iz osebnih razlogov.
Naturalizirana Slovenka Elizabeth Omoregie je že od leta 2018 članica romunske ekipe CSM Bukarešta, v tej sezoni pa je z 59 goli na osmih tekmah druga strelka evropske lige prvakinj. S 27-letnico, rojeno v Grčiji očetu Nigerijcu in materi Bolgarki, je selektor Dragan Adžić opravil nekaj pogovorov, a razume in spoštuje njeno odločitev. »Igra svojo najboljšo sezono v Evropi, k čemur smo prispevali tudi mi z delom v reprezentanci. Zaradi priprav na OI in nastopa na njih je imela tudi ona zelo delovno poletje. Dobro poznam njeno zdravstveno stanje, ki se navzven ne vidi, ker igra sijajno. Odkrito je povedala, da zaradi slabega stanja obeh kolen nima dovolj moči in energije še za reprezentanco, priprave in tekme v kratkem obdobju. Zato čas, namenjen reprezentančnim akcijam, je in bo izkoriščala za zdravljenje, regeneracijo in počitek.«
Črnogorec pa je razočaran zaradi odločitve 22-letne in kar 185 centimetrov visoke krožne napadalke Valentine Klemenčič, ki je pred letošnjo sezono po petih sezonah zapustila Krim Mercator in odšla v nemški Ludwigsburg. »Bila je na dveh reprezentančnih akcijah v okviru tedna EHF, a po zadnji je povedala, da se ne počuti najbolje v sedanjem reprezentančnem vzdušju in da trenutno ni pripravljena slediti nekaterim zahtevam, ki jih prinaša članska reprezentanca. Na žalost smo ostali brez nje, čeprav smo veliko vlagali vanjo tako v Krimu kot reprezentanci, kjer je imela neomajno podporo, a očitno brez večjega uspeha. Verjetno je njeno stanje tudi posledica menjave kluba in novega okolja, na katerega se mora še privaditi. Ima vrhunski potencial, da postane ena najboljših krožnih napadalk v Evropi, a zdaj je vse odvisno le od nje,« opozarja Adžić.
V Ajdovščini proti Črni gori
Med pripravami do torkovega odhoda v Innsbruck, kjer bo Slovenija na EP igrala v skupini E z Norveško, gostiteljico Avstrijo in Slovaško, bo slovenska reprezentanca veliko sodelovala tudi z izbrano vrsto Adžićeve domovine Črne gore. Reprezentanci sta včeraj opravili prvi skupni trening, drugega bosta jutri, vmes bosta danes ob 18. uri v dvorani Police v Ajdovščini odigrali tudi medsebojno tekmo, Slovenke pa v soboto čaka še skupni trening s Krimom. S prvim pripravljalnim dvobojem s Hrvaško septembra v Prelogu, ki so ga Slovenke presenetljivo dobile s 25:18, je bil Adžić zelo zadovoljen. »Zaradi naše povsem prenovljene ekipe smo se tekme malce bali, a so dekleta opravila odlično delo. To je bila moja najboljša tekma proti Hrvaticam, odkar sem trener. Nismo zmagali, ker bi nas Hrvaška precej podcenjevala, ampak ker smo prikazali odlično igro.«
Črna gora, ki jo je Adžić kot selektor vodil med letoma 2010 in 2017 ter leta 2012 z njo postal prvak Evrope v Srbiji in olimpijski podprvak v Londonu, bo na bližnjem evropskem prvenstvu igrala v skupini B v madžarskem Debrecenu, njene nasprotnice pa bodo Romunija, Srbija in Češka. Adžić zelo pohvalno govori o ekipi, s katero se bo Slovenija pomerila danes v Ajdovščini. »Igralska zasedba Črne gore je najboljša v zadnjih štirih, petih letih, vse nosilke igre pa so zdrave in v polnem tekmovalnem pogonu. Na velikih tekmovanjih so Črnogorke vedno tudi v igri za kolajne, zato nas čaka še težja naloga kot septembra proti Hrvaški. V Ajdovščini bomo proti izjemno močni reprezentanci zagotovo dobili dobre odgovore na vprašanje, kje smo trenutno in kaj še moramo storiti do začetka Eura.«