V četrtfinalu konferenčne lige nogometaše Celja čaka nasprotnik, za katerega se zdi, da je v ključnem trenutku sezone našel pravo formo. Italijanska Fiorentina se je po nekaj slabših rezultatih pobrala, kljub porazu na prvi tekmi v osmini finala konferenčne lige izločila Panathinaikos, nato pa v domačem prvenstvu nanizala zmagi proti Juventusu in Atalanti, nazadnje pa na San Siru proti Milanu remizirala z 2:2, potem ko je že vodila z 2:0. Vijoličasti pod vodstvom trenerja Raffaeleja Palladina sanjajo o lovoriki v konferenčni ligi, ki se jim je izmuznila v zadnjih dveh sezonah, ko so obakrat igrali v finalu. Pred dvema letoma je bil boljši West Ham z 2:1, lani pa po podaljšku Olympiakos z 1:0.
Edini s finali v štirih različnih evropskih tekmovanjih
Fiorentina je eden od šestnajstih italijanskih klubov, ki se lahko pohvalijo z naslovom prvaka tamkajšnjega prvenstva. Prvega so osvojili v sezoni 1955/56, drugega v sezoni 1968/69. Je tudi eden od petnajstih klubov, ki je zaigral v finalih treh različnih evropskih tekmovanj (ligi prvakov, evropski ligi in pokalu pokalnih zmagovalcev), po rojstvu konferenčne lige pa edini, ki je nastopil v štirih. Do edine evropske lovorike so prišli v sezoni 1960/61, ko so v finalu pokala pokalnih zmagovalcev ugnali škotski Rangers. Najtežje trenutke je klub preživljal na začetku novega tisočletja, ko je zabredel v finančne težave. Poleti 2002 je Fiorentina bankrotirala in novo zgodbo začela v četrti italijanski ligi, tudi zaradi težav ostalih klubov pa se v elitno serie A vrnila že v dveh letih. Od junija 2019 je lastnik kluba Italijan Rocco Commisso, ki od dvanajstega leta sicer živi v ZDA.
Klub je močno zaznamovala tragedija 31. marca leta 2018, ko je v noči pred tekmo v Vidmu med spanjem preminil kapetan Davide Astori. Ko tedaj 31-letnega italijanskega branilca ni bilo na zajtrk, so ga soigralci odšli iskat v sobo, kjer so ga našli mrtvega na postelji. Uradni vzrok smrti je bil srčni zastoj. Klub je kmalu za tem upokojil njegovo številko 13, kar je storil tudi Cagliari, kjer je Astori začel nogometno kariero. Danes po njem ime nosi Fiorentinin center za trening. Nova tragedija je sledila marca lani, ko je prav tako zaradi srčnega zastoja v hotelu pred tekmo z Atalanto pri 57 letih umrl generalni direktor kluba Joe Barone, podobna zgodba pa bi se skorajda ponovila na tekmi v letošnji sezoni proti Interju. V prvem delu prvega polčasa se je na tla zgrudil Edoardo Bove, ki je prav tako doživel srčni zastoj, a je bil epilog v tem primeru srečnejši. 22-letnemu italijanskemu vezistu so življenje rešili s hitro uporabo defibrilatorja.
Za Fiorentino tudi trije Slovenci
V zgodovini je dres Fiorentine nosilo kar nekaj nogometnih velikanov – Roberto Baggio, Gabriel Batistuta, Manuel Rui Costa, Luca Toni, Enrico Chiesa, Dunga, Francesco Toldo in številni drugi. Uradne nastope so v znamenitem vijoličnem dresu zabeležili tudi trije Slovenci, in sicer Josip Iličić (137 tekem, 37 golov), Jasmin Kurtić (28, 1) in Jan Mlakar (1, 0). V trenutni zasedbi moštva iz Firenc je prvo ime italijanski napadalec Moise Kean, ki doživlja drugo nogometno pomlad. Kljub zgolj 25 letom je v karieri zamenjal že številne klub. Zrasel je v mladinski šoli Juventusa, ki ga je na začetku članske kariere posodil Veroni, nato pa prodal Evertonu. Ta ga je vmes posodil k PSG, nato pa nazaj Juventusu, ki ga je odkupil, po katastrofalni lanski sezoni, ko v 20 nastopih ni zabil niti enega gola, pa še drugič prodal. Tokrat za skromnih 13 milijonov evrov Fiorentini, kjer pa Kean znova blesti. Do zdaj je v 36 nastopih v vseh tekmovanjih dosegel že 22 zadetkov, na računu pa ima še tri asistence. »Mesto, navijači in ekipa so me lepo sprejeli, kar mi je dalo zagon za dobre igre. Imamo posebno skupino v prvi vrsti dobrih ljudi, kar vedno pripelje tudi do pozitivnih rezultatov. O porazih v zadnjih dveh finalih konferenčne lige praktično ne govorimo. A vsi imamo gorečo željo, da pridemo do finala še tretjič zapored in tokrat končno dvignemo pokal,« pravi Moise Kean.