Koliko je 300 milijard? Primerjamo z najbogatejšimi posamezniki na svetu. Lastnik Tesle in Twitterja, kontroverzni ameriški podjetnik Elon Musk, ima pod palcem bojda 189 milijard. Bernard Arnault, francoski lastnik neštetih modnih podjetij in vinskih kleti, se hvali s 175 milijardami. Indijski poslovnež Gautam Adani ima pod kontrolo 140 milijard. Celo najbogatejši Zemljani torej ne bi mogli plačati tovrstne športne prireditve, kot je SP v nogometu, kar konec koncev dokazuje tudi dejstvo, da so zmerno zapravljivi ruski organizatorji za prejšnje svetovno prvenstvo 2018 zapravili okoli 11 milijard dolarjev in bi z letošnjim katarskim denarjem 300 milijard lahko organizirali prvenstva vsaka štiri leta do leta 2118.

Koliko je 300 milijard? Odgovor je pravzaprav enostaven: s tem denarjem bi namesto organizacije peščice nogometnih tekem nekajkrat rešili svetovno lakoto in vse težave z vodo v revnih državah. Da o ekoloških projektih, ki jih planet nujno potrebuje, niti ne govorimo. A tako multimilijarderji kot najbogatejši na svetu ne kanijo reševati nikogar. Vsi se še spomnimo ciničnih ponudb Elona Muska, da bi on že dal kaj denarja, v mislih je imel šest milijard dolarjev, če bi bil prepričan, da bo z njim res rešil svetovno lakoto. Jasno, da denarja ni dal, podobno kot so katarski organizatorji ostali dolžni sužnjem, ki so gradili nogometne stadione.

Koliko je 300 milijard? To je vsota, ki napoveduje začetek konca nogometa, kot smo ga doslej poznali. Denar, ki obeta konec nogometa, v katerem zmaga boljši, spretnejši, pametnejši in duhovitejši. Dvomiti namreč gre, da gledalce in navijače zanima nogomet, v katerem zmagujejo slabši in bogatejši. x Nedeljski dnevnik

Priporočamo