Že ob priimku Petek se slovenski ljubitelji smučarskih skokov zdrznemo, saj je pred 34 leti v Predazzu na veliki skakalnici svetovni prvak postal Franci Petek. In ravno s svetovnim prvakom gre povezati tudi zdajšnjega fizioterapevta v slovenski moški reprezentanci A, saj je Lojze Petek njegov nečak. Kot otrok je Lojze tudi sam treniral smučarske skoke in se občasno še vedno spusti po naletišču, a je medtem profesionalno že zaključil kariero in diplomiral na zdravstveni fakulteti, smer fizioterapija.
Ljubezen do športa in izobrazba sta ga pripeljali do tega, da trenutno opravlja svojo sanjsko službo. Potem ko je že lani delal kot fizioterapevt v ženski reprezentanci, je letos prestopil v moško. »V reprezentanci skrbim, da se vsak posameznik počuti kar se da dobro. Veliko pozornost posvečamo preventivi pred poškodbami, tekmovalci na terapije in masaže prihajajo po dogovoru z menoj in ostalim strokovnim štabom. Poskrbeti moram za sproščenost mišic, saj se lahko zategnejo zaradi stresa. Ves čas sem tudi prisoten na kondicijskih treningih, kjer sodelujeva s kondicijskim trenerjem Matjažem Polakom. Na dan tekme pa na skakalnici poskrbim, da imajo tekmovalci v izteku svoje torbe s čevlji in oblekami, da se lahko po koncu nastopa preobujejo in preoblečejo. Vedno javim tudi, če ima kateri od tekmovalcev kontrolo opreme, s tekmovalcem se odpravim na morebitni dopinški pregled, na začetku dneva pa poskrbim, da vsi dobijo svoje startne številke,« svojo vlogo v ekipi na hitro predstavi Lojze Petek.
Nima se za psihologa, a vseeno izve veliko skrivnosti
Slovenska ekipa na terenu nima svojega športnega psihologa, večina skakalcev tako dela z osebnim na daljavo. Delo na daljavo pa je vseeno drugačno kot tisto iz prve roke, zato je že dlje časa znano, da je ravno fizioterapevt tisti, ki največkrat občuti vse občutke tekmovalcev, ki se na masažni mizi sprostijo in iz sebe dajo vse tisto, kar jih muči. »Povsem pravilno predvidevate, da izvem veliko stvari, o katerih ne morejo spregovoriti s trenerjem. Sicer se nimam za psihologa, a zagotovo mi tekmovalci zelo zaupajo in izvem veliko njihovih skrivnosti. Strokovne namige pa vseeno prepuščam strokovnjakom, sam večinoma poskušam teme pogovorov napeljati stran od smučarskih skokov, da se malce sprostimo, a vedno to ne gre. Takrat tudi izvem največ stvari, ki jih nato vem le jaz,« razlaga s 27 leti najmlajši član strokovnega štaba slovenske ekipe.
Zaradi slabših rezultatov slovenske ekipe je takšnih tem letos še nekoliko več kot običajno. Tekmovalci pa se obiska pri svojem fizioterapevtu veselijo predvsem zato, ker je Lojze Petek izjemno pozitivna oseba. Ne glede na izide slovenske ekipe ostaja nasmejan in pozitiven. »Izjemno rad imam ta šport. Še vedno grem občasno tudi sam skakat in uživam, ko gledam dolge skoke, ki jih poskušam podoživljati. Vse to mi nariše nasmeh na obraz, in tudi sicer želim vsak dan zaužiti s pozitivno energijo. Mislim, da imamo premalo časa, da bi bili žalostni. Ves čas poskušam ostati pozitiven in širiti dobro energijo naprej. Upam, da mi to uspeva,« je bil tudi pri odgovoru na to vprašanje do ušes nasmejan nekdanji skakalec, ki je nastopal za klub ND Rateče Planica.
Kot fizioterapevt veliko pozornost namenja hrbtu
Čeprav so padci v smučarski skokih vse bolj redki, je imel Lojze Petek v tej sezoni že nekaj dela, saj je Domen Prevc padel dvakrat. »Zelo dobro jo je odnesel, saj padca nista bila nedolžna. Lahko se zahvali svoji izjemni gibljivosti, povečan je bil le tonus v mišicah, kar je normalna obramba telesa po udarcu. Prav veliko dodatnega dela z njim nisem imel,« nam je razložil nečak Francija Petka ter nato razkril, čemu namenja največ pozornosti.
»Normalno je, da se vsi najbolj bojijo poškodbe kolena. Sam pa veliko pozornost, predvsem po kondicijskih treningih, namenjam hrbtu. Skakalci glede na svojo telesno težo v telovadnicah iz počepa dvigujejo zelo veliko težo, kar predstavlja veliko obremenitev za hrbtenico in mišice v hrbtu. Po takšnih naporih je treba vedno poskrbeti, da se vse mišice od vratu do nog sprostijo in ne pride do napetosti, ki je nevarna za nastanek poškodb,« zaključi Lojze Petek, ki še pove, da velikih razlik med delom v ženski in moški ekipi ni. »Zadolžitve so skoraj enake, se pa v moški konkurenci vendarle vidi, da je vse še na veliko višji ravni. Ko si enkrat tako blizu dogajanju, šele vidiš, kako pomembna je vsaka malenkost in kako hitro tekmovalec izgubi stik z vrhom, če je le malo površen pri svojem delu.« Lojze Petek sicer svojega znanja ne deli zgolj s slovensko skakalno reprezentanco. Kadar mu čas dovoljuje, ima v Lescah na Gorenjskem zasebno ambulanto Fizioterapija 5ek, kjer ponuja fizioterapijo za vse.