Čez dobra dva tedna bodo hokejisti Olimpije začeli priprave na novo sezono, v kateri bodo ob obeh domačih tekmovanjih, državnem prvenstvu in pokalu Slovenije, spet igrali še v ligi ICEHL. Medtem ko so igralci še na zasluženih počitnicah, je klubski direktor Anže Ulčar že nekaj časa na svojem delovnem mestu. Priprave na novo sezono bodo Ljubljančani začeli 31. julija, bolj ali manj pa je tudi znano, v kakšni zasedbi bodo igrali v novi sezoni. Po dvanajstih letih se je v Tivoli vrnil izkušeni Žiga Pavlin, ob njem pa še Američana Trevor Gooch in Will Cullen, Latvijec Maris Bičevskis, češki vratar Lukaš Horak, Finec Taneli Ronkainen in mladi hrvaški napadalec Vito Idžan ter mlada slovenska hokejista, 19-letni Marcel Mahkovec in leto dni starejši Jan Ćosić.

Ali računate še na kakšno okrepitev?

Odprto imamo še eno igralno mesto, recimo, da je nezasedeno, na položaju centra. Končne rešitve še nimamo, a si prizadevamo zanjo, to želimo rešiti še pred začetkom priprav.

Na kakšen način ste izbirali igralce, kaj vam je bilo najpomembneje?

V prvi vrsti je bilo pomembno, da imamo prave igralce, s pravimi vrednotami in pravo kakovostjo, seveda v okviru naših zmožnosti. Iskali smo igralce, ki si želijo napredovati in igrati za Olimpijo, ki si to zaslužijo ne samo z vidika svoje kakovosti, ampak tudi z vidika vrednot, značaja. To nam je bilo v letošnjem prestopnem roku zares pomembno. Prav tako smo znotraj tega sledili filozofiji kluba, da, kjer je to le mogoče, vključimo tudi mlade slovenske igralce, ki bodo sposobni prevzeti svojo vlogo. Skratka, želimo vzpostaviti okolje, ki bo za igralce stimulativno in motivirajoče.

Kakšno vlogo ste v ekipi namenili izkušenemu Pavlinu?

Žiga bo imel specifično vlogo, ki bo še večja od tiste samo na ledu. Zavedamo se, da v Sloveniji izbor igralcev ni velik, sploh takšnih, ki so dovolj dobri in imajo ob tem še dober značaj, po drugi strani pa, da si jih lahko tudi privoščimo. Z njim smo pripeljali človeka, ki bo imel povezovalno funkcijo v smislu liderja, izkušenega igralca, ki ima visoko raven voljnega momenta. Ki bo v težkih časih tisti, ki bo potegnil ekipo, morda bo, ko bo treba, tudi naredil red.

Prva pripravljalna tekma bo 14. avgusta, ko bo v Tivoliju gostovala ameriška univerza Yale, sledili bodo turnirja v Zvolnu in na Bledu ter 1. septembra še tekma z Gradcem v Tivoliju. A do začetka lige ICEHL bo nato še 14 dni. Ali ste že dobili tekmeca za generalko pred začetkom uradne sezone?

Dolgo smo čakali, ker se je napovedoval slovenski pokal, vemo pa, da bomo pred začetkom ICEHL potrebovali še eno tekmo. Ker od HZS ni prišlo uradno obvestilo o pokalu, smo tudi od nje dobili zeleno luč, da se lahko dogovorimo za še eno tekmo v tem terminu. Tako bomo 9. septembra na Bledu igrali proti celovškemu klubu KAC.

Lanska sezona se ni iztekla ravno po vaših pričakovanjih, še zlasti v primerjavi s predlansko, ko ste se po nekaj letih vrnili v ICEHL. Kakšni so načrti in želje pred letošnjo?

Za nami sta dve zanimivi sezoni, tista prva presežkov in druga, ki je bila zares težka. Tudi če bi bili rezultatsko uspešnejši, bi bil z njo še vedno nezadovoljen, ker ekipa energijsko ni delovala, prav tako ni bilo vse v redu v slačilnici, kar se je pokazalo tudi z odhodom Mitje Šivica. Prav zato si želim, da bi letos sestavili ekipo, ki bo glede vrednot ekipnega duha, značaja in kakovosti konkurenčna na prav vsaki tekmi. Sem zagovornik sprotnih ciljev, v vsakem primeru pa bo prvi cilj, da bomo šli na vsako tekmo z možnostjo za zmago.

Drugače kot v lanski sezoni, ko ste prvi vrhunec morali doseči že pred ligo ICEHL, boste v letošnji igrali ob obeh domačih tekmovanjih le še v njej. Zato vam bo zagotovo lažje.

Liga prvakov je bila velik izziv. Veliko nam je dala v smislu učenja, organizacijsko in seveda tudi športno, je pa tudi veliko terjala, ker, kot ste rekli, je bil že na začetku sezone prvi vrhunec. V pripravljalnem obdobju smo bili osredotočeni na ligo prvakov, nato pa smo kar naenkrat padli v ligo ICEHL. Prepričan sem, da je to terjalo svoj davek, a po drugi strani sem prav tako prepričan, da je bilo vredno in koristno, ker smo posamezniki in klub veliko odnesli. Verjamem, da je lanska sezona v celoti sezona učenja. In če je bilo učenje v ligi prvakov naporno in prijetno, so bile potem slabe epizode med sezono manj prijetne, ampak takšno je pač življenje.

Kako poteka predprodaja vstopnic za novo sezono? Ena vaših velikih želja je, da bi bil Tivoli polnejši. Najboljše priporočilo za to so seveda dobri rezultati, a kaj boste še naredili, da bo obisk boljši?

Na začetku tedna smo končali sestanek marketinškega aktiva, saj z lansko sezono, tudi glede obiska tekem, ne moremo biti zadovoljni. Zavedamo se, da je rezultat pomemben dejavnik, ne smemo pa se tolažiti s tem, zato bomo naredili vse, da bo letos prodaja vstopnic boljša kot lani. Tudi zato smo sestavili ekipo, ki bo šla v vsako tekmo z možnostjo, željo in ciljem zmagati ter bo tako tudi igrala, druga stvar pa je, kaj ob tem še lahko naredimo. Zato bomo veliko truda vložili v to, da bi bila lojalnost gledalcev večja in da ne bo odvisna le od rezultatov, tudi zato bomo dogajanje v dvorani in komunikacijsko dogajanje v klubu dvignili na višjo raven. Cilj je, da to jedro lojalnih gledalcev konstantno večamo, s tem bodo denarne zmožnosti kluba boljše in posledično tudi rezultat.

V klubu veliko pozornosti namenjate mlajšim selekcijam, to pa je tudi eden od načinov, da povečate pripadnost klubu.

Prvi krog navijačev so zagotovo člani našega kluba, se pravi naši mlajši igralci, njihove družine. Ker želimo delo z mlajšimi selekcijami še okrepiti, smo se odločili za prihod finskega trenerja Jarma Sainia, ki bo ob tem, da bo pomočnik glavnega trenerja Upija Karhule, tudi koordinator mladinskega pogona. V delo z mlajšimi kategorijami bomo vključevali tudi trenerje prve ekipe, kot recimo kondicijskega trenerja Gregorja Sobočana. Načrtujemo tudi sodelovanje s športno gimnazijo Šiška, nedavno sva bila z Markom Severjem tam na sestanku. Za letošnjo sezono bomo pripravili projekt sodelovanja, v naslednji pa bomo začeli poglobljeno sodelovati, da bodo fantje in dekleta lahko kombinirali šolo in treninge, ki jih bodo lahko obiskovali tudi v dopoldanskem terminu. Vse to so koraki v smeri konstantnega dviganja kakovosti dela z mladimi, ni pa to tek na kratke proge.

Vse torej v smislu tega, da mlajši hokejisti vidijo svojo prihodnost doma, ne pa da že zelo zgodaj odhajajo v tujino?

Želel bi, da to vidijo kot eno izmed alternativ. Trenutno je vzdušje takšno, da je za razvoj mladega hokejista edina alternativa že zgodnji odhod v tujino. Ampak mislim, da smo v zadnjih dveh sezonah s tem vključevanjem mladih hokejistov in njihovim uspehom dokazali nasprotno. Vsako leto vključimo dva, tri mlajše hokejiste v prvo ekipo. Pred dnevi je bil Urban Podrekar na naboru CHL, krovne organizacije kanadskih mladinskih lig, izbran kot četrti. Prepričan sem, da tudi zato, ker je bil lani v članski ekipi v ligi ICEHL in ligi prvakov. x

Priporočamo