Štiri dirke pred koncem je v motociklističnem svetovnem prvenstvu v razredu motoGP tesno. Dirko za VN Japonske je namreč dobil Italijan Francesco Bagnaia (Ducati), s tem pa prednost pred vodilnim v skupnem seštevku Špancem Jorgejem Martinom (Prima Pramac), ki je bil to pot drugi, znižal na vsega 10 točk. Vprašanje o tem, ali se bo Bagnaia še tretjič zapored veselil naslova svetovnega prvaka, ali pa bo to pot Martinu, ki je bil lani drugi, uspelo premagati Italijana, bo tako padla v zaključku sezone. Čez 14 dni se bodo dirkači v motoGP merili v Avstraliji. Po Philip Islandu bodo dirke gostili še Buriram (Tajska), Sepang (Malezija) in Valencia, kjer bo sredi novembra na sporedu veliki finale.

Bagnaia ne bo popuščal

Branilec naslova prvaka Francesco Bagnaia je zmagal z vodstvom skorajda od starta do cilja, saj je že v uvodnem krogu prehitel Španca Pedra Acosto (GasGas), ki je bil najhitrejši v kvalifikacijah in prvič v karieri startal iz najboljše pozicije. Ta je doživel lekcijo športa, saj je bil v soboto na sprinterski dirki v vodstvu in padel, v nedeljo pa padel v 13. krogu in zapravil izjemno izhodišče. V cilju je imel Bagnaia 1,189 sekunde prednosti pred Martinom, tretje mesto je osvojil še en Španec Marc Marquez (Gresini). A dirka je bila za Italijana vse prej kot lahka.

Francesco Bagnaia se je na VN Japonske veselil osme zmage v sezoni, kar mu je do zdaj uspelo le še leta 2018, ko je tekmoval še v razredu moto2. Foto: AP

Francesco Bagania

Japonska je primer, kako moramo delovati. Vse je bilo perfektno od začetka do konca. Zahvalil bi se moji ekipi. Osem zmag v sezoni je izjemen rezultat. Verjamemo v nov naslov svetovnega prvaka in ne bomo popuščali do konca.

Martin, ki je po nesreči v kvalifikacijah startal šele z 11. mesta, je dokazoval svoje mojstrstvo na asfaltu in napadal celo zmago. Že po prvem krogu se je prebil na četrto mesto, v končnici pa je kar nekajkrat razliko za vodilnim Italijanom zmanjšal na manj kot sekundo. »Presrečen sem. Jorge je bil tokrat izjemen, zato je bil na dirki potreben izjemen ritem. Tukaj sem osvojil maksimum in na naslednjo tekmo odhajam z enakim ciljem in strategijo,« je po tekmi za povedal Francesco Bagnaia, ki je prišel do osme zmage v sezoni, prvič v karieri pa se je veselil uspeha na Japonskem.

»Acosta je v prvem delu dirke močno pritiskal, da bi me znova prehitel, zato sem moral voziti na limitu. Bil sem tako osredotočen nase, da nisem opazil njegovega padca. Šele ko mi je ekipa sporočila, da je za menoj Martin, sem dojel, da je Acosta končal z dirko. Nato sem poskušal prednost pred Martinom čim bolje zadrževati. Ni bilo lahko, saj se je proti koncu bližal,« je še pojasnil Bagniania, ki se že osredotoča na naslednje preizkušnje. »Japonska je primer, kako moramo delovati. Vse je bilo perfektno od začetka do konca. Zahvalil bi se moji ekipi. Osem zmag v sezoni je izjemen rezultat. To mi je do zdaj uspelo le še leta 2018, ko sem tekmoval še v razredu moto2. Verjamemo v nov naslov svetovnega prvaka in ne bomo popuščali do konca.«

Martin se počuti močnejšega
kot lani

»Seveda sem zadovoljen. Lepa dirka. Imel sem svojo priložnost, žal pa tudi nekaj tehničnih težav v zadnjih krogih, zato sem si rekel, da je dovolj in da se moram sprostiti, seveda pa sem pritiskal in ostal blizu,« pa je bil s stopničkami zadovoljen tudi Jorge Martin. Za konec sezone pa je dodal: »Še vedno sem v vodstvu. Počutim se močnejšega kot lani. Gremo po naslov. Nekatere dirke bolj ležijo Bagnaii, nekatere bolj meni. Cilj je, da zadevo odločimo v Valencii.« Četrto mesto na dirki je osvojil Italijan Enea Bastianini, ki je v skupnem seštevku ostal tretji, z vsega dvema točkama prednosti pred Marquezom.

VN Japonske v številkah

MotoGP: 1. Bagnaia (Ita, Ducati) 42:09,790, 2. Martin (Ducati-Pramac) + 1,189, 3. Marquez (oba Špa, Ducati-Gresini) + 3,822, 4. Bastianini (Ducati) + 4,358, 5. Morbidelli (oba Ita, Ducati-Pramac) + 17,940, 6. Binder (JAR, KTM) + 18,502, 7. Bezzecchi + 19,371, 8. Di Giannantonio (oba Ita, oba Ducati-VR46), 20,199, 9. Espargaro (Špa, Aprilia) + 30,442, 10. Miller (Avstral, KTM) + 31,184, vrstni red v seštevku za SP: 1. Martin 392, 2. Bagnaia 382, 3. Bastianini 313, 4. Marquez 311, 5. Binder 183, 6. Acosta (GasGaS-Tech3) 181, 7. Vinales (oba Špa, Aprilia) 163, 8. Morbidelli 136, 9. Bezzecchi 134, 10. Di Giannantonio 134.

Moto2: 1. Gonzalez (Špa, QJMOTOR Gresini Moto2) 22:52,521, 2. Ogura (Jap, MT Helmets - MSI) + 2,535, 3. Salac (Češ, Elf Marc VDS) + 9,103, vrstni red v seštevku za SP: 1. Ogura 228, 2. Garcia (MT Helmets – MSI) 168, 3. Lopez (oba Špa, Beta Tools SpeedUp) 163.

Moto3: 1. Alonso (Kol, CFMOTO Gaviota Aspar Team) 33:03.606, 2. Veijer (Niz, Liqui Moly Husqvarna Intact GP) + 0,524, 3. Fernandez (Špa, Leopard Racing) + 0,766, vrstni red v seštevku za SP: 1. Alonso 321 – že svetovni prvak, 2. Holgado (Špa, Red Bull GASGAS Tech3) 212, 3. Veijer 209.

MotoGP v številkah

VN Japonske: 1. Bagnaia (Ita, Ducati) 42:09,790, 2. Martin (Ducati-Pramac) + 1,189, 3. Marquez (oba Špa, Ducati-Gresini) + 3,822, 4. Bastianini (Ducati) + 4,358, 5. Morbidelli (oba Ita, Ducati-Pramac) + 17,940, 6. Binder (JAR, KTM) + 18,502, 7. Bezzecchi + 19,371, 8. Di Giannantonio (oba Ita, oba Ducati-VR46), 20,199, 9. Espargaro (Špa, Aprilia) + 30,442, 10. Miller (Avstral, KTM) + 31,184, vrstni red v seštevku za SP: 1. Martin 392, 2. Bagnaia 382, 3. Bastianini 313, 4. Marquez 311, 5. Binder 183, 6. Acosta (Špa, GasGaS-Tech3) 181, 7. Vinales (oba Špa, Aprilia) 163, 8. Morbidelli 136, 9. Bezzecchi 134, 10. Di Giannantonio 134.