Trajnostna prihodnost je odvisna tudi od zmanjševanja škodljivih emisij CO2 in onesnaževanja zraka. Zato je inovativna rešitev napredne tehnike Schneider Electrica na primeru Mestne toplarne Karlovac bistvenega pomena. Z uporabo slednjega je mogoče zmanjšati emisijo ogljika do 20 odstotkov, naložba pa se lahko povrne v 18-tih mesecih.
Skoraj osem tisoč prebivalcev Karlovca se je od ogrevalne sezone 2023/2024 ogrevalo z bolj čistimi energijami, Mestna toplarna Karlovac pa je delovala učinkoviteje in z boljšo storitvijo. Omenjeni dobavitelj toplotne energije je namreč na območju Karlovca vložil v inovativne digitalne rešitve za energetsko učinkovitost, ki med drugim vključujejo napredno prediktivno analitiko in umetno inteligenco, in sicer v okviru projekta Revitalizacija vročevodne mreže v mestu Karlovcu, ki je bil s 13.748.000 evri sofinanciran iz sredstev Evropske unije.
Uporabljene rešitve lahko zmanjšajo emisijo ogljika do 20 odstotkov za bolj trajnostno prihodnost prebivalcev Karlovca. V nadaljnjem poslovanju se pričakuje tudi zmanjšanje operativnih stroškov in stroškov vzdrževanja prav tako do 20 odstotkov, medtem ko številni primeri po svetu kažejo, da lahko pričakujemo povečanje operativne učinkovitosti in kakovosti storitve za kar okoli 25 odstotkov.
»Zadovoljstvo naših uporabnikov je za nas na prvem mestu, zato nenehno razmišljamo o izboljšavah. Da bi bili cenovno konkurenčni in izpolnili njihova pričakovanja glede kakovosti, hkrati pa ostali v koraku s cilji EU glede zmanjšanja emisij ogljika. Prejšnjo ogrevalno sezono smo odgovorili na prioritete s tehnično sofisticirano, energetsko učinkovito in ekološko odgovorno rešitvijo, s katero nadaljujemo tudi v tej ogrevalni sezoni,« je dejal Zdravko Eremić, direktor Mestne toplane Karlovac.
Inovacije v procesih Mestne toplane Karlovac vključujejo napreden operativni programski paket za optimizacijo sistemov hlajenja in ogrevanja, ki pomaga zmanjšati porabo energije, stroške in emisije CO2, hkrati pa zagotavlja potrebno raven storitve. Poleg tega rešitev ponuja možnosti predvidevanja obnašanja omrežja, ki kaže, kaj se bo zgodilo, preden se zgodi. To pa zmanjšuje tveganja neželenih prekinitev v omrežju. Hkrati pomaga izboljšati storitev z načrtovanjem, kar prihrani čas in denar. Po svetu takšne rešitve v okviru platforme EcoStruxure District Energy že uporabljajo dobavitelji toplotne energije v Zagrebu, Ljubljani, Dunaju, Varšavi, Stockholmu, Köbenhavnu in številnih drugih mestih.
»Obstoječe uporabe takšnih naprednih rešitev po svetu so pokazale, da se lahko naložba povrne v manj kot 18 mesecih. Naša izkušnja potrjuje, da implementirana rešitev zagotavlja visoko kakovost in zanesljivost sistema, zato smo zelo veseli zaupanja in sodelovanja z Mestno toplarno Karlovac,« je pojasnil Dražen Dorić, odgovoren za poslovni razvoj, ATO inženiring, domači sistemski integrator, ki je implementiral nove rešitve v omenjeni Mestni toplarni Karlovac.
»Danes se od elektroenergetskih podjetij pričakuje zmanjšanje porabe energije in emisij ogljika, vendar imajo hkrati malo informacij o tem, kaj se dogaja z energijo po tem, ko ta zapusti obrat. Zato je izjemno pomembno identificirati najboljše možnosti za izboljšanje obstoječih ali zasnovo novih sistemov. Seveda je izjemno pomembna ekonomska perspektiva in čim hitrejše vračilo naložbe, a prebivalcem je prav tako pomembna trajnostna prihodnost z zmanjšanjem emisij ogljika,« je izpostavil Arthur Vašarević, generalni direktor Schneider Electrica za Hrvaško, Slovenijo in Bosno in Hercegovino.